BDS Türkiye: Ölüm sınırındaki Filistinli gazeteci Muhammed el-Kik’e özgürlük!

Açıklamadan satır başları şöyle:
El-kik’in açlık grevinde 93. Günü geride bıraktığı belirtilen açıklamada, El-Kik’in durumunun “Siyonistlerin Filistin halkına yönelik sistematik politikalarının bir göstergesi” olduğu ifade edildi.
“İşgal altındaki Filistin’de her gün, onlarca Filistinli, sudan bahanelerle İsrail askerleri tarafından gözaltına alınıyor ve tutuklanıyor. Halen İsrail hapishanelerinde bulunan Filistinli siyasi tutukluların/esirlerin sayısı yaklaşık 7 bin civarında. İçlerinden 660 kişi ise “idari tutukluluk” adı verilen, Dördüncü Cenevre Sözleşmesi hükümlerine aykırı bir statüye tabi tutuluyor.”
Açıklamada “Gazeteci Muhammed El-Kik’in Kasım ayında “şüphe” üzerine tutuklandığını ve “Hamas üyesi olduğunu itiraf etmesi” için işgalciler tarafından işkenceye, kendisine ve ailesine tecavüz edilmesine varan tehditlere maruz bırakıldığını belirten BDS Türkiye, El-Kik’in bilincini ve konuşma yetisini de kısmen kaybettiğini bildirdi.
“Bizler, uzun açlık grevlerinin yaşandığı, birçok insanın bu grevlerde öldüğü, pekçoğunun sakat kaldığı bu ülkede, bir insanı açlık grevi yapmak zorunda bırakan çaresizliği ve cesareti iyi tanıyoruz. Muhammed el-Kik, uzun süren açlık sonucu hayatını kaybetme ve Siyonist yönetim tarafından zorla beslenme tehdidiyle karşı karşıyadır. Zorla beslenme, yani B1 vitamini içermeyen serum verilmesi, açlık grevi yapan esirleri ömürleri boyunca Wernicke-Korsakoff sendromuna mahkum eden, onları sakat bırakın bir uygulamadır. El-Kik gibi açlığı 90’lı günlere kadar sürdürenlerde bu tehlike daha da güçlüdür.”
“BDS Türkiye olarak, kamuoyunu Muhammed el-Kik’in özgürlük çığlığına kulak vermeye, İsrail’in Filistin halkına yönelik kitlesel tutuklama ve işkence politikasına tepki göstermeye çağırıyoruz.”
“Bugün bizler için Muhammed el-Kik’le dayanışmanın en somut biçimi, İsrail ve Türkiye hükümetleri arasında süregiden “normalleşme” görüşmelerine karşı çıkmaktan geçmektedir. Türkiye tarafından normalleşme için ileri sürülen şartların yerine getirilmesi bile, Siyonist rejimin Filistin halkına yönelik sistematik saldırılar gerçekleştirdiği ve bunlar için bütünüyle cezasız kaldığı gerçeğini değiştirmeyecektir. 68 yıllık işgali her geçen gün derinleştiren, Filistinlileri yaşam hakkı da dâhil olmak üzere tüm haklarından yoksun bırakan ve uluslararası hukuka hiçbir şekilde riayet etmeyen İsrail’le hiçbir düzeyde ilişki kurulmamalı, topyekün boykot, tecrit ve yaptırım yolu izlenmelidir.”
Açıklamada Muhammed el-Kik de dâhil olmak üzere pek çok Filistinli esire işkence ve kötü muamele uygulanmasında suç ortaklığı bulunan G4S firmasının da Türkiye’de pek çok kurumla sayısız anlaşmaya imza attığı belirtilerek, BDS Türkiye’nin, G4S firması İsrail hapishanelerinden çıkıncaya kadar tüm şirket ve kuruluşlara bu firmayla olan iş akitlerini feshetme çağrısı yapmakta olduğu vurgulandı.
“Muhammed el-Kik’e özgürlük, idari tutukluluk işkencesine son!”
“İşgalcilerle anlaşmaya hayır, işkenceci G4S firmasıyla işbirliğine hayır!”
“Filistin’e özgürlük, İsrail’e boykot!”
BDS Türkiye (Filistin için İsrail’e Boykot Girişimi)
Direnişteyiz ve İsyandan.org’dan yararlanılmıştır