Berat’ın kutusu

Öngörülebileceği gibi herhangi bir açıklama gelmeyince Redhack, arşivi Google Drive ve Dropbox’a yüklemiş, ardından devlet belgelerin konulduğu sitelere erişim yasağı getirmişti.

5 Aralık 2016 Pazartesi, belgeleri arşivleyen WikiLeaks Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı, Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın kişisel e-posta adreslerinden, 57.934 adet e-postanın bulunduğu arama yapılabilir şekilde düzenlenmiş güvenilir arşivi yayınladı. E-postalar; Nisan 2000-23 Eylül 2016 arasındaki on altı yılı kapsıyor ve çoğunlukla Albayrak’ın Türkiye’nin yönetici elitinden politikacılarla, işadamlarıyla ve aile üyeleriyle yazışmalarından meydana geliyor.

Wikileaks, “Bugün Wikileaks’in arşivi yayınlaması bu tarihsel kaydın emniyetini sağlıyor ve onu kolayca aranabilir ve atıfta bulunabilir kılarak kamunun erişimine uygun hale getiriyor” açıklaması ile belgeleri yayına açtı.
Wikileaks tarafından yayınlanan makalede öne çıkan bazı noktalar şunlar:
Albayrak-IŞİD petrolleri ilişkisi
“Emailler Albayrak’ın adı İŞİD ile petrol ticareti yapmakla anılan Powertrans gibi çeşitli örgütlerle ilişkisini gösteriyor.11 Kasım 2011’de Erdoğan hükümeti petrol ve yan ürünlerinin ithalat, ihracat veya transitinin yasaklandığı yasayı yürürlüğe soktu ama yasa aynı zamanda devletin özel durumlarda yasağı geçersiz kılabileceğini de belirtiyordu. Bu istisnayı Powertrans’a, kamusal ihale açılmadan bütün petrol ticareti haklarını vermek için kullandılar. Türk basınında Powertrans’ın İŞİD kontrolündeki petrolün ticaretini yaptığına dair sayısız iddialar yayınlandı. Albayrak, Powertrans ile ilişkisini defalarca inkâr etmesine rağmen, e-mailler aksini kanıtlıyor.”
“…arşiv boyunca Albayrak’ın Powertrans ile 2012 yılında ilişkilenmeye başladığı açıkca belli oluyor, bu da devletin Powertrans’a petrol ticareti yapma iznini tanımasıyla yakın zamanlara denk geliyor. Arşivde Albayrak’la CEO’su olduğu Çalık Holding’in insan kaynakları müdürü Betül Yılmaz arasında Powertrans’la ilgili 30 kadar mail bulunuyor. Yılmaz, Powertrans’a işe alınacak aday personel ve çalışan maaşlarıyla ilgili onay istediği görülüyor.”
600 kişilik troll timi

Makalede bir başka öne çıkan nokta ise, AKP’nin sosyal medyada kendi propagandasını yapmak için oluşturduğu iki takım. Birincisi; yazılımcılar, grafik tasarımcılar, senaryo yazarları ve iki psikolojik savaş uzmanından oluşan bir çekirdek kadro önerisi, diğer ve daha geniş takım ise sosyal medyada Erdoğan yandaşı mesajlar yayan twitter botları (otomatik mesaj gönderen internet robotları).

    İpek Medya sahibine geri dönmesin

Makalede, 11 Ocak 2016 tarihli bir e-postada Albayrak; Ekim 2015’te polis zoruyla ele geçirilen, Türkiye’deki üçüncü büyük medya grubu olan İpek Medya’yı devlet kontrolü altında tutmak veya devlete yakın bir şirketler grubuna sattırmak için lobi yapıyor.

Makalede bunların yanı sıra, kapatılan Özgür Gündem, IMC TV; Cumhuriyet yazarlarının tutuklanması, gibi özgür basına yönelik baskılar da var. Oluşan eleştirel medya boşluğunun AKP kontrolündeki bot ve trollerle doldurulmaya çalışıldığı belirtilirken Demirtaş ve Yüksekdağ’ın da bulunduğu 11 HDP’li vekilin gözaltına alınmasına da değiniliyor.

Kaynak: Wikileaks, Sendika.org, 25 Aralık 2016