Beykoz Paşabahçe’de #Direnişçi Forumu

Forumun açılış konuşmasını direnişteki işçiler adına İsmail Yılmaz yaptı. Direniş güncesi şeklinde hazırlanmış slayt gösteriminin ardından Kocaeli Üniversitesi Öğretim Görevlisi Hakan Koçak ilk konuşmacı olarak davet edildi. Koçak, ilgiyle dinlenen; Cam işçilerinin Anadolu işçi sınıfı tarihi içindeki yeri ve dinamik mücadele geleneğine dikkat çeken bir konuşma yaptı.
DİSK Uluslararası İlişkiler Müdürü Kıvanç Eliaçık Gürcistan Şişecam işçilerinin selamını iletti. Şişecam’ın Gürcistan’da kurduğu fabrikada düşük ücretlerle işçi çalıştırdığını, işçilerin sendikada örgütlenmeleri nedeniyle Şişecam patronunun burada yaptığı gibi işçileri işten attığını, işçilerin üretimi durdurarak yanıt verdiğini ve direnişin 19 gündür sürdüğü bilgisini verdi, işçilerin buradaki direnişçilere gönderdiği dayanışma mesajını paylaştı.
Şişecam’dan emekli olmuş işçilerden Cemal Başkaya, direnişteki işçi arkadaşlarla gösterilen dayanışmanın yetersizliğine işaret etti.
HDP adına yapılan konuşmada işçilerin mücadelesi ile halkların kendi geleceğine sahip çıkma mücadelesinin, doğasına sahip çıkan halkın (sürmekte olan Artvin örneğiyle) mücadelesinin ortaklaşalığının önemine vurgu yapıldı.
Söz alan diğer konuşmacılar mevcut egemen sendikacılık anlayışına sert eleştiriler yöneltti. İşçi sınıfına yabancılaşan bu anlayıştan kurtulmak için işyeri komiteleri, işçi meclisleri vb. örgütlenmelerle tabandan yukarıya güç kazanmak, sendikaları asalaklardan geri almak gerektiğine değinildi.