Bir hafta arayla iki patlama

RTÜK’ten yayın yasakları

Saldırıların hemen ardından RTÜK yayın yasağı koydu. Ayrıca Beşiktaş’taki saldırıdan çok kısa bir süre sonra henüz alandan kanıtlar toplanmadan görevlilere alanın temizletilmesi dikkat çekti.
Berkay Akbaş’ın babası, “Ben istemiyorum oğlum şehit olsun!”

Beşiktaş’ta yaşamını yitiren Berkay Akbaş’ın babası, şöyle konuştu: “İstanbul’a Ankara’dan sadece 2 günlüğüne sınav sonrası gezmek için geldiler. Tesadüfen taksiyle ordan geçiyorlar hepsi bu! Bu kadar tesadüfi, bu kadar basit, bu kadar ucuz….”

Ben istemiyorum oğlum şehit olsun. Oğlum katledildi, ben başka bir şey demiyorum.”
“Mustafa Berkay Akbaş gelecek vaad eden bir tıp fakültesi öğrencisiydi. İdeali doktor olmaktı. Böyle insanlara yardım etmekti. Ama ben onu cenaze arabasıyla geri götürüyorum şimdi.. ”
“Terörü sadece lanetlemekle bitseydi yıllardır lanetliyoruz .. Yarın gelip çiçek bırakırlar.. Başka bir şey yapmazlar ”

Ozancan Akkuş ve Berkay Akbaş ODTÜ’de anıldı

Ankara’daki patlamada yaşamını yitiren ODTÜ öğrencileri Ozancan Akkuş ve Berkay Akbaş için anma düzenlendi. Düzenlenen tören öncesi yürüyüş yapan çok sayıda öğrenci “Savaş Değil Barış, Ölüm Değil Yaşam İstiyoruz” dedi.

Öğrenciler anmaya Metalurji Malzeme Bölümü ve Yabancı Dil Hazırlık Binası önünden iki koldan yürüyerek katıldılar. Hazırlık önünden gerçekleşen yürüyüşte sloganlar yükselirken . Mühendislik fakültelerinden ise sessiz yürüyüş gerçekleştirildi. Anmaya “Savaş Değil Barış İstiyoruz” yazılı pankartla katılan öğrenciler anma esnasında da sık sık “Berkay Baş Ölümsüzdür”, “Ozancan Akkuş Ölümsüzdür”, “Katliamlar Ülkesi Olmayacağız” sloganı attılar. Anma etkinliğinde Rektör Prof. Dr. Ahmet Acar’ın yanı sıra Ozancan ve Berkay’ın hocaları ve arkadaşları da konuştu. Rektör Acar, Ozancan ve Berkay için 10 bin ağaç dikeceklerini, onlar için bir orman oluşturacaklarını ifade etti. Konuşmalardan sonra anma öğrencilerin attığı sloganlarla son buldu.

Özhaseki, dört gün önce Kayseri’de “İnşallah Sizler de Şehit Olun” demişti

Kayseri’de gerçekleşen ve 13 askerin öldüğü bombalı saldırıdan dört gün önce ziyarette bulunduğu Kayseri’de Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ‘daha fazla şehadet’ temennisinde bulunmuştu.

Mehmet Özhaseki, 10 Aralık Beşiktaş saldırısının ardından 13 Aralık’ta Kayseri Emniyet Müdürlüğü’nde ziyaret ettiği polislere “Allah nasip ederse ben de şehit olurum inşallah sizler de şehit olun” sözleriyle ‘şehitlik’ temenni etmişti.

Özhaseki, “Allah’ın izniyle bu bizi biraz daha hırçınlaştıracak. Biraz daha öfkeli hale getirecek ve bunları daha iyi temizlememize vesile olacak” demişti.