Bölge devletlerinden Suriye’yi işgal açıklamaları

Suudi Arabistan: Suriye’de Kara Operasyonlarına Hazırız
Suudi Arabistan, ABD öncülüğündeki koalisyonun ihtiyacı olması halinde Suriye’ye asker göndermeye hazır olduğunu açıkladı.
Mart 2015’ten bu yana Yemen’i bombalayan Suudi öncülüğündeki koalisyonun da sözcüsü olan General Ahmed Asseri tarafından el Arabiya’ya yapılan açıklamada “Krallık, koalisyonun Suriye’de gerçekleştirilmesine karar verilen tüm kara operasyonlarına katılmaya hazırdır” denildi.
Bahreyn: “Suriye’ye savaşması için asker göndermeye hazırız”
Suudi Arabistan’ın, IŞİD’e karşı uluslararası koalisyona katılmaya hazır olduğunu duyurmasının ardından bir açıklama da Bahreyn’den geldi.
Ortadoğu’yu kan gölüne çeviren daha sonra “demokrasi ve barış” getirme iddiasıyla talan eden “koalisyon” güçlerine katılarak sözde IŞİD’e karşı mücadele edeceğini ve kara harekâtına hazır olduğunu açıklayan Suudi Arabistan’ın ardından Bahreyn’den de operasyona destek açıklaması geldi.
Bahreyn, Suudi Arabistan’la birlikte Suriye’de savaşması için asker göndermeye hazır olduklarını açıkladı. Açıklamada, ilk etapta gönderilecek askerlerin karadan müdahale edebileceği aktarıldı.
ABD Savunma Bakanı Ashton Carter da Suudilerin IŞİD karşıtı koalisyona kara kuvvetleriyle katılma fikrini ‘memnuniyetle karşıladığını’ açıklamıştı.
Planları Bozulan 6’lı Çetenin Üyesi Katar: “Gerekirse Suudi Arabistan ve Türkiye ile Askeri Müdahale Yaparız”
Katar Dışişleri Bakanı Atiyye, Türkiye ve Suudi Arabistan’la işbirliği yaparak Suriye’ye askeri müdahalede bulunabileceklerini söyledi. Suriye’den gelen yanıt ise sert oldu: Tepkimiz yıkıcı olur.
Suudi Arabistan’ın Suriye konusunda askeri müdahaleyi dışlamayan tutumu hakkında görüşü sorulan Katar Dışişleri Bakanı Halid El Atiyye, “Suriye halkını ve Suriye’yi bölünmekten korumak için Suudi ve Türk kardeşlerimizle birlikte elimizden geleni yaparız. Suriye halkını rejimin gaddarlığından korumak için askeri bir müdahale gerekiyorsa, bunu yaparız” diye konuştu.
Kaynak: direnisteyiz3.org