BRICS Zirvesinde Putin ile Modi görüştü

15 Ekim tarihinde Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika Cumhuriyeti liderleri 8. BRICS Zirvesi için Hindistan’ın Gao kendinde bir araya geldi. Zirvenin ardından Rusya ile Hindistan arasında yapılan anlaşmalar basına yansıdı. Moskova ile Yeni Delhi arasında 1998 yılında imzalanan, Rus şirket Rosatom’un dahil olduğu ve Hindistan’ın Tamil Nadu kentinde inşaası süren Kudankulam nükleer enerji plantasyonunun ikinci fazına ilişkin imzalar atıldı.

Russia Today’in haberine göre, Kudankulam’ın üçüncü ve dördüncü aşamalarına ilişkin temeller de atıldı. Projenin ilk ünitesi 2016 yılının Ağustos ayında devreye konmuştu. Putin ilk iki ünitesinin devreye konulmasıyla birlikte, Hindistan’ın enerji kaynağının önemli ölçüde artacağını ve enerji güvenliğinin güçleneceğini ifade etti.

BRICS zirvesindeki görüşmelerde, aynı zamanda ülkeler arası askeri ve ekonomik ortaklıklara ilişkin bir takım anlaşmalar da imzalandı. Bunların içerisinde, Hindistan’ın deniz kuvvetleri için 11356 Projesi destroyerlerinin üretimine ve Hindistan’ın sivil hava ulaşımına yönelik Ka-226T servis helikopterlerinin üretimine yönelik anlaşmalar da yer alıyor. Anlaşmaya göre birleşik bir Rus-Hindistan girişimiyle önümüzdeki on yıl içerisinde 200 helikopter üretilmesi planlanıyor.

Hindistan’ın ise Rusya silah sanayinin 1950’lerden bugüne geleneksel bir müşterisi olduğu kaydediliyor. Son beş yıldır, Hindistan’ın askeri harcamalarının %70’i, yapılan anlaşmalarla Rusya’ya aktarılıyor.

İki ülke arasında anlaşmaya varılan diğer bir konu ise iki ülkenin ortaklaştıracağı bir yatırım fonu üzerine oldu. Buna göre altyapı, inşaat, inovasyon alanlarında belirlenen 20 projeye 1 milyar dolarlık bütçe aktarılacak.

Zirvede iki ülkenin istikrar ve dünya barışını da görüştüğü; karşılıklı işbirliğine dayalı olarak ise bilim, atom enerjisi, doğalgaz ve ekonomik kalkınma alanlarındaki kuruluşları arasında anlaşmalar imzalandığı kaydediliyor.

Rusya’nın Rosatom ve Gazprom şirketlerinin de dahil olduğu anlaşmalardan birinde, Rus devlet işletmesindeki petrol şirketi Rosneft’in, Hindistan temelli Essar Petrol şirketinin %49’unu aldığı ve petrol ile doğal gaz keşif ve üretimlerinde ortaklığa gidildiği kaydediliyor.

Borç yapılandırmasının yerine 3.9 milyar dolara karşılık gelen yüzdenin ise Rus Bankası VTB tarafından fonlandırılacağı ifade ediliyor.

Gazprom ve Engineers India şirketi, Hindistan rafinerilerine uzanacak bir doğalgaz boru hattına ilişkin bir bildiri de imzaladı. Bir yıl önce ise Rusya, Hindistan’a 10 milyon ton petrol ve petrol ürünü ihraç etmek üzere 10 yıllık bir anlaşma imzalamıştı.

Kaynak: direnişteyiz, 15 Ekim 2016