Brüksel’de IŞİD saldırıları

Zaventem Havalimanı’ndaki patlamaların hemen ardından AB kurumlarına yakın bir noktada bulunduğu belirtilen Molenbeek semtindeki metro istasyonunda 3. bir patlama meydana geldi.
Belçika devleti açıklamasına göre saldırılarda 40’tan fazla kişi hayatını kaybetti, 316 kişi de yaralandı. Savcılık patlamaların tamamının intihar saldırısı kaynaklı olduğunu açıkladı.
Erdoğan:  “Brüksel’de patlamaması için hiçbir sebep yok.”
Patlamadan bir kaç gün önce Cumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel’de açılan çadır üzerinden Belçika’yı hedef almış “Ankara’da patlayan bombanın, terör örgütü yandaşlarına şov yapma imkanının sağlandığı Brüksel’de patlamaması için hiçbir sebep yok. AB ülkelerinin aymazlık içinde olmaları, mayın tarlasında dans etmek gibidir. Bunun kaçınılmaz bir son olduğu da açıkça ortadadır. Koynunuzda yılan besliyorsunuz. Beslediğiniz o yılan her an sizi de sokabilir. Aynı bombalar sizin şehirlerinizde patladığında bizi anlayacaksınız ama o zaman çok geç olacak.” ifadelerini kullanmıştı. Patlamanın olduğu metro istasyonunun Erdoğan’ın hedef gösterdiği çadıra 30 metre uzaklıkta olması da dikkat çekici.
Davutoğlu: “Türkiye olmadan Avrupa’nın tarihi de yazılamayacak, geleceği de yazılamayacak inşallah”
Saldırıları takip eden saatlerde AKP grup toplantısında konuşan Davutoğlu’nun Erdoğan’ın söylemlerini tekrarlarken “Türkiye olmadan Avrupa’nın tarihi de yazılamayacak, geleceği de yazılamayacak inşallah.” ifadelerini kullanması dikkat çekti. Grup toplantısında zaman zaman tekbir sesleri yankılandı.
Erdoğan: ‘Gönderdik’
Belçika: “İade Söz Konusu Değil”
Erdoğan dün Belçika’nın başkenti Brüksel’de saldırı düzenleyenlerden birinin, Türkiye tarafından geçen yıl Haziran ayında Gaziantep’te yakalanıp sınır dışı edilen İbrahim el Bakraoui olduğunu söyledi. Erdoğan yaptığı açıklamada, Brüksel saldırganlarından birinin Türkiye tarafından yakalanıp Belçika’ya iade edildiğini iddia etti.
Belçika Adalet Bakanı Koen Geens ise, ‘’iade söz konusu değil. Bu kişi Hollanda’ya gönderilmiş, ülkemize değil’’ dedi. Belçika Adalet bakanlığı ve Federal savcılık, iadenin söz konusu olmadığını, bu kişinin Türkiye tarafından Hollanda’ya gönderildiğini açıkladı.
Hollanda ise konuyu araştıracaklarını açıkladı. Belçika vatandaşı IŞİD elemanının Türkiye tarafından neden Belçika’ya değil de Hollanda’ya gönderildiğine ilişkin bir açıklama yapılmadı.
Ayrıca Belçika’da yayınlanan De Morgen gazetesine konuşan Belçika istihbarat servisinden üst düzey bir yetkili, Türkiye’nin İbrahim el Bakraoui’nin iadesi konusunda bilgi vermede isteksiz davrandığını ve konuyla ilgili yalan söylediğini aktardı.
Açıklamayı yapan yetkili, Türkiye’nin iadeyi “yüzüne gözüne bulaştırdığını” belirtirken, Belçika’nın Bakraoui ile dosyayı 20 Temmuz 2015 tarihinde istediğini, ancak Türkiye’nin bu isteğe 11 Ocak 2016’da yanıt verdiğini söyledi.
Türkiye tarafından yollanan dosyada eksik bilgiler bulunduğunu söyleyen istihbarat yetkilisi, Bakraoui’nin Suriye’ sınırında yakalanmış olduğunun Belçika’ya bildirilmediğini belirtti.
Kaynak: direnisteyiz3.org