Cerattepe’nin hikâyesi

Artvin’in Kafkasör Yaylası Cerattepe Bölgesi’nde madencilik faaliyetlerine karşı ekoloji mücadelesi yürütenlerin ve yöre halkının, 21 Haziran 2015 Pazartesi gününde başlattığı nöbet tutma eyleminin ardından, nöbetin 239’uncu gününde çevre illerden bu bölgeye jandarma takviyesi yapıldığı bilgisi geldi. Erzurum ve yakın ilçelerden alınan takviye kuvvetlerle nöbet alanına saldırılacağı bilgisini alan bölge halkı; başta Artvinliler olmak üzere tüm yaşam savuncularını direnişe ve dayanışmaya çağırdı.
İşte burada; Yeşil Artvin Derneği, sivil toplum örgütleriyle bir araya geldi. Yaklaşık 2 bin kişi, Cerattepe yolunu ulaşıma kapatarak beklemeye başladı.

Şirket, 16 Şubat’ta sabah erken saatlerde iş makineleriyle yaylaya çıkmayı denedi. Cerattepe halkı yayla yolunu araçlarıyla kapattı. Bu nedenle yukarı çıkamayan Cengiz Holding, polisi halkın üzerine saldırttı. Gaz bombaları ve plastik mermilerle gerçekleşen polis saldırısında yaralananlar oldu.
Cengiz İnşaat’ın birçok denemesine rağmen polisi Cerattepe’ye sokmayan yaşam savunucuları, yine polisin saldırısına rağmen Cerattepe yolunu kapatarak direnişini sürdürdü. Artvin halkının saldırıya karşı kepenk kapattığı eylem sonrası polis geri çekildi.
“Yaşam hakkını savunuyoruz, asla çekilmeyiz.” diyen halk eylemini sürdürdü. Devlet hasteneleri yaralı sayısı konusunda uyarıldı, çeşitli illerden polis birlikleri bölgeye gönderildi. Yollar arabalarla polise karşı kapatılınca herkesin beklemekte olduğu Atmaca Mahallesi’ne çıkış yasaklandı. İnsanlar yürüyerek gelmeye başladı.
Yine 16 Şubat’ta “Cerattepe geçilmez, Artvin halkı yenilmez” sloganıyla Ankara’da Artvin’e destek eylemi düzenlendi.
17 Şubat günü Artvin Cerattepe’de halk, güne polis saldırısıyla başladı. Avukat Bedrettin Kalın maden şirketinin bölgeye girmeye çalışmasının hukuksuz olduğunu belirtirken halk kurduğu barikatlarla direndi.
Bunun üzerine Ankara, İzmir, İstanbul, Eskişehir ve Kocaeli’de Artvin’e destek eylemleri için çağrılar yapılmaya başlandı.
Polis ve jandarma ekipleri, Yeşil Artvin Derneği Başkanı Neşe Karahan da dahil olmak üzere onlarca kişiyi gözaltına aldı. Devletin bu saldırılarına karşı kurduğu barikatlarla direnişe geçen halk, barikatları güçlendirerek hendekler açmaya başladı.
Aynı gün devlet saldırılarına karşı Hopa halkı, ilçeden geçen uluslararası yolu ve şehiriçi yolunu trafiğe kapattı.
İstanbul’da 17 Şubat’ta Cengiz Holding’in Altunizade’de bulunan binası önünde nöbet başladı.
İzmir’de Artvinliler Derneği, Artvin’deki maden direnişine destek vermek amacıyla saat 18.00 de Alsancak ÖSYM önünde basın açıklaması düzenledi. Çalınan tulumlar eşliğinde çekilen halaylardan sonra yapılan basın açıklamasında, açıklamayı okuyan Artvinliler Derneği üyesi ve ESP İzmir Eş Başkanı Ezgi Bahçeci, “Her dereye onlarca HES, her yeşilliğe yol yaparak rant alanı açanlara Artvin Halkı izin vermeyecektir. Kesilmeye çalışılan her ağacın önüne yatılacaktır. Artvin’i insansızlaştırma projesine, para için her şeyi yapmak isteyenlere izin verilmeyecektir. Çünkü bizim halkımızın haklı mücadelesine olan inancı sonsuzdur. Çevre ve yaşam alanımıza müdahale ettirmeyeceğiz. Ormanımızın son ağacına, derelerimizin son damlasına kadar direneceğiz” dedi.
Ayın 18’inde Ordu, Rize, Antalya, Zonguldak, Kocaeli, Samsun ve İzmir’de sokağa çıkıldı. İzmir’deki oturma eylemine polis saldırdı ve 17 kişi gözaltına alındı. Ankara’da Cengiz Holding önünde basın açıklaması yapanlara polis saldırdı ve 10 kişi gözaltına alındı. Rizeliler Cerattepe’ye doğru yola çıktı.
Cengiz Holding’in dünyanın 100 doğal ormanından birinin bulunduğu Cerattepe’de yapmayı planladığı maden projesi için 20 Şubat’ta Türkiye’nin en geniş katılımlı doğa davası açıldı. Davaya 760 kişi müdahil oldu.
Yırca’dan Albatros’a savunmalar ve birçok kişi Artvin’e destek için pankartlar açtı, dövizler kaldırdı ve fotoğraf çekti.
20 Şubat’ta yaşam savunucularının ortak çağrısıyla yağma ve talan politikalarına karşı çıkmak için İstanbul’da bir araya gelenlerin yürüyüşünü polis engelledi. Taksim Tünel’de toplananların önü polis barikatı ile kesildi. Yaklaşık 2 saat boyunca sloganlarla, horonlarla süren eylem polis barikatı önünde yapılan açıklama ve “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganları ile sonlandırıldı.
Artvin halkının direnişine destek vermek için Türkiye’nin dört bir tarafından ve Hopa’dan giden gruba polis ve jandarma, Cankurtaran mevkiinde sert biçimde saldırdı. Halk, tüm engellere rağmen Artvin Meydan’da toplandı. Binler “Katil şirket Artvin’i terk et” sloganları attı.
Adana’da 21 Şubat’ta Atatürk Parkı’nda bütün yaşam savunucuların katılımıyla polisin sert saldırılarını kınamak için bir basın açıklaması gerçekleştirildi.
Yapılan basın açıklamasında; Karadeniz halkı ve doğası yıllardır sermaye ve devlet işbirliğinin saldırısı altında direniyor. Karadeniz sahil yolu, HES’ler, Termik Santraller, Yeşil Yol ve son olarak madencilik faaliyetleriyle Karadeniz’in yaşam alanları, canlı türleri, geçim kaynakları sürekli tehdit altında. El değmemiş son doğal alanlara göz diken sermaye ve devlet her seferinde gerekli cevabı alsa da saldırmaya devam ediyor. Şimdiki gündemleri Artvin’in Cerattepe bölgesindeki, el değmemiş doğal orman alanları. Bu ormanlık alanda başlatılmak istenen madencilik faaliyeti hayata geçerse, sırada bekleyen 358 maden ruhsatının çıkması kolaylaşacak. Yağma ve katliamın önüne geçilemeyeceğine değinildi.
Basın açıklamasında,”Türkiye halklarına çağrımızdır. Gelin sermayenin yağma ve katliam düzenine karşı, doğanın yaşama hakkını, çeşitliliğini ve sürekliliğini savunalım. Cerattepe halkına destek olalım. Kapitalizm bizi yok etmeden, biz kapitalizmi yok edelim.” diye eklendi. Basın açıklamasında “Her yer Artvin her yer direniş!” “Artvin halkı yalnız değildir.” sloganları atılarak basın açıklaması sonlandırıldı.
20 Şubat’ta Ankara, İstanbul, İzmir, Sinop’tan Artvin’e destek için gidenler yollarda defalarca durdurulmuş, GBT yapılmış ve gerekçesiz şekilde bekletilmişlerdi. Artvin halkı ayın 21’inde de Cerattepe’ye yürüyüşe geçti, yine polis saldırısıyla karşılaştı.
22 Şubat’ta İstanbul Gazi Mahallesi’nde Cengiz Holding’in de ortağı olduğu CLK Boğaziçi Enerji’ye (BEDAŞ) ait bir vinç, Cerattepe direnişine destek için yakıldı.
23 Şubat’ta Ankaralı kadınlar Cerattepe direnişine destek için sokaktaydı. “Cerattepe’den Cizre’ye kadınlar direnişte” diyen kadınlar, dayanışmayı ve mücadeleyi büyütme çağrısı yaptı.
Artvin’de Kazanım:
Artvin’de polis olan kiracısını evden atandan tutun da “Polis müdahale ettiği sürece polise satışımız yok” diyen hastane kantinine kadar, Anadolu’nun her yerinde devam eden direniş sonucu Şubat’ın 24’ünde Davutoğlu, Artvin Heyetiyle yaklaşık 2 saat süren toplantıdan sonra Cerattepe’de madencilik faaliyetinin durdurulduğunu açıkladı. Açıklamaya göre hukuki süreç bitene kadar Cerattepe’ye dokunulmayacak. Artvinliler ise “Biz zaten yargıda kazanmıştık. Ama dikkate alınmadı.” dedi ve ekledi “Artvin halkının haklı mücadelesi maden şirketi Cerrattepe’yi terk edene kadar devam edecektir.”