Ceyş El-Suwar: “Şehba’da 216 çete öldürüldü”

Konuya ilişkin yapılan açıklamada; Ezaz bölgesinde hareket eden Cebhet El-Nusra ve Ehrar El-Şam’ın başını çektiği çete gruplarının bu yılın başından bu yana Kiştear, Tinib ve El-Malikiyê’deki Ceyş El-Suwar mevzileri ve merkezlerine birçok saldırı düzenlediği, bu saldırıların önünü almak ve bölge halkının can güvenliğini sağlamak amacıyla, üçüncü bir gücün arabuluculuğuyla 3 defa ateşkes için uzlaşmaya varıldığı belirtildi.
Çetelerin anlaşmalara uymaması ve işgal ettikleri alanları boşaltmamaları sonucunda “halkı ve savaşçılarını korumak için bölgeyi çetelerden temizleme hamlesi başlattığını” ilan eden Ceyş El-Suwar güçleri, Kiştear, Tinib, El-Malikiyê, Marenaz, Kefer Nasih, Kefer Naya, Eyn Deqnê, Minîx ve Dêr Cemal köyleri ile Minîx Askeri Hava Alanı, Faysal Değirmeni ve Erfêd (Til Rifet) kasabasının çeteler ve onların güdümündeki gruplardan kurtarıldığını ifade etti.
Bu süreçte yaşanan çatışmalarda “216 çetenin öldürüldüğü, 29 çete cenazesinin de ellerine geçtiği bilgisini verdi.”
Ceyş El-Suwar Kimdir?
Sekiz ayrı grubun katılımıyla kurulan Ceyş El-Suwar (Devrim Ordusu) amaçlarının IŞİD ve Suriye devletine karşı mücadele etmek olduğunu belirtiyor. demokratik ve bütünlüklü bir Suriye istediklerini de ifade eden örgüt sözcüleri kurulan orduda Kürtler, Türkmenler, Araplar ve birçok halktan insanlar olduğunu, Halep, İdlib, Dera, Hama ve Humus bölgelerinde güçlerinin olduğunu aktarıyor.
Örgüt aynı zamanda Suriye Demokratik Güçleri’nin bileşenlerinden biri ve 4500 civarında silahlı militanlarının ve ağır silahlarının olduğu iddia ediliyor.
Kaynak: direnisteyiz3.org