Cezaevlerinde baskılar artıyor, tutsaklar direnişte

Durumu ağır olan hasta tutsakların tedavilerinin engellenmesinden, tutsakların aile ve avukatları ile görüş haklarının ellerinden alınmasına, sosyalist yayın, dergi ve gazetelerin verilememesine, cezaevi kapasitesini aşan sayıda tutsağın aynı koğuşta bulundurulmasına kadar onlarca sorun yaşanıyor. Cezaevlerinde işkence ve kötü muamelenin de ciddi boyutlara ulaştığı belirtiliyor.

Tahliye olan DBP Eş Genel Başkanı Yüksek: Cezaevlerinde ciddi boyutta işkence var

Adana Kürkçüler F Tipi Cezaevi’nden tahliye olan DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, cezaevlerinde işkencenin ciddi boyutlara ulaştığını belirterek herkesi duyarlı olmaya davet etti. Durumun dışarıdan tahmin edilenin ötesinde olduğunu belirten Yüksek, “Özellikle Adana F Tipi Cezaevi’nde çok ciddi anlamda işkence ve keyfi uygulamalar var. Yani OHAL deyip her şeyi yapmayı kendilerine bir hak olarak görüyorlar. Birçok cezaevinde de aynı durumların yaşandığını biliyoruz. Bu gerilim düşürülemezse, yakın süreçte uzlaşı çerçevesinde temel haklarımızın kullanımı gerçekleşmezse, cezaevlerinde daha büyük sorunlarla karşı karşıya kalabiliriz” diye konuştu.

Cezaevlerindeki hak ihlalleri isyana yol açtı

Şırnak T Tipi Cezaevi’nde tutsaklar görüş izninin verilmemesine karşı 28 Eylül’de isyan çıkardı. İsyan sırasında çıkan yangında, 17 yaşındaki Cegerxwin Akdeniz adlı tutsak hayatını kaybetti. Hasta tutsakların sağlık erişimlerinde çok ciddi aksamalar olduğu, hatta bazı cezaevlerinde tedavilerin yapılmadığı veya gecikmeli yapıldığı belirtiliyor. İzmir Menemen R Tipi Cezaevi’nde iki kolu olmayan Ergin Aktaş tek başına bir hücrede tutuluyor.

Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonunun işkence ve kötü muameleyle ilgili son toplantısında HDP Milletvekili, hukukçu Burcu Çelik Özkan, Alanya’daki kadın tutsakların banyo yaptıkları alanlara yirmi dört saat görüntü alan kamera yerleştirildiğini bildirdi.

Kaynak: Direnişteyiz, JINHA, Evrensel, 28 Ekim 2016