Çürüme her yeri ve herkesi sarıyor. Karaman Ölçekli Bir Türkiye Haritası

Sistemin çürümesinden toplum/birey kendini tamamen koruyamaz. Ve sistemin çürümesinden çok, toplumun/bireyin çürümesi daha tehlikelidir.
Hüseyin Şengül
BİA Haber Merkezi 26 Şubat 2014

Karamanlı Z.Ç. 15 yaşında bir kız çocuğuydu. Geçen yıl Z.Ç.’ye tecavüz eden 8 kişi eylemin “gönül rızasıyla olduğu” gerekçesiyle toplu halde beraat ettirildi. Tutuksuz yargılanan sanıklar beraat ederken bütün Karaman olayı izledi. Toplumsal tepki sıfıra yakındı.
Üzerinden bir yıl geçmeden; Karaman’da Ensar Vakfı’nın kiraladığı evlerde kalan erkek çocukların öğretmenleri Muammer B. tarafından tecavüze uğradıklarına ilişkin olay patlak verdiğinde, bilip de susanlar, görüp de seyredenler neler düşündü bilinmez. Bildiğimiz; bu olayın, yalnızca kendi ölçeğinde üstünkörü eşelenmesinin bile, çürümenin yaygınlığı ve sistematiğine ilişkin “zengin” malzeme sunması.

ENSAR VAKFI ve KAİMDER
Olay kamuoyunun gündemine BirGün’ün internet sitesinde 12 Mart’ta Serbay Mansuroğlu imzasıyla yayımlanan “Karaman’da 45 erkek öğrenciye tecavüz!” haberiyle girdi.
Haberde Karaman’da bir öğretmenin tarikat evlerinde en az 45 erkek öğrenciye tecavüz ettiği iddialarına yer veriliyordu. Ensar Vakfı ve Karaman Anadolu İmam Hatip ve İmam Hatip Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneği’ne (KAİMDER) yakın kişilerin kiraladığı evlerde kaldıkları öne sürülen 9 ve 10 yaşlarında bulunan öğrencilere tecavüz eden Muharrem B. adlı öğretmenin tutuklandığı belirtilen haberde, tutuklamanın 4 Mart’ta gerçekleştiği kamuoyuna duyuruluyordu.
YASAKLASAK DA MI SAKLASAK?
16 Mart’ta 10 çocuğa tecavüz iddiasıyla devam eden soruşturmaya gizlilik kararının ardından yayın yasağı getiriliyordu. Başsavcılık basına yansıyan bilgilerin yanlış olduğunu öne sürerek ‘masumiyet ilkesi’ gerekçesiyle gizlilik kararı getirdiklerini belirtiyordu.
45 KERE 1
Ardından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu, 45 çocuğun cinsel istismara uğradığı Ensar Vakfı’nı savunarak “Buna bir kere rastlanmış olması hizmetleri ile ön plana çıkmış bir kurumumuzu karalamak için gerekçe olamaz. Biz Ensar Vakfı’nı da tanıyoruz, hizmetlerini de takdir ediyoruz” açıklamasında bulundu.
Çocuklardan ziyade vakıf koruma hassasiyetinin pek gelişkin olduğunu anladığımız Aile Bakanı’nın bu, “bir kere” mazuriyetinin de gerçeği yansıtmadığını kısa sürede öğrendik. Cumhuriyet’in haberine göre; Karaman’daki olay Ensar Vakfı’nın “ilk vukuat”ı değildi.
ÖNCEKİ “1”
Vakıf, 2008’de Çorum’da yine çocuk istismarıyla gündeme gelmişti. 2008’de ortaya çıkan olayda, Vakfın Çorum Şube Başkanı olan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni Zekai İşler, iki kız öğrenciye tecavüz suçlamasıyla hapis cezasına mahkum edilmişti. Çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanan tecavüzcü 52 yaşındaki Zekai İşler hakkında iki yıl sonra, 2010’da bir dava daha açıldı. Bu kez bir başka kadın, “Zekai İşler 13 yaşımdayken bana da tecavüz etti” diye şikayetçi oldu. Çorum Ağır Ceza Mahkemesi’nde ikinci bir dava açıldı. İşler 4 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı. Tutuklu kaldığı süre ve mahkemedeki iyi hali nedeniyle de bir süre sonra tahliye edildi.
BAŞKA BİR “1”
1980’de çocuğa cinsel istismardan yargılanan yazar Mustafa İslamoğlu, “Artvin Ensar Vakfı Kutlu Doğum Programı” kapsamında vakıf tarafından “Peygamberi Anlamak mı Anmak mı” konferansı için 2015 Nisan ayında konuk edildi. AKP Artvin Milletvekili İsrafil Kışla da İslamoğlu’nun dinleyicileri arasında yer alırken program sonunda İslamoğlu’na “elif” tablosu hediye edildi.
İslamoğlu, açılan davada ve kendisine dini eğitim verilmesi için teslim edilen 12-13 yaşlarında bir erkek çocuğa cinsel istismarda bulunmaktan yargılanmış ve 2.5 yıl hapis ceza almıştı.
“MÜNFERİT 1”
Rize İl Özel İdare Genel Sekreter Yardımcısı, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Rize İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü ve Kızılay Rize Şube Başkanlığı görevlerini yürüten 56 yaşındaki Mehmet Nuri Gezmiş, 2016 Ocak ayında, küçük yaştaki 2 erkek çocuğa cinsel istismarda bulunduğu suçlamasıyla tutuklanmıştı.
1983-2002 yılları arasında Diyarbakır’da ve Rize’de Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenliği yapan, AKP’nin 2003’te iktidara gelmesiyle Rize Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü görevine getirilen Mehmet Nuri Gezmiş’in öğrencilerine ve yetiştirme yurtlarında kalan erkek çocuklara yönelik cinsel istismarda bulunduğu iddiaları nedeniyle geçmişte iki soruşturma geçirdiği öğreniliyordu. Gezmiş hakkındaki adli yargılama talebine dönemin mülki idare amirlerinin izin vermediği ortaya çıkıyor ve uzun yıllardır devlet koruması altında olduğu anlaşılıyordu.
Gezmiş, Ensar Vakfı Rize Şubesi Başkanlığı görevinde de bulunmuştu.
TECAVÜZÜ HERKES BİLİYORDU
Karaman’daki skandalı ortaya çıkaran BirGün gazetesi muhabiri Serbay Mansuroğlu, İmc Tv’de yayınlanan programda kentte herkesin tecavüzü bildiğini ancak üstüne gitmediğini belirtiyordu. Mansuroğlu, “Karaman’da suç örgütünün bir ayağı çökmüştür. Valisinden Milli Eğitim bürokratlarına kadar herkes tecavüzü biliyordu. 4 yıl boyunca çocuklara hayvan pornosu izletilmiş, tecavüzde bulunulmuş, cinsel istismar söz konusu. Vakıf yurtlarında buna yol açanların da yargılanması gerekiyor” diyordu.
NORMALİN HABERİ
Mart ayının son günlerinde ise, çocuğu ölünce tedavisi için aldığı parayı Konya Hadim Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na iade eden babanın haberi medyada dönüp duruyordu. Sıradan, normal insan davranışları haber oluyor. Çürüme öylesine olağan!..
BirGün, Nokta, Cumhuriyet