Direniş ekseni Altılı Çeteye ihtar verdi: İntihar olur

İRAN
İran Genelkurmay Başkan Yardımcısı Tuğgeneral Mesud Cezayiri, “Suriye’deki durumun şer ülkelerinin istediği doğrultuda gelişmesine müsaade etmeyiz” açıklamasında bulundu.
Cezayiri, Suriye’ye kara harekatı açıklamalarını ‘blöf ve psikolojik savaş’ olarak değerlendirdi. İranlı general, “Suudi Arabistan, Suriye’de ne yapabiliyorsa bugüne kadar yaptı. Riyad yönetiminin kara harekâtı yapacak gücü yok, olsaydı şimdiye kadar çoktan birliklerini Suriye’ye göndermişti” diye konuştu.
Konuşmasında Ankara’yı da suçlayan Cezayeri, ‘teröristlerin Türkiye toprakları üzerinden Suriye’ye giriş çıkış yaptığını ve maddi olarak gerici Arap ülkeleri tarafından desteklendiğini’ söyledi.
‘Suriye Hava Savunma Desteği İsterse Veririz’
Suudi Arabistan’ın Suriye’ye yönelik operasyon başlatacağı iddialarını değerlendiren İran Ordusu Hava Savunma Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Ferzad İsmaili ise Suriye yönetiminin İran’dan hava savunmasına yönelik yardım istemesi halinde tam destek vereceklerini ifade etti.
Suudi Arabistan’ın “Suriye’de koalisyon güçleriyle beraber savaşmaya hazırız” açıklamasına İran’dan yanıt geldi. Caferi “Tekini sağ bırakmayız” şeklinde konuştu.
İran Devrim Muhafızları Komutanı Muhammed el Caferi, Suudi Arabistan’ın Suriye’ye asker göndermeye cesaret edemeyeceğini belirtirken, “Olur da gönderirlerse tekini sağ bırakmayız” dedi.
ABD öncülüğünde Suriye’ye yönelik bir kara harekâtına katılmaya hazır olduğunu bildiren Riyad yönetimine İran’ın ilk tepkisi sert oldu. El Caferi, “Bu, Suudiler için intihar olur” diye ekledi.
RUSYA
Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin açıklamalarına ilişkin, Rusya’nın bir savaşa istekli olmadığını ancak Suriye’ye yönelik başlatılabilecek bir kara harekâtının topyekûn savaş demek olduğunu vurguladı.
Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev, Suriye’ye yönelik bölge ülkelerinin gündeme getirdiği kara harekâtına ilişkin konuştu. Euronews kanalına konuşan Medvedev, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin, barış planının başarısız olması halinde çatışmaya daha fazla ülkenin karışabileceği yolundaki açıklamasının sorulması üzerine, “Bunlar anlamsız sözler. Tek istediği uzun sürecek bir savaş ise kara operasyonu başlatabilir” dedi. Rusya’nın yeni bir savaşa istekli olmadığını söyleyen Medvedev, “Bir kara harekâtı topyekûn bir savaş demektir” diye konuştu.
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin, Suriye’de kara operasyonu başlatma ihtimaline ilişkin açıklamasına atıfta bulunan Medvedev, şöyle konuştu: “Kerry’nin açıklamalarını okudum. ‘Diğer koalisyon ortaklarımızla kara harekâtı başlatmaya hazırız’ demiş. Eğer uzun süreli savaş istiyor ise kara harekâtı da başlatabilir, her şey de. Ancak kimseyi korkutmaya gerek yok. Dışişleri Bakanı Lavrov ile hangi şekilde görüşme yapmışlar ise o şekilde anlaşmaya gitmek gerekli. Yoksa ‘Her şey senaryoya uygun gitmezse diğer Arap ülkeleriyle birlikte kara harekâtı düzenleriz’ demek gerekmez. Ben bir daha tekrarlıyorum, kimse yeni bir savaş istemiyor. Ancak kara harekâtı, uzun süreli savaş demek. Bunu anlamak gerekir.”
Kaynak: direnisteyiz3.org
HİZBULLAH
Hizbullah lideri Nasrallah, Türkiye ve Suudi Arabistan’ın Suriye’ye kara birliği gönderebileceği yönündeki haberlere ilişkin net konuştu: “ABD, Suudi Arabistan ve Türkiye’nin Suriye’ye hâkim olmasına izin vermeyeceğiz”
Lübnan’ın başkenti Beyrut’taki ‘Şehitler Günü’nde video üzerinden konuşma yapan Nasrallah, Türkiye’nin ‘yeni Osmanlı İmparatorluğu projesinin çöktüğünü ve Suudilerin Suriye’deki planlarının başarısız olduğunu söyledi. “Bölgeyi savaşa çekmeye hazırlar” diyerek “Türkiye ve Suudi Arabistan Suriye’ye girerse bu iyi bir gelişmedir, girmezse o da iyi bir gelişmedir” sözlerini tekrarlayan Nasrallah, “ABD, Suudi Arabistan ve Türkiye’nin Suriye’ye hakim olmasına izin vermeyeceğiz” diye konuştu.
Diğer taraftan Nasrallah, Ankara ve Riyad’ın Suriye’deki krize doğrudan müdahil olmak istemesinin bir diğer nedeninin de Suriye’deki krize siyasi çözüm bulunmasını kabul etmeye hazır olmamaları olduğunu vurguladı. Suudiler, Türkler ve İsraillilerin Suriye görüşmelerini felç ettiğini söyleyen Nasrallah, “Ön koşullar öne sürüyorlar, taleplerinin çıtasını yükseltiyorlar. O kadar ki ABD bile eleştirmeye başladı” dedi.
‘SURİYE’Yİ 4 PARÇAYA AYIRMAK İSTİYORLAR’
Öte yandan Suriye’nin Sünni, Alevi, Dürzi ve Kürt olmak üzere 4 devlete bölünmek istendiğinin altını çizen Nasrallah, “Suriye’de yaşananlar bölgede ve tüm dünyada etkisini hissettirecek gelişmelere kapıyı araladı. Suudiler ve Türkiye’nin IŞİD’le mücadele altında kara birliği göndermek istemesi de önemli bir gelişme” diye konuştu.
Kaynak: direnisteyiz3.org