Erkek egemen zihniyet okullarda can alıyor

Aksaray Güzel Sanatlar Lisesi Spor bölümünde öğrenim gören 17 yaşındaki kız öğrenci, hafta sonunda okul pansiyonunun bahçesinde sınıfından bir erkek arkadaşıyla oturduğu esnada pansiyonda görevli öğretmenleri tarafından görüldü. Her iki öğrenci hakkında tutanak tutan öğretmenler durumu okul idaresine bildirdi. Okul Müdürü Savaş Şimşek ise her iki öğrenciyi odasına çağırarak kendilerini okuldan atacağını ve “bankta birlikte oturduklarını” ailelerine bildireceğini söyledi.

Bunun ardından bunalıma giren ve Nevşehir’e ailesinin yanına giden kız öğrenci, tekrar ailesi ile birlikte Aksaray’a dönerken hareket halindeki araçtan atlayarak intihar etmek istedi. Ağır yaralanan genç kıza ilk müdahale olay yerine gelen sağlık ekipleri tarafından yapıldı. Daha sonra Nevşehir Devlet Hastanesi’ne kaldırılırken buradaki 4 günlük yaşam mücadelesini kaybetti.

İntihara süreklenen ilk öğrenci değil

Daha önce de bir çocuk okul müdürünün odasından atlamıştı ve okul idaresi yargılanmamıştı.

Muğla-Milas Dr. Mete Ersoy Ortaokulu’nda 14 yaşındaki bir kız öğrenci, başka bir öğrenci tarafından tacize uğramış ve durumu okul idaresine bildirmişti. Okul müdürünün tacizin üstünü örtmeye çalışması üzerine müdürün odasından atlayan öğrenci, ağır yaralanarak hastaneye kaldırılmıştı.

Okullarda keyfî, gerici uygulamalar artarak sürüyor

Devletin eğitim alanında gerçekleştirdiği gerici uygulamalar, okul yönetimlerinin keyfi tutumlarına kapı aralıyor. 30 Ekim günü, Mersin’in Akdeniz ilçesinde 1090 öğrencinin eğitim gördüğü İleri Ortaokulu Müdürü Hasan Hüseyin Aygül’ün okulda yapılan kurul toplantısında “Bundan sonra kız ve erkek öğrencilerin yan yana oturmasına asla izin verilmeyecek” dediği basına yansıdı. 62 öğretmenin katılımıyla yapılan kurul toplantısında konuşan Aygül’ün, “Hangi veli ve öğrenci itiraz ederse, ’Müdür beyin talimatıdır’ denilecek. Bu karara herkes uymak zorundadır” dediği belirtildi.

2 Kasım günü de Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi kantini olarak bilinen Mimoza Cafe’de bir kadın öğrencinin erkek arkadaşıyla birbirine sarılmasına tahammül edemeyen işletmeci erkek öğrenciyi yanına çağırarak, hakaretler yağdırdı. Olayın görgü tanığı, işletme sahibinin öğrencilere, “Siz Türk müsünüz?, Müslüman mısınız?, O kız senin helalin mi?, Bir daha buraya giremezsiniz, defolun buradan” şeklinde hakaret ettiğini belirtti. İşletmeci ailesi ve çalışanları ile birlikte iki öğrenciyi zor kullanarak dışarı attı.

Kadınlara yönelik artan baskılar, beraatlerle, iyi hal indirimleriyle sonuçlandırılan kadın cinayetleri davaları, devletin kadınlara dönük şiddet niteliğindeki açıklamaları ve karma yurtların kaldırılmasıyla başlayan gerici uygulamalar, eğitim kurumlarında yeni saldırılar ve keyfî uygulamalarla karşılık bulmaya devam ediyor.

Kaynak: direnişteyiz, 17 Kasım 2016