Filistin’de siyonist işgalin saldırıları artarak devam ediyor

Emced Sukkari işgal askerlerinin açtığı ateş sonucu olay yerinde hayatını kaybederken Pazar gününden itibaren Ramallah kuşatılmaya başlandı. Yerel kaynaklar kuşatmanın İkinci İntifada’dan bu yana Ramallah’ın gördüğü en yoğun kuşatma olduğunu belirtiyor.
İsrail parlamentosu, 2015 yılının Kasım ayında işgal ordusuna hükümet onayını beklemeksizin istediği zaman işgal altındaki Batı Şeria köylerini kapatma yetkisi vermişti.
Üçüncü İntifada’nın ateşlenmesiyle birlikte işgal ordusunun saldırıların gerçekleştiği bölgelere ve eylemcilerin yaşadığı köylere yönelik sürekli ablukası söz konusu. Ramallah’a yönelik ablukanın sıkılaştırılmasıyla birlikte gazetecilerin, yardım örgütlerinin, diplomatların geçişleri de engellendi.
Yerel kaynaklar yeni askeri noktaların yanı sıra keyfi gözaltıların, sokağa çıkma yasaklarının ve tacizin arttığını belirtiyor. Ekim ayında ateşlenen Üçüncü İntifada’ya cevaben işgal ordusu halka yönelik saldırılarını yoğunlaştırmış ve geçen süreçte 161 Filistinli katledilmişti.
Bulgaristan’da FHKC’li Devrimciye Suikast
FHKC (Filistin Halk Kurtuluş Cephesi) üyesi, eski siyasi tutsak ve ömrünü Filistin özgürlük mücadelesine adayan Ömer Nayif Zeyid Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da bulunan Filistin Büyükelçiliği’nde suikast ile katledildi.
FHKC’nin resmi sitesinden yapılan açıklamada Yoldaş Zeyid’in 1990 yılında Siyonist hapishanelerden kaçtığından bu yana takip edildiği belirtildi. Açıklamadan satır başları şöyle:
“Siyonist hapishanelerden kurtularak özgürleşmiş bir Filistinliyi ve direnç sembolü olmuş bir örneği yok etmek için Siyonist işgalcilerin istihbarat ve güvenlik güçlerinin hedefi olduğu açıktır.”
“Bu alçakça suçun sorumluları Siyonist Devlet ve İsrail Mossad’ı ve bununla birlikte Zeyid’i korumakta başarısız olan Bulgaristan’daki Filistin yetkilileri ve Filistin Büyükelçiliği ve üç aydır tutuklamak için yoldaş Nayif Zeyid’i takip eden Bulgaristan hükümeti ve güvenlik güçleridir.”
“FHKC olarak şehit yoldaş Ömer Nayif Zeyid’in suikastiyle ilgili gerçeklerin peşine düşeceğimize, şehit yoldaşımızın ailesinin yanında olacağımıza ve suikastin sorumlularından hesap soracağımıza söz veriyoruz.”
TC – Siyonist İsrail Görüşmeleri Cenevre’de Başladı
Bölgenin iki işgal gücü TC ve Siyonist İsrail, Mavi Marmara saldırısından sonra ilişkileri normalleştirmek için İsviçre’nin Cenevre kentinde bir araya geldi.
TC ile Siyonist İsrail arasında ilişkilerin normalleştirilmesi çerçevesinde İsviçre’de yeni bir görüşmenin planlandığı duyuruldu. TC yetkilileri, haberle ilgili soruları “Bu iddiayı ne doğruluyoruz ne yalanlıyoruz” diyerek yanıtlamıştı.
Cenevre’deki görüşmede TC heyetine Dışişleri Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu başkanlık ediyor. İsrail heyetini ise Netanyahu’nun temsilcisi Joseph Ciechanover ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Jakop Nagel temsil ediyor.
‘Tazminat Konusunda Uzlaşıldı’
Görüşmede, TC ve İşgal Devleti 3 yıldır müzakere edilen anlaşmaya son şeklini vermeye çalışıyor. Tazminat konusunda uzlaşıldığını belirten yetkililer, TC’nin hem bir iç politika hamlesi olarak, hem de bölgedeki dinse-mezhepsel etkinliğini artırmak için bir koşul olarak öne sürdüğü, 3. talebi olan Gazze ablukasının nasıl kaldırılacağına ilişkin formül bulunmaya çalışıldığını söyledi.
İsrailli yetkililer ise Tel Aviv açısından 2 konuda uzlaşma olmadığını söylemiş, “Biri Türk gemilerinin Gazze limanına yaklaşması, diğeri Hamas’ın Türkiye’deki ofislerinin kapatılması” demişti.