Fitch ve Standart & Poor’s Türkiye’nin kredi notunu düşürdü

Kredi derecelendirme kuruluşu S&P, Türkiye’nin kredi notu görünümünü durağandan negatife düşürdü. 4 Kasım 2016 tarihinde Türkiye’nin not görünümünü negatiften durağana çeviren S&P, 27 Ocak’ta açıkladığı raporla; TCMB’nin uyguladığı para politikasının yetersiz kalabileceğini belirterek Türkiye’nin kredi görünümünü tekrar negatife, 20 Temmuz 2016’daki seviyesine çekti.
S&P’nin ardından bir diğer kredi derecelendirme kuruluşu Fitch de, Türkiye’nin uzun vadeli döviz cinsinden kredi notunu yatırım yapılabilir seviyenin bir basamak altına indirdi. Not görünümünü durağanda bıraktı. Fitch’in skalasına göre notun inmesine ‘yüksek’ katkı veren başlık ‘Politik risk/Belirsizlik’ olarak belirtildi
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının bir ülke hakkında verdikleri kredi notları, o ülkenin yatırım yapılabilir durumda olup olmadığını belirtir. Fon yöneten dev yatırım ve finans şirketleri derecelendirme kuruluşlarının verdikleri notları göz önüne alarak ülkelere yatırım yapmaktadır. Hatırlanacağı üzere, 23 Eylül’de, yine bir kredi derecelendirme kuruluşu olan Moody’s, Türkiye’nin kredi puanını çöp düzeyine indirmişti.
Kaynak: BloombergHT, 28 Ocak 2017