‘Gazetecilikten yargılanan’ Hayri Tunç tahliye edildi…

İddianamenin okunmasıyla başlayan duruşmada Tunç, “Savcı hazırladığı iddianamede propaganda yaptığımı söylüyor. Yaptığım tek şey gazetecilikti. Gazetecilikten yargılanıyorum” dedi.
Tunç’un avukatlarından Bülent Çoban da yaptığı savunmada, “Hayri başarılı bir gazetecidir. 23 Ekim 2015’te adli kontrolle serbest bırakılmıştı. Şubatta ne oldu da cezaevine gönderildi? Hayri, emniyetin niyet okuması sonucu özgürlüğünden mahrum bırakıldı. Somut suç oluşmadığı gibi somut delil de yoktur. Bu nedenle müvekkilimin beraatini talep ediyorum” dedi.
Avukat Ramazan Demir ise Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) ve Anayasa Mahkemesinin (AYM) fikir ve basın hürriyeti kararlarına değinerek şöyle dedi: “Hayri’nin paylaştığı yazıların hangisinde şiddet çağrısı var? AYM kararında şiddetin somut karşılığı olacak diyor. Somut suçu ispatlayamıyorsanız bu gazeteciliği yargılamak demektir. Eylemlerin yapılmasının sorumlusu Hayri değildir. Hayri’nin eylemleri haber yapmasında kamu yararı vardır. Dosya kapsamında toplanmamış delil yoktur. Dolayısıyla tutuklamanın devamı olarak gösterilecek delillerin toplanmamış olması söz konusu değildir. Adli kontrolle serbest bırakılmasını talep ediyoruz”
Tunç’un tutukluluk halinin son bulmasına karar veren mahkeme bir sonraki duruşmayı 24 Mayıs’a erteledi.
Evrensel