Giderken çelik bir bilek, temiz bir yürek bıraktın bize. Duran Baysal Ortağı İşçi Cinayetinde Yitirdik

Devrimci mücadele içerisinde yıllardır işçi cinayetlerine karşı savaşını sürdüren ortağımız Duran Baysal’ı, memleketi Tokat’ın Günevi Köyü’nde ailesi, akrabaları,  çeşitli illerden gelen yoldaşları ve Günevi köylülerinin de katıldığı törenle sonsuzluğa uğurladık.
Kızıl bayrağa sarılı tabut ile alınarak sloganlarla mezarlığa yürüdüğümüz cenaze töreninde dini törenin ardından “Biz bugün Duran ortağı güneşe uğurluyoruz, bugün işçi sınıfı bir neferini kaybetti” sözleriyle saygı duruşunda bulunduk. “Duran’a sözümüz devrim olacak” sloganı attık.
Mezar başı anmasında, ortağımız Duran’ın Kürdistan’dan Latin Amerika’ya, Filistin’e tüm mücadeleleri ve önderleri sahiplendiğini vurguladık. Onun sevdiği ve coşkuyla söylediği Enternasyonal Marşı’nı hep bir ağızdan söyledik.
Törende “Giderken çelik bir bilek, temiz bir yürek bıraktın bize. Hesabın sorulacak” yazılı ve Kaldıraç imzalı pankart açılırken Duran Baysal’ın yanı sıra 97’de katledilen Bekir Kilerci ve Ali Serkan Eroğlu’nun, Deniz Gezmiş, Mahir Çayan, İbrahim Kaypakkaya’nın da aralarında bulunduğu devrimci önderlerin fotoğraflarını taşıdık.
Kaldıraç adına açıklamayı Tamer Morkoç okudu. Açıklamada, Duran’ın sınıfsız bir dünya mücadelesi veren devrimci bir işçi olduğu vurguladı. “Bir işçi olarak doğdu, bir işçi olarak yaşadı ve sınıfının savaşçısı olarak öldü.” diyen Morkoç, 3 Mart 92’de Zonguldak Kozlu’da 263 maden işçisini katledildiği günün yıl dönümünde Duran’ın yaşamını yitirdiğini hatırlattı.
Cenazeye, ortağımız Duran’ın üyesi olduğu İnşaat İşçileri Sendikası temsilci ve üyeleri de katıldı. Sendika adına konuşma yapan yoldaşımız, Duran’ın sendikanın ilk üyesi olduğunu ve her zaman en önde saf tuttuğunu dile getirdi. Konuşmasında Duran’ın mücadelesini devam ettireceklerini söyledi. Törenin ardından ortağımızın mezarına kızıl karanfiller, İnşaat-İş Sendikası önlüğü ve bareti bıraktık.
Devrim için ileri ya sosyalizm ya ölüm!
Giderken Çelik Bir Bilek, Temiz Bir Yürek Bıraktın Bize… And olsun ki hesabını soracağız!
04/03/2016

Tokat’ta cenaze töreni, İstanbul, İzmir, Ankara, Antakya, Mersin anma eylemleri gerçekleştirdik.
İSTANBUL
Yoldaşımız Duran Baysal, Emaar Sguare önünde inşaat işçileri tarafından eylemle anıldı. Anmaya Şişecam direnişçileri de destek verdi.
İnşaat İşçileri Sendikası açıklamasında “İş cinayetlerine, şantiyelerdeki kötü çalışma ve barınma koşullarına, güvencesiz çalışmaya son vermek için örgütleniyoruz, örgütleneceğiz. Sınıf dayanışmasının gücü ve kararlılıkla Duran Baysal ve diğer iş cinayeti kurbanları için hesap soracağız.” dedi. Eylem sloganlarla sona erdi.
Kadıköy’de AKA-DER önünde 19.30’da yürümek üzere oluşturduğumuz Kaldıraç ve AKA-DER  kortejinin önü polis tarafından kesildi. Yapmak istediğimiz yürüyüşe izin vermeyeceklerini söyleyerek sokağı üç taraftan ablukaya aldılar.
“Esir değil işçiyiz, yarının sahibiyiz”, “Duran yoldaş ölümsüzdür”, “Devrim için ileri ya sosyalizm ya ölüm” sloganlarıyla eylemimize başladık.
“And olsun ki Duran yoldaş, seni bizden alan bu çürümüş düzeni tarihin çöplüğüne gömeceğiz. And olsun ki özlemini duyduğun hayalini kurduğun, o sınıfsız, sınırsız dünyayı kuracağız.” diye ifade ettiğimiz açıklama, “Şimdi yıldızlara uğurluyoruz seni, gözün arkada kalmasın Duran. Duydu sesini inşaatlar, tersaneler, Soma duydu, Ermenek, Torunlar duydu ve duyacak. Son vereceğiz bu çürümüş düzene ve sana andımız olsun ki biz kazanacağız” sözleriyle son buldu.
Basın açıklamasının okunmasının ardından söz alan işçiler işçi cinayetlerine artık yeter dediklerini dile getirerek “Bu cinayetlere karşı örgütleniyoruz. Duran ilk üyemizde, bu bilinçle mücadele etti. Katillerini affetmeyeceğiz” şeklinde konuştular. “Katillerden hesabı emekçiler soracak” sloganıyla konuşmalarını sonlandıran İnşaat-İş üyelerinin katıldığı eyleme HDP, ESP, DAF, Devrimci Hareket, Devrimci Parti, DGB ve EHP de destek verdi.
04/03/2016
İZMİR
3 Mart akşamı İzmir Alsancak’ta  ortağımız Duran Baysal için anma eylemi gerçekleştirdik.
Ertesi gün, İzmir’de Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde ortağımız Duran için basın açıklaması gerçekleştirdik. “Duran Yoldaş Kavgamızda Yaşıyor” yazılan pankartı açtığımız eylem, saygı duruşuyla başladı. Ortağımız Bekir Kilerci’nin şiirleriyle devam eden anma etkinliğinde gerçekleştirdiğimiz basın açıklamasında “Duran’ın sesi Cerattepe dağlarından, Amed’in direniş kalesi Sur’da yankılanıyor. Biz, onun mücadelesini İzmir sokaklarında da büyüteceğiz.” dedik.
04/03/2016
ANKARA
Ankara Olgunlar Sokak’ta ortağımız Duran için toplanarak Madenci Anıtı’na doğru yürüyüşe geçtik.
“Duran Baysal Ölümsüzdür”, “Devrim Şehitleri Ölümsüzdür”, “Kaza Değil Cinayet, Kader Değil Katliam”, “Duran’a Sözümüz Devrim Olacak” sloganları eşliğinde yaptığımız yürüyüşün ardından, Madenci Anıtı önünde ortağımız Duran Baysal nezdinde işçi cinayetlerinde yaşamını yitirenler için saygı duruşunda bulunduk. 3 Mart işçi cinayetleriyle mücadele günü olması sebebiyle KESK, DİSK, TMMOB, TTB’nin  gerçekleştireceği eyleme dek sloganlar ve şiirler eşliğinde nöbet tuttuk.
KESK, DİSK, TMMOB, TTB’nin düzenlediği eyleme katıldık. Dört kurum adına yapılan açıklamanın ardından,  ortağımız Duran’ın cinayeti ile ilgili Kaldıraç, İşçi Gazetesi ve AKA-DER adına açıklama okuduk. Eylem ve anma programımız “Duran’a sözümüz devrim olacak” sloganları ile sona erdi.
03/03/2016

İnşaat İşçileri Sendikası: “Her türlü ihmalin ve sorumlularının ortaya çıkarılmasını talep ediyoruz”
“Sendika üyemiz Duran Baysal Diyarbakır’da çalıştığı cami inşaatında dış cephe yapımı sırasında halat kopması sonucu iş cinayetine kurban gitti.
İşçi sağlığı ve güvenliğinin hızlı yapım, daha fazla kar ve para uğruna gözden çıkarıldığını bilen bizler bunun bir kaza değil cinayet olduğunu söylüyoruz. Sendikamızda birlikte omuz omuza mücadele verdiğimiz arkadaşımız yarın memleketi Tokat’ta son yolculuğuna uğurlanacak. Sendika üyemizin hayatına mal olan her türlü ihmalin ve sorumlularının ortaya çıkarılmasını talep ediyoruz.
İş cinayetlerinde cezasızlığa son!
İşçi ölümlerine dur demek için örgütlen!
İNŞAAT-İŞ SENDİKASI”
03/03/2016

Yüksel Caddesi İnsan Hakları Anıtı önündeki anma programı ‘Güzel gülüşüyle sınıfına umut olan; yıkılmaz, çelik bileğiyle gücümüze güç katan yoldaşımızı 3 Mart günü bizden aldılar, tıpkı 1993’te Zonguldak Kozlu’da yine 3 Mart günü işçi cinayetinde katledilen yüzlerce iş kardeşi gibi, tıpkı Torunlar’ da, Soma’ da, Ermenek’te katledilen kardeşleri gibi ortağımızı da katlettiler.’ sözlerinin ardından saygı duruşu ile başladı. ‘Sermaye vampirdir, işçi kanı emmektedir.’ sloganı atıldıktan sonra ortağımız Duran’ın mücadelesini ortaklaştırdığı örgütü Kaldıraç adına konuşma yaptık. Konuşmaya ortağımız Duran’ın tam da 3 Mart İşçi Cinayetleriyle Mücadele Günü’nde çalıştığı cami inşaatında yaşanan bir işçi cinayetinde yaşamını yitirdiğini ifade ettik. ‘Duran, her gün karşısında mücadele verdiği kapitalist sistemin sonsuz kâr hırsı tarafından katledildi. Çalıştığı şantiyede bir halat koptu ve Duran artık aramızda değil. O halat, o lanetli halat kapitalist sistemin çürümüşlüğünün simgesidir artık. Tıpkı Duran’ın, her gün, her ay, her yıl, yüzlercesi, binlercesi katledilen işçilerin simgesi olduğu gibi. And olsun ki sen bir giderken biz bin Duran olup mücadelemizde seni yaşatacağız.’ sözleriyle açıklamamızı sonlandırdık.
Ortağımız Bekir Kilerci’nin  Fırtına Kopanda ve Ortak şiirlerini okuduk. Şiirlerin ardından anmaya katılan devrimci kurumlar EHP, Halkevleri ve aydın-yazar Temel Demirer konuşma yaptı.
AKA-DER Rosa Kadın Korosu ve Liberte Müzik grubu şarkı ve marşlarını ortağımız Duran Baysal’ı sonsuzluğa uğurlamak için söyledi.
Anmamızı Avusturya İşçi Marşı ile sonlandırdık.
05/03/2016

Meşrutiyet Caddesi ve Mithatpaşa Caddesi’ne “İşçi Cinayetleri Çürümüş Düzenin Aynasıdır. Duran Yoldaş Ölümsüzdür”, İncesu Köprüsü’ne “İşçi Cinayetlerine Boyun Eğmeyeceğiz. Duran Yoldaş Ölümsüzdür”, Selanik Caddesi’ne “Giderken Çelik Bir Bilek Temiz Bir Yürek Bıraktın Bize Hesabın Sorulacak”,  Kızılay Avm’den İşçi Cinayetlerine Boyun Eğmeyeceğiz Duran Yoldaş Ölümsüzdür” ifadelerinin yer aldığı pankartlar astık.
Batıkent, Dikmen, Tuzluçayır, Kızılay gibi birçok yere yazılamalar yapılıp, taziye masaları açılarak Duran yoldaşımızın Kaldıraç Dergisi’ne yazdığı okur mektubu ile İşçi Gazetesi’nin bildirisinin yazılı olduğu ozalitler Ankara Organize Sanayi Bölgesi OSTİM ve Kızılay’a astık.
Duran yoldaşımızı güneşe uğurlayışımızın 7. gününde Ankara caddelerine pankartlar asılarak, Tuzluçayır Meydanı’nda ve Kızılay Konur Sokak’ta taziye masası açtık. Tüm halkımız, işçi ve emekçiler taziye masamızda dayanışmaya çağırarak, bildiriler dağıttık.   (10/03/2016)

Tuzluçayır’da gerçekleştirdiğimiz eylem yürüyüşle başladık. “Duran’a sözümüz devrim olacak”, “Bu gemi zafere ulaşacak”, “Kahrolsun tekeli polis devleti” sloganlarıyla sokak aralarında yürüdükten sonra Tuzluçayır  Meydan’a gelerek 3 Mart’ta Diyarbakır’da çalıştığı inşaatta yaşamını yitiren ortağımız Duran Baysal için anma gerçekleştirdik..
Anma etkinliğinde ortağımız Bekir Kilerci’nin “Fırtına Kopanda” ve ortağımız Duran Baysal için yazılan şiirleri okuduk. Yaptığımız basın açıklamasında ortağımız Duran’ı iş kazasında değil işçi cinayetlerinde yaşamını yitirdiğini vurgularken, kapitalizmin çürümüşlüğünü ifade ettik. Ortağımız Duran’dan alınan bayrağı daha ileriye taşıma sözünü verdiğimiz açıklamanın ardından anma eylemini “Bir Duran’ı yıldızlara uğurladık, bin Duran olup karşınıza dikileceğiz.” sözleriyle sonlandırdık.
11/03/2016

ANTAKYA
Antakya AKA-DER Şubesi’nde ortağımız Duran için anma etkinliği gerçekleştirdik. Etkinliğimiz köprü başında yürüyüşle devam etti. Köprü başındaki eylemimizde ortağımız Duran Baysal nezdinde, işçi cinayetlerinde katledilen tüm işçileri anarak basın açıklaması gerçekleştirdik.
Yürüyüş ve anmada “Esir değil işçiyiz, yarının sahibiyiz”, ”İşçilerin birliği sermayeyi yenecek”, “Gücün örgüttür durma örgütlen”, “Duran’ın katili tekelci polis devleti”, “Duran yoldaş kavgamızda yaşıyor” sloganları attık. Soma, Ermenek, Torunlar’daki işçi cinayetlerinden, işçilerin işçi cinayetlerine karşı İşçi Gazetesi, Kaldıraç ve diğer devrimci kurumlarda örgütlenmenin gerekliliğinden söz ettik.
04/03/2016
İşçi cinayetinde hayatını kaybeden ortağımız Duran Baysal için birçok üniversitede eylemlilikler gerçekleştirdik.

MERSİN ÜNİVERSİTESİ
“Devrimci İşçi Duran Baysal Kavgamızda Yaşıyor”, “İşçi Cinayetlerinin Hesabı Sorulacak” sloganlarının yer aldığı yazılamalar yaptık.
09/03/2016
Mahir Çayan, Deniz Gezmiş, İbrahim Kaypakkaya, Bekir Kilerci, Ali Serkan Eroğlu, Duran Baysal’ın resimleri taşındı. Bekir Kilerci’nin ‘Uyarı’ şiiri eşliğinde devrim şehitleri ve işçi cinayetlerinde hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşu gerçekleştirdik. ‘Duran Yoldaş Ölümsüzdür’, ‘Devrim İçin İleri Ya Sosyalizm Ya Ölüm’ sloganlarının ardından basın açıklaması okuduk.
“İnsanca yaşamak isteyenlerin onurlu yaşam mücadelesi verenlerin katliamların, sömürünün, zulmün olmadığı bir dünya için savaşanların, katledilen yoldaşlarımızın, Ankara’da barış için yola çıkan yoldaşlarımızın, Kürdistan’da katledilen yoldaşlarımızın hesabı sorulacak. Kürdistan, Anadolu ve tüm dünya şahittir bu maya tutacak, bu gemi zafere ulaşacak. Duran’ı Mahir’in, Deniz’in, İbrahim’in, Mazlum’un, Bekir’in, Serkan’ın yanına uğurladık. Biz Duran’ı rakamlara sığdırmayacağız. Duran’ı ve Duran gibi katledilen hiçbir işçiyi, hiçbir insanı işçi sınıfının reddi üzerine kurulu bu devletin kirli rakamlarına kurban etmeyeceğiz… İşçi cinayetlerine her gün 5’er 10’ar can verdiğimiz bu düzende yoldaşımızı kaybetmenin acısı ve öfkesi içindeyiz…” dedik.
“Şimdi yıldızlara uğurluyoruz seni, gözün arkada kalmasın Duran Yoldaş. Son vereceğiz bu çürümüş düzene ve sana andımız olsun ki Biz Kazanacağız!”
Anma eylemi sloganlarla son buldu.
10/03/2016
ODTÜ
İşçi cinayetinde yaşamını kaybeden Duran Baysal ortağımız için ODTÜ Fizik Bölümü önünde taziye masası kurduk.
04/03/2016

ANKARA ÜNİVERSİTESİ
Cebeci Eğitim Fakültesi, Hukuk Fakültesi ve İLEF’te işçi cinayetinde kaybettiğimiz Duran ortağın Kaldıraç dergisinde yayınlanan  “…Bizler üretip bizler altında kalmayalım. Yaptığımız inşaatların altında kalmamak için inşaat işçileri sendikasında birleşelim, örgütlenelim, işçilerin gücünü birleştirelim. Daha yaşanabilir bir hayat için örgütlenelim.” sözlerinin yer aldığı ozalitleri astık.
07/03/2016
Asılan afiş ve ozalitlerin indirilmesi üzerine duvarlarda, sokaklarda, okullarda, kavgamızda sözümüzü söylemeye devam edeceğiz diyerek ozalitlerimizi tekrar astık.
08/03/2016
Cebeci Kampüsü’nde Devrimci İşçi Duran Baysal panoları oluşturduk. ”Devrimci işçi Duran Baysal’ı Kavgamızda Yaşatacağız” , “Kahrolsun Tekelci Polis Devleti” , “Sermaye Vampirdir İşçi Kanı Emmektedir” şeklinde yazılamalar yaptık. Duran ortağın Kaldıraç Dergisi’nde yayınlanan yazısını mektup haline getirerek okula dağıttık.
09/03/2016
Ankara Üniversitesinde 3 Mart günü işçi cinayeti sonucu katledilen ortağımız Duran Baysal’ı güneşe uğurlayışımızın 7. günü nedeniyle anma hazırlıkları ve propaganda çalışmaları yapıldı.
Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü’nde; Siyasal Bilgiler Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Hukuk Fakültesi ve İLEF’te işçi cinayetinde kaybettiğimiz Duran ortağımız için ozalit astık. Ozalitte Duran ortağın Kaldıraç dergisinde yayınlanan bir yazısı paylaşıldı.
Tüm fakültelerde oluşturduğumuz Devrimci İşçi Duran Baysal panoları 10 gün boyunca devam etti.
10/03/2016

BİLKENT ÜNİVERSİTESİ
“Devrimci İşçi Duran Baysal’ı Kavgamızda Yaşatacağız” sloganının yer aldığı ozalitler astık.
10/03/2016

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ
Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde yemekhane önüne “Duran Yoldaş Kavgamızda Yaşıyor” sloganının yer aldığı ozaliti asarak taziye masası açtık. Yemekhanede okunan açıklama ile anma etkinliğimizi sonlandırdık.
04/03/2016

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ
Edirne Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde yer alan şiir ağacına ortağımız Duran Baysal için ortağımız Bekir Kilerci’nin şiirlerini astık.
07/03/2016

KTÜ
Trabzon Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde ortağımız için Kaldıraç imzalı “Duran Yoldaş Kavgamızda Yaşıyor” sloganın yer aldığı afişler astık.
08/03/2016