HDP saldırı altında

     30 Kasım: Gece 12:00’de İskenderun HDP İlçe örgütüne silahlı saldırı gerçekleştirildi.

  11 Aralık: HDP İskenderun’daki Gültepe Mahalle Temsilciliği’ne molotof kokteyli atıldı, Temsilcilik binası kullanılamaz hale geldi.

    12 Aralık: Beşiktaş bombalamasının ardından, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “İntikamını alacağız” diyerek talimatını verdiği operasyonlarda ülke genelinde HDP binaları basıldı, HDP üyeleri gözaltına alındı. İstanbul, Ankara, Adana, Mersin, İzmir, Manisa, Urfa, Hakkari ve Antep’te yapılan operasyonlarda toplam 235 kişi gözaltına alınırken, İstanbul İl binası şafak baskını ile talan edilerek duvara; “Geldik yoktunuz” yazıldı.
Balıkesir’de HDP İl binasına bir saldırgan pompalı tüfekle iki el ateş etti. Ardından polise teslim oldu.

   13 Aralık: HDP Grup Başkanvekili ve Diyarbakır Milletvekili Çağlar Demirel ile Siirt Milletvekili Besime Konca TBMM’den çıktıkları sırada gözaltına alındı. Demirel “yurtdışına kaçacağı” istihbaratı gerekçe gösterilerek tutuklandı. Aynı gün HDP binalarına baskın ve gözaltılar devam etti, toplam gözaltı sayısı 325’e yükseldi.
Konya’da yaklaşık 300 kişilik bir grup HDP İl Başkanlığı’na saldırdı. Camları kırıp, eşyaları dağıtan saldırganlar binayı ateşe vermek istedi, duvara “Geldik yoktunuz, NEÜ teşkilat” yazdı.
İşkence gördüm
Gözaltına alınan Siirt Milletvekili Besime Konca, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Yaptığı açıklamada işkence gördüğünü belirten Konca, savcılık itirazıyla yeniden gözaltına alınarak tutuklandı. HDP’nin tutuklu milletvekili sayısı 12’ye yükseldi.

  14 Aralık: HDP Genel Merkez binasına silahlı saldırı gerçekleştirildi. 4 el ateş eden saldırgan gözaltına alındı. Binaya çıkan sokağın giriş ve çıkışlarında ve bina girişinde 24 saat nöbet tutan polis saldırının gerçekleşmesini engelleyemedi(!). HDP konuya ilişkin “İl-ilçe binalarımıza, Genel Merkezimize dönük saldırıların azmettiricisi, intikam yemini eden ve seferberlik çağrıları yapan yetkililerdir” dedi.
Demirtaş’ın CPT mektubuna el konuldu, Türk’e kelepçeli muayene dayatıldı
İnsan Hakları Derneği Genel Merkezi (İHD), tutuklu HDP milletvekilleri ve DBP’li belediye eşbaşkanlarının cezaevi koşulları ve durumlarının tespiti için yaptığı gözlem ve değerlendirmeleri içeren raporunu 15 Aralık günü Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısıyla duyurdu.
Demirtaş’ın CPT’ye (Avrupa Konseyi İşkence ve Kötü Muameleyi Önleme Komitesi’ne) Edirne F Tipi Cezaevinde karşılaştığı hak ihlallerini yazdığı mektubuna el konulduğunu ifade eden İHD heyeti, kalp pili taşıyan ve sağlığı tehlike altında olan Ahmet Türk’ün ise kelepçeli muayene dayatmasını kabul etmediği için gereken sağlık kontrolünün halen yapılmadığını belirtti.
Raporda, HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, milletvekilleri Gülser Yıldırım ile Kandıra 1 Nolu Cezaevinde yapılan görüşmenin görüntülü ve sesli yapıldığı, aynı zamanda görüşme esnasında bir infaz koruma memurunun da hazır bulunduğuna ve bu durumun avukat-müvekkil görüşmesinin gizli olmasına dair temel kuralın ihlali anlamına geldiğine yer verildi.
Görüşülen tutukluların tamamının tecrit koşullarında tutulduğu aktarılan raporda, tutukluların 3 kişilik hücrelerde tek başlarına tutuldukları vurgulandı.

     17 Aralık: Aydın Didim’de 9 HDP üyesine ev baskını yapıldı.
Kayseri’deki özel eğitimli komandolara yönelik bombalı saldırının ardından, pek çok yerde HDP binalarına saldırılar oldu. Bir güruh Kayseri HDP İl binasını bastı. Bina önce polis gözetiminde taşlandı, ardından basılıp içerisindeki eşyalar camlardan atıldı ve bina yakılmaya çalışıldı, üç hilalli bayrak asıldı. Sonrasında polis grubu binadan çıkartırken, gelen itfaiye ve polis HDP Kayseri İl Örgütü tabelasını söktü.
İstanbul Bağcılar’da saldırgan bir grup, HDP binasının önünde tekbir getirerek, binaya havai fişek fırlattı, binanın kapısını kırmaya çalıştı.
Üsküdar’da ise bir grup boş olan HDP binasının önüne gelerek ırkçı sloganlar attı.
Kocaeli Darıca’da İlçe binasına ateş açıldı. Mermiler camlara isabet etti.
Saldırganlar değil savunanlar gözaltına alındı
Çanakkale’de 4 kişilik bir grup HDP binasına saldırdı. Saldırıyı engellemeye çalışan HDP’liler gözaltına alındı.

    18 Aralık: HDP Şişli binasına ırkçı bir grup saldırdı. Ellerinde “rehber Kur-ân hedef turan” yazan bayraklarla gelen saldırganlar, sokağa asılı HDP bayraklarını yaktı.
CNN Türk: HDP binalarına saldırılar terörle mücadelede önemli rol oynuyor
Aynı gün CNN Türk kanalı, HDP binalarına yapılan saldırıların haberini; üst bantta ‘HDP binalarına saldırılar’, alt bantta ‘terörle mücadelede önemli rol oynuyor’ olarak verdi. Olaya ilişkin HDP Genel Merkez, konuya ilişkin açıklama beklediğini belirtti. CNN Türk; “Bu vahim hatadan dolayı özür dileriz” diyerek, alt bandın önceki haberden kaldığını savundu.
HDP Ümraniye İlçe’sine ırkçı bir grup saldırdı. Saldırı esnasında bir polis binadan düşerek hayatını kaybetti. ANF’nin haberine göre polisin HDP tabelasını indirmeye çalışırken, yerel kaynaklara göre ise bayrak asmaya çalışırken düştüğü bildirildi.

  20-24 Aralık: Eskişehir, Adana, Mersin, Ankara, Aydın, Kars ve Şırnak’ta HDP’ye yönelik operasyonlar sürdü. Mahkemelerin tutuklama kararlarından biri; “Ev baskınlarında toplanan delillerin henüz incelenmemiş olması, suçun zincirleme bir şekilde işlenmesi, propagandası yapılan örgütün iki ayrı bomba patlatması ve bu durumun halk üzerinde korku ve endişe yaratması” şeklinde kayda geçti.

  26 Aralık: Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Demokratik Toplum Kongresi (DTK) ile ilgili yürüttüğü soruşturma kapsamında, aralarında HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk ve DBP Eş Genel Başkan Yardımcısını Seydi Fırat’ın bulunduğu 6 kişi gözaltına alındı.

                                                                                                                                               Kaynak. Direnişteyiz, 26 Aralık 2016