Hepimiz Hrant’ız, Hepimiz Ermeni’yiz Adalet halkların elleriyle gelecek

“Onunla manşetler, onunla konuşmalar, onunla yasaklar değişti. Onun için dokunulmazlar veya tabular yoktu. Büyük bir bedel ödedi. Bedellerin ödendiği gelecekler Hrant’ları severek, Hrant’lara inanarak olur.” –Rakel Dink’in bu sözü bize çok şey anlatır. Bedellerin ödendiği gelecekler…

Tarih boyunca üretilen hiçbir yalan, hiçbir yasak, geçmişle hesaplaşmaya cüret edenleri engelleyememiştir. Geçmişle hesaplaşma cüreti nereden gelir? Tüm tehditlere, tüm baskılara rağmen geçmişle hesaplaşmak isteyen insana bu cüreti bu sadelikle ve kuvvetle veren nedir? Cesaretin gerçekle kurulan bağdan geldiğini biliyoruz. Ve şunu çok iyi biliyoruz ki; insanca, onurlu bir yaşamı tüm işçiler için, tüm halklar için; geçmişin acılarını sırtında taşıyan herkes için isteyen insan; yani geleceği hayal eden insan geçmişle hesaplaşmada yüreğini ortaya koyabilir ancak.

Hrant bu geleceğin insanıdır. Rakel’in sözünü ettiği bedeli ödenmiş geleceğin… O, halkların tarihine bugün için ve yarın için eğildi. İnsanca, kardeşçe, onurla; halkların, kültürlerin topluma kattığı tüm zenginlikle beraber yaşayabilmenin, zorlu bir hesaplaşmayı gerektirdiğini gösterdi. Bu hesaplaşmadan vazgeçmedi. Topraklarımızda Hrant’ın yoldaşı olmaktan onur duyuyoruz.

Sözü ve tutumuyla, tüm yaşamıyla “insan nasıl bir bilinçle insan olur” gösterdi; onur duyuyoruz.

14 yıl önce halkların uyanışını, cesaret almasını, geçmişle hesaplaşmasını önlemek için Hrant Dink cinayetini planladılar ve onu aramızdan aldılar. Biz on binlerce insan bu cinayetin karşısında “Hepimiz Hrant’ız, hepimiz Ermeni’yiz” dedik; bugün de söylüyoruz ve yineliyoruz: İnsanca ve onurlu bir yaşamı kazanana kadar mücadele edeceğiz.

Bu mücadelede Hrant omuz başımızdadır. Hrant’ı unutmayacağız, katillerini, affetmeyeceğiz!

Ve eminiz: Kendi gelecekleri için örgütlenen halklardan özgür bir yaşam filizlenecek.

AKA-DER KALDIRAÇ

19.01.2021