Irak güçleri Musul’da IŞİD’e karşı ilerliyor

Irak Savunma Bakanlığı, Irak Ordusunun 2014’ten bu yana ilk kez IŞİD’in elindeki Musul kentine girdiğini açıkladı.

IŞİD kontrolündeki Musul’un geri alınması için 17 Ekim’de başlatılan operasyon sürerken, 9. Zırhlı Tümen’e bağlı askerler 3 Kasım itibarıyla kente girdi.

Yine aynı gün, IŞİD kontrolündeki Telafer’e yönelik operasyon başlattıklarını açıklayan Şii milis gücü Haşdi Şaabi, Musul’la Telafer arasındaki ikmal yolunu kesmeyi hedeflediklerini duyurdu. Örgüt, 1 Kasım’da IŞİD’in Irak-Suriye bağlantısını kesmek için operasyon başlatmıştı.

7 Kasım’da Peşmerge güçleri, Musul operasyonu kapsamında, kente yaklaşık 20 kilometre mesafedeki Başika kasabasının merkezini IŞİD’den temizlemek için sabah erken saatlerinde operasyon başlattı. Rudaw, saat 14 sıralarında, kasabanın tamamen Peşmerge güçlerince kontrol altına alındığını duyurdu.

20 Kasım’da IŞİD’in Çeçen Tugayı lideri, Haşdi Şaabi tarafından Telafer’de öldürüldü.

23 Kasım’da Haşdi Şaabi, Musul’un batısında başlattıkları operasyonun 4. aşamasının sonuçlandığını ve Musul’un tüm kentlerle bağlantısının kesildiğini açıkladı.

Bu operasyonun ardından IŞİD için şu an sadece Telafer-Musul yolunun kaldığını belirten Haşdi Şaabi Heyeti Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Muhendis, bu yolun da en kısa sürede kontrol altına alınacağını söyledi.

Musul’u takiple yetinen AKP: “Haşdi Şaabi’nin kente girmesi önlenecek”

Türkiye’nin, Musul operasyonunu “yakinen” takip ettiğini belirten Başbakan Yardımcısı ve Hükumet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, “Haşdi Şaabi’nin Musul’a girmesi önlenecektir” dedi.

Kurtulmuş şöyle konuştu:

“Türkiye’nin ana çerçevesini tehdit edecek, Türkiye’nin çizmiş olduğu çizgilere ters düşecek bir gelişme şu ana kadar olmamıştır ve Musul operasyonu planlandığı şekilde devam ediyor. Türkiye’nin hassasiyetleri açıktır. Türkiye, Musul’daki operasyonu yakinen takip ediyor. Korkulan Haşdi Şaabi’nin Musul operasyonunun bir parçası haline dönüştürülmesiydi. Şimdiye kadar Haşdi Şaabi, operasyonun içerisinde değildir. Yapılan müzakereler sonucunda da Haşdi Şaabi’nin Musul’a girmesi önlenecektir.”

Telafer’de de TC’nin istediği olmadı

Ekim ayı sonunda AKP hükümetinin Haşdi Şaabi konusundaki tutumuna rağmen Irak hükümeti Telafer’e yönelik operasyonda Haşdi Şaabi güçlerinin de yer alacağını duyurdu.

Tayyip Erdoğan, Şii milislerin Telafer’deki operasyonlarda yer alması durumunda karşılık verileceği konusunda uyarıda bulunmuştu.

Irak ordusuna bağlı Ortak Operasyonlar Komutanlığı Sözcüsü General Yahya Resul Zubaidi “Milis güçleri de operasyonda yer alacak. Zira savaş alanında önemli bir yere sahipler. Milisler IŞİD’in Musul ve Suriye arasındaki sevkiyat kanallarını kesecek” dedi.

Zubaidi ayrıca, “Suriye’den Musul’daki teröristlere takviye güç geldiği konusu IŞİD tarafından yayılan bir dezenformasyon. Aksine, IŞİD militanlarının Musul’dan Suriye’ye kaçma girişimleri mevcut” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Sendika.org, 23 Kasım 2016