İşçi Gazetesi’nin 177’nci sayısı çıktı

Genel grev, genel direniş çağrısı gazetemizin bu sayısının ana gündemi. “İşçi sınıfı, kendi kaderini kendi ellerine almalıdır artık” diyoruz.

Pervasızca saldırılarla yaşamımızı karartan sömürü-yağma-rant-savaş düzenine hep birlikte ‘artık yeter’ diyebilmeliyiz. Bu mümkündür. Bir hamlede değilse de, inançla, kararlılıkla yürütülecek bir örgütlenme süreciyle bizi hiçe sayanlara esaslı bir ders vermek mümkündür.

Ayırdığımız sayfalara sığmayacak kadar çok sayıda işçi eylemi, grev-direniş var. Dünyadaki gelişmeler daha fazla. Çok sayıda ülkede işçi sınıfı ve halklar sokakta. Büyük eylemler, çatışmalar yaşanıyor. Mümkün olduğunca sayfalarımıza yansıtmaya çalıştık.

Oldukça bilgilendirici iki röportajımız bu sayıda yer alıyor.

Metal işkolunda 130 bin işçiyi kapsayan MESS grup toplu sözleşmesi üzerine Birleşik Metal-İş Sendikası Toplu Sözleşme Uzmanı İrfan Kaygısız ile konuştuk.

Diğer röportaj Maltepe Belediyesi işçilerinin 8 gün süren direnişiyle ilgili. Direnişin sona ermesinin ardından işyeri baştemsilcisi Ali Sönmez ile konuştuk.

Asgari Ücret konusu geçen sayımızda detaylı ele alınmıştı. Yürütülen faaliyetlele birlikte bu sayıda kısmen yer alıyor. Bu gündemi dair gelişmeleri gazetemizin facebook.com/iscigazetesi sayfasından takip edebilirsiniz.

Yine bu sayımızda; İşçi hakları, emekçi kadın, doğa, kültür-sanat, okur mektupları ve farklı konuları ele alan makale-köşe yazıları yer alıyor.

Gazetemizi, Kaldıraç dergisi büroları ve dergi satışı yapan kitabevlerinden, AKA-DER genel merkezi ve şubelerinden temin edebilirsiniz.

Dünyayı İstiyoruz Kırıntıları Değil!

İşçi Gazetesi