IŞİD, TSK mensubu 2 askeri yakarak öldürdü

Videonun sonunda iki IŞİD’li, Türkiye’yi tehdit ederek, askerlerin geri çekilmemesi durumunda bu görüntülerin devam edeceğini ileri sürdü.
Yakılan askerlerin isimlerinin Fethi Şahin ve Sefer Taş olduğu öğrenildi.
Havuz medyası yalanladı, “şehitler ölmez” yürüyüşleri yapılmadı
Yayınlanan videolardan sonra devletten “video inceleniyor” açıklaması geldi. Burjuva medyada görüntülerin sahte olduğu iddiası dillendirildi. AKP kalemşörlerinden Fatih Tezcan, askerlerin “devlete ihanet ettiklerini” belirtti. “Bir Türk askerini lime lime kessen de vatanına ihanet etmez” diye twit atan Tezcan, askerlerin yakılarak öldürülmediklerini, videonun kurmaca olduğunu, bu askerlerin vatana ihanet ettiklerini iddia etti.
Kürtlerle savaşta ölen askerlerin cenazelerinde ırkçı ve dinci propagandayla büyük yürüyüşler planlayan milliyetçi güruhlar IŞİD tarafından askerlerin yakılmasına herhangi bir tepki göstermedi.
IŞİD, Türkçe yayınladığı aylık Konstantiniyye dergisinde, geçen sene Eylül ayında kaçırdığı ve yakarak katlettiği asker Sefter Taş ile yaptığı röportaja yer verdi. Taş, röportajda Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslenerek, “Sayın Recep Tayip Erdoğan; sen rahat yerde oturuyorsun, eşin, oğlun ve kızın yanında. Niye bana sahip çıkmıyorsun?” ifadelerini kullanmıştı. Ayrıca Taş, HDP’yi desteklediğini ve barış istediğini ifade etti: “Savaş istemiyorum. HDP’yi destekliyor ve onların kazanmasını istiyorum. Barış istiyorum.”
Medyaya uygulanan sansür sokakta delindi
Videoların internete düşmesinin hemen ardından katliama dair haber ve görüntülere hükümet tarafından sansür uygulandı, internete erişim önemli ölçüde yavaşlatıldı. Sansüre ve sessizliğe tepkiler otobüslerde ve meydanlarda yapılan açıklamalarla dile getirilmeye çalışılırken, Galatasaray Meydanı’nda “Daha fazla kan dökmenize izin vermeyeceğiz” diyerek protesto yapmak isteyen Halkevcilere polis saldırdı, 18 kişi gözaltına aldı.
Dizi oyuncusu Elçin Sangu, hakkında Posta gazetesinde çıkan bir magazin haberine “Cesaretiniz varsa askerlerimizin başına gelenlerden bahsedin” diyerek tepki gösterdi.
Nasrallah: Kimse sesini yükseltmiyor
Türkiye hükumetini eleştiren Lübnan Hizbullah lideri Nasrallah, “İşte Türkiye. Dünya Türkiye’nin IŞİD’i desteklediğini konuşuyor. Irak ve Suriye’ye geçişleri kolaylaştırmadılar mı?” diye sordu. Olaya ilişkin herhangi bir ses çıkmadığını belirten Nasrallah, “Herkes, dünyanın her yerinden gelen bu militanların içeriye girebilmek için hangi sınırları kullandığını, kimlerin yardım ettiğini, para, silah ve eğitim sağladığını biliyor. Başından bu yana kendi zehirlerini tadacaklarına inandık. Bu yılanı kendileri yarattı ve şimdi yılan onlara döndü, Amerikalılara, Türklere ve Körfez ülkelerine” ifadelerini kullandı.
Fırat Kalkanı’nda son durum: Dön dolaş Kürtlere saldır!
TC, Suriye’de giriştiği Fırat Kalkanı operasyonunda ısrarını sürdürüyor. Erdoğan, “Suriye’nin kuzeyinde bir devlet kurulmasına müsaade etmeyeceğiz” açıklamalarıyla bölgede Kürtlerin statü kazanmalarını engelleme çabalarına devam edeceklerini ilan ederken, sürdürülen Fırat Kalkanı operasyonunda El Bab kuzeyden tamamen kuşatıldı.
23 Aralık’ta TSK’nın şehre yoğun bombardımanı sonucunda 24’ü çocuk 88 sivilin öldüğü belirtildi.
Erdoğan yaptığı açıklamada TSK’nın Kürtlerin kontrolü altındaki bölgelere saldıracağının sinyallerini de şu sözlerle verdi: “Yarın dedim ya Minbiç, Rakka. Nerede bir zulüm varsa, zulmün olduğu yerde biz varız”.
26 Aralık itibarıyla, yakılarak öldürülen iki asker dâhil olmak üzere Fırat Kalkanı opersyonunda ölen asker sayısı 40’a yükseldi.
                                                                                                  Kaynak: Direnişteyiz.org, BBC, Gazeteduvar, 26 Aralık 2016