IŞİD’in üstlendiği intihar saldırıları sürüyor

–    28 Şubat – Bağdat’ta IŞİD’in düzenlediği çifte intihar saldırısında 70’ten fazla insan yaşamını yitirdi, saldırılarda 100’den fazla kişinin de yaralandığı bildirildi.
–    1 Mart -Bağdat’ın güneyindeki Hilla kenti yakınlarında bir kontrol noktasına yönelik olarak düzenlenen intihar saldırısında onlarca kişi yaşamını yitirdi.
–    26 Mart – Irak’ın başkenti Bağdat’ın güneyindeki Babil kentindeki stadyumda futbol maçı sırasında düzenlenen intihar saldırısında 65 kişi hayatını kaybetti, 80 kişi de yaralandı. Babil güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, Babil kentinin kuzeyindeki el-Hasva (İskenderiyye) bölgesinde yerel iki takım arasında oynanan futbol maçı sırasında stadyumda intihar saldırısı düzenlendi. Örgütün bu kez canlı bomba olarak daha 15 -16 yaşlarında bir erkek çocuğu kullandığı ortaya çıktı. Söz konusu canlı bombanın kimliği IŞİD üyesi Saifullah al-Ansari olarak açıklandı.
–    21 Mart – IŞİD’in, aralarında bir T.C vatandaşının da bulunduğu beş çete üyesinin, Irak’ın Anbar Eyaleti’nde bir intihar saldırısı düzenlediği iddia edildi. Haber ajansları, Iraklı yetkililerin verdiği bilgilere dayanarak, saldırıda en az altı Irak askerinin öldüğünü bildirdi. Iraklı bir yetkili, Ayn El-Asad hava üssüne giden yoldaki bir askeri noktaya kalabalık bir militan grubu tarafından saldırı düzenlendiğini söyledi. Aynı yetkili, ABD öncülüğündeki hava güçlerinin de müdahil olduğu beş saat süren çatışmanın ardından çetecilerin öldürüldüğünü belirtti. Bu askeri noktada yabancı danışmanların da bulunduğu bildirildi.
IŞİD, ilerleyen saatlerde yeni bir açıklama yaparak, İngiliz vatandaşı bir IŞİD militanının Anbar Eyaleti’nde bir saldırı düzenlediğini iddia etti.
Yapılan açıklamada, “Ebu Musa el-Britani adlı militanın, bomba yüklü bir arabayla Irak ordusuna bağlı bir konvoya saldırdı ve saldırıda 30 kişi öldü” ifadesi yer aldı.
Kaynak: direnisteyiz3.org