İşinden ihraç edilen Betül Celep, Kadıköy Khalkedon Meydanı’nda direnişte

Betül Celep bir emekçi. Umut-Sen üyesi, İstanbul Üniversitesi Kadın Çalışmaları yüksek lisans öğrencisi, aktif bir kadın hakları savunucusu. Avon Direnişi sürecinde aktif faaliyet yürüten, işçilerin hak gasplarına karşı sesini yükselten sosyalist bir kadın.
Betül, 6 Ocak’ta, 679 sayılı KHK ile kendisine hiçbir gerekçe sunulmadan İstanbul Kalkınma Ajansı’ndaki işinden ihraç edildi. Kendisine ve ihraç edilen kadınlara yapılan bu dayatmayı kabul etmeyen Betül, 23 Ocak’ta Kadıköy Khalkedon Meydanı’nda direnişe başladı.
Betül Celep, Temmuz ayından bu yana, İstanbul Kalkınma Ajansı’nda yaşadığı süreci şu şekilde anlatıyor:
“Umut-Sen sendika temsilcimiz Aslı işten atıldı. Sebep sosyalist olmasıydı, Vali yardımcısı güçlü kadınları istemiyordu. Söylüyordu da bunu. Aslının gidişinin ertesinde oy birliği ile sendika temsilcisi seçildim. İşyerinde yaşanan yoğun korku atmosferine teslim olmadım, işçi hakkı, kadın hakkı demeye devam ettim. Ajans yönetimine KADEM Yönetim Kurulu üyesi Özgül Özkan Yavuz getirildi. Karşısına geçip sendika temsilcisi bir kadın olarak gelecek dönem taleplerimizden bahsettim. Doğum izinlerinin uzatılmasından bahsettim, kadınlara ayrımcılıktan, mobbingten bahsettim. 6 Ocak 2016 Cuma akşamı hangi arkadaşımı işten attılar acaba derken listede kendi adımla karşılaştım.”
Direnişinin ilk gününde, kaleme aldığı “Kanun Hükmünde Kadınname”’yi okuyarak taleplerini dile getiren Betül, sorularına cevap alana ve talepleri yerine getirilene kadar meydandan ayrılmamaya kararlı. Betül “suskunluğu değil ses çıkarmayı, direnmeyi seçtim” diyor.
Betül’e toplumun her kesiminden ve özellikle de kadınlardan destek çığ gibi büyüyor. Kendisine desteğe gelen ve onunla birlikte direnen kadınlar direnişin kendilerine de güç verdiğini söylüyorlar. Halaylar, sloganlar eşliğinde her gün saat 12.00 ile 18.00 arasında meydanda olan Betül, direnişe başta KHK ile ihraç edilen kadınlar olmak üzere tüm kadınları davet ediyor.
Kaynak: Direnişteyiz.org, 23 Ocak 2017