Katil Ağar’dan ince hesap

15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu’na 21 Ekim’de açıklamalar yapan Mehmet Ağar, “Sol örgütler bizim sandığımızın tersine, zararsız, eline bıçak almamış insanlar çıktı.” dedi. 604. Haftasında Galatasaray Meydanında toplanan Cumartesi Anneleri, Ağar’ın açıklamasına sert tepki göstererek, “Sen bir katilsin, resimlerdeki insanların %90’ının katili sensin” dedi.

Darbe komisyonun Mehmet Ağar’a yönelttiği bir soruya, “Gözaltına alınmış mı, kaydı kuydu yok mu? Haberimiz olan her türlü gayrikanuni hareketlere tabii ki mani oluruz, rahmetli Necdet Menzir de mani olurdu. Yani bundan başka somut bir örneğiniz var mı, İstanbul Emniyet Müdürlüğünde kaybolan kimse?” şeklinde yanıt vermesini hatırlatan aileler, Ağar’ın 1990’lardaki infazların baş sorumlularından olduğunu bir kez daha haykırdı.

Kaçırılıp katledilen Hasan Ocak’ın ağabeyi Ali Ocak, “21 yıldır burada adalet arıyoruz. Fehmi Tosun kaçırıldığı zaman da biz bu meydanda adalet arıyorduk. O günden bu güne, adalet arayışımız devam ediyor ve buradayız” dedi. Ağar’ın sözlerine sert tepki gösteren ağabey Ocak, “Biz kaydı kuydu var mı, yok mu demiyoruz. Biz senin verdiğin emri soruyoruz. Senin emrinle kaçırılanların hesabını soruyoruz. Ağar’ın sözleri kayıpların itirafıdır. Mehmet Ağar 40-45 yıldır bu ülkenin tüm kademelerinde yer aldı. Mehmet Ağar tüm suçların faili, sorumlusu ve koruyucusudur. Ağar bugün de hükümet tarafından korunuyor” hatırlatmasında bulundu.

Hüseyin Aydemir ile birlikte akıbeti sorulan Fehmi Tosun’un eşi Hanım Tosun da, “Siz katilleri götürüp mecliste konuşturuyorsunuz ama bizim burada yıllardır haykırdıklarımıza kulaklarınızı tıkamışsınız. Mecliste kurduğunuz o komisyonu getirin burada kurun da gerçekler nelermiş duyun” diye konuştu.

Kaynak: direnişteyiz, 28 Ekim 2016