Kocaeli Dayanışma Akademisi açılışı: En güzel, en kitlesel ders dayanışma

Kocaeli Üniversitesi’nde (KOÜ) OHAL KHK’siyle işten atılan 19 barış akademisyeni kur­dukları Kocaeli Dayanışma Akademisi ile akademik eğitime devam ediyor. Üniversitedeki görevlerinden ihraç edildikten sonra “Korkumuz yok, geri dönece­ğiz ve dönüşümüz muhteşem olacak” diyen aka­demisyenler, Kocaeli Üniversitesi Rektörlüğü’nün yaptığı açılışa karşı 28 Eylül’de Dayanışma Akade­misi’nin açılışını bir şölenle gerçekleştirdi.

Bir çok sendika, meslek örgütü, siyasi parti, dervimci örgüt ve öğrenci örgütünün temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşen açılış şöleni büyük bir coşku ile gerçekleşti.

Açılış konuşmasını Kocaeli Üniversitesi’nden ihraç edilen akademisyenler Gül Köksal ve Adem Yeşilyurt yaptı. Açılış konuşmalarının ardından ‘1933 Almanyası’nda ve 2016 Türkiye’sinde Üniversite’ ko­nulu ilk ‘Açılış Dersini’ Prof. Dr. İzzettin Önder verdi.

Dayanışma Akademisi’nin kurucuları olan akademisyenlere öğrencilerinden de büyük destek geldi. Oldukça kalabalık bir şekilde Açılış Şölenine katılarak hocalarına destek veren öğrenciler “Hocama Dokunma” yazılı görseller açtılar.