Küba ve dünya halkları Fidel’ini uğurladı

Küba ve dünya halkları Fidel’ini uğurladı

Küba yerel saatiyle 12.30 sıralarında Santiago de Cuba kentine giren Castro’nun küllerini taşıyan ‘‘Özgürlük Konvoyu’’ 26 Temmuz Hareketi’nin bayraklarını sallayan binlerce Santiagolu tarafından ‘‘Yo soy Fidel’’ (Ben bir Fidel’im) sloganıyla karşılandı.
Raul Castro: Mücadeleyi sürdüreceğimize ant içiyoruz
Törende konuşan ve sık sık alkışlanan Raul Castro şunları söyledi: “Fidel’in prensipleri ve sözleri bu alanda yeniden yankılanıyor. ABD’nin baskıları karşısında Fidel’in, devrimin ve Küba bayrağının arkasında onurlu bir halk vardı. Fidel’in dediği gibi gençlik geleceğini ellerinde tutuyor. Burada Fidel’in önünde mücadeleyi sürdüreceğimize ant içiyoruz.”
Correa: Adaletli bir dünya yaratmak için ilerlemeyi öğrendik
Törende Ekvador Devlet Başkanı Rafael Correa, Küba’nın sömürgeleştirilemeyeceğini belirterek, “Küba’yı işgal etmediler çünkü tüm ulusu kazanamayacaklarını biliyorlardı. Seninle birlikte sevgili Fidel, Che, Cienfuegos, Chavez adaletli bir dünya yaratmak için ilerlemeyi öğrendik. Komandante, son zafere kadar mücadele etmeye yemin ederiz” diye konuştu.
Maduro: Misyonunu tamamlamanın ötesine geçti
Göreve geldiğinden bu yana Fidel Castro’yla yakın ilişkileriyle bilinen Venezüela Devlet Başkanı Nicolas Maduro da efsanevi lideri “O, bu dünyadaki misyonunu tamamlamanın ötesine geçti. Çok az hayat bu kadar tam, bu kadar parlaktır. Bu dünyadan ele geçirilemeden göçtü” sözleriyle andı.
Raul Castro, Fidel’in Vasiyetini Açıkladı: Yasaklayacağız
Küba Devlet Başkanı Raul Castro, konuşmasında kardeşi Fidel Castro’nun bir vasiyetini de açıkladı.
Castro, kardeşinin kişi kültü yaratmaktan sakınma isteğine uyarak, Küba hükümeti olarak sokaklara, anıtlara Fidel adının verilmesini yasaklayacaklarını duyurdu.
Santiago’da toplanan Kübalılara seslenen Raul Castro, Ulusal Meclis’in gelecek oturumunda, kardeşinin bu istediğini hayata geçiren bir kanun yapacağını söyledi.
Kaldıraç Heyeti’nin Küba İzlenimleri
Fidel’i uğurlamak ve Anadolu halkının dayanışma duygularını Küba’ya ulaştırmak üzere 4 Aralık’ta yapılan törene katılan Kaldıraç heyeti izlenimlerini direnişteyiz ekibi ile paylaştı:
“Cenaze organizasyonunun tamamı Devrimi savunma komitelerinde örgütlenen halk tarafından yapıldı. Törenin güvenliği de halk tarafından sağlanırken, kolluk kuvvetleri neredeyse yok denecek kadar azdı. Cenaze töreni Yoldaş Fidel’in görüntülerinden oluşan bir sinevizyon ve müzik eşliğinde başladı. Törene her yaştan Kübalı katıldı. Halk konuşmaları sakin ve dikkatli bir şekilde dinlerken, her Fidel dendiğinde “Yo soy Fidel (Ben Fidel’in)” sloganları atıldı. Konuşmaların sonunda “Patrio o muerte” dendiğinde, “Venceremos” yanıtı gelirken, “Hasta la Victoria” sözleri “Siempre” şeklinde tamamlandı.”
                                                                                                                        Kaynak: Direnisteyiz, Diken, 4 Aralık 2016