Küba ve Venezüela liderlerinden ‘ABD müdahalesi’ uyarısı

Bağlantısızlar Hareketi zirvesinde konuşan Venezüela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, ABD’nin Venezüela’ya müdahale ettiğini ve kendisini devirmek için ‘ekonomik savaş’ yürüttüğünü söyledi. Maduro, ABD’nin Latin Amerika’yı ‘yeniden sömürgeleştirmeye çalıştığını’ belirtti.
Aynı zirvede konuşan Küba Devlet Başkanı Raul Castro da, Maduro’nun açıklamalarına destek verdi. Castro, ABD’nin Küba’ya ambargoyu sonlandırmamasına tepki göstererek, ABD’nin müdahale planlarını bölge ittifakının engelleyeceğini söyledi.
 Bağlantısızlar Hareketi nedir?
Bağlantısızlar Hareketi, kendilerini hiçbir güç bloğuna dâhil veya hariç olarak addetmeyen 100’ün üzerinde ülkenin bir araya gelerek oluşturdukları bir uluslararası oluşumdur. Soğuk Savaş döneminde Batı İttifakı ve Doğu Bloğunun yanı sıra üçüncü bir blok olmuştur.
1979 I. Havana Bildirisi’ne göre birliğin amacı, “üye ülkelerin milli bağımsızlığını, egemenliğini, toprak bütünlüğünü ve güvenliğini, sömürgecilikten, yayılmacılıktan, ırkçılıktan ve her türlü dış baskı, istila, işgal ve dış müdahaleden” korumaktır.
Üye ülkeler dünya nüfusunun %55’ini, BM üyelerinin 2/3’ünü oluşturur. 2015 yılı itibariyle harekette 120 üye ve 20 gözlemci ülke vardır.

Kaynak: tr.sputniknews, İşçi Gazetesi