Kuzey Suriye Federasyonu kuruluşunu ilan etti

Haseke bölgesindeki Rimelan’da federalizmin ele alındığı toplantıda “Rojava ve Kuzey Suriye Demokratik Federal Sistemi metni” yapılan oylama ardından onaylanarak kabul edildi. Suriyeli Kürtlerin sözcülerinden İdris Nassan, kararın büyük oy çoğunluğuyla alındığını açıkladı.
Federal yapının oluşmasıyla Suriye’nin kuzeyindeki üç kanton birleştirildi. Toplantıya farklı halkları temsilen 200 delege katıldı.
Müslim: Federal yapı Suriye devleti içinde
PYD Eş Başkanı Salih Müslim, federal yapının Suriye devleti içinde kalmaya devam edeceğini söyledi. Müslim, federalizmi görüşmek üzere Cenevre’deki görüşmelere resmi bir heyet göndermeye de hazır olduklarını, ancak Cenevre toplantılarına davet edilmediklerini kaydetti.
ABD: Suriye’de Kendini Yöneten Yarı-Otonom Bölgeyi Tanımayız
Kendisi de federal eyaletlerden oluşan ABD, okyanusun öte tarafından bölgemize sözde demokrasisini ihraç etmek üzere, çetelerin ve tetikçi devletlerin eliyle bölgeyi kan gölüne çevirmekten vazgeçmezken, Suriye’nin kuzeyinde bölge halkları tarafından kurulacak bir ‘kendini yöneten yarı otonom Kürt bölgesi’ni tanımayacağını belirterek, birleşik Suriye’yi desteklemeye devam ettiğinin altını çizdi.
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, “Şimdiye kadar herhangi bir ‘kendini yöneten’ yarı otonom bir bölgeyi tanımadık ve bundan sonra da tanımayacağız.” dedi.
Kaynak: direnisteyiz3.org