MSC/MEDLOG direnişi: “OHAL de olsa, bu hal de olsa direneceğiz!”

MSC/MEDLOG Lojistik’te örgütlenme çalışması başlatmalarıyla birlikte patronun baskısıyla karşılaşan ve sendikal örgütlenmeden dolayı hukuksuz bir biçimde işten atılan DİSK/Nakliyat-İş üyesi 130 işçi, direnişlerinin 50’nci gününde şirketin İzmir Ege Bölge Müdürlüğü önünde eylem yaptı.

‘İşçi ve sendika düşmanlığına karşı direniyoruz’

Yapılan basın açıklamasında DİSK/Nakliyat-İş adına açıklama yapan Genel Başkan Ali Rıza Küçükosmanoğlu, MSC/MEDLOG işçilerinin 50 günden bu yana haksızlığa, hukuksuzluğa ve adaletsizliğe, işçi ve sendika düşmanlığına karşı direndiğini söyledi.

Dünyanın en büyük ikinci lojistik firması olan MSC’nin dünyadaki hiçbir işyerinde Türkiye’deki kadar kötü çalışma koşullarının ve düşük ücretin olmadığını belirten Küçükosmanoğlu, MSC taşeronu MEDLOG’un da bu sistemi sürdürdüğüne dikkat çekti.

Küçükosmanoğlu, işverenin OHAL’den yararlanarak saldırdığını dile getirerek sözlerini şöyle sürdürdü:

Sonuçta OHAL de olsa, bu hal de olsa biz direnişe devam edeceğiz. Çünkü bizim davamız, dünyanın en haklı davasıdır. İnsanca yaşanabilecek ücret ve çalışma koşulları istiyoruz. Biz burada haklı bir mücadele veriyoruz, işten çıkartılan arkadaşlar işlerine geri dönene kadar devam edeceğiz.

Küçükosmanoğlu’nun Başkanlar Kurulu üyesi olduğu Dünya Sendikalar Konfederasyonu da MSC/MEDLOG işçileriyle dayanışma kararı aldı.

Kaynak: Sendika.org, İşçi Gazetesi, 22 Ekim 2016