Ölümünün 2. yılında Berkin Elvan için sokaklardaydık

İstanbul
Bakırköy:
Berkin Elvan’ın ölümünün 2. yılında Dev-Lis üyesi öğrenciler, ağızlarını bantlayarak Bakırköy Meydanı’na yürüdü. Saat 17:00’da İstanbul Caddesi üzerindeki bir alışveriş merkezi önünde toplanan öğrenciler, buradan ağızlarını bantlayarak yürüyüşe geçti. Bakırköy Meydanı’na kadar yürüyen kalabalık, burada ‘Çocuk ölümlerine karşı bir şey yapmalı’ pankartı açtı. ‘Berkin Elvan ölümsüzdür’, ‘15’inde bir fidan, Berkin Elvan’ diye slogan atan grup, daha sonra burada basın açıklaması yaptı.

Beşiktaş:
Yine 11 Mart günü İstanbul Beşiktaş Barbaros Bulvarı’nda Liseli Genç Umut’çular “Berkin yürekte, direniş her yerde” pankartı açarak yolu kesti. Yolu trafiğe kapatan liseliler “Berkin Elvan ölümsüzdür”, “15’inde bir fidan Berkin Elvan” sloganlarıyla cadde üzerinde yürüdüğü sırada bir kişi aracını liselilerin üzerine sürdü. Liselilerin duruma tepki göstermesi üzerine aracından inerek liselilere saldırmaya çalışan şoför halkın tepkisiyle karşılaştı. Liselilere saldıran şoföre tepki gösteren bir kadın saldırıyı engelleyerek eyleme destek verdi. Bir süre daha yolu keserek yürümeye devam eden liseliler “Berkin’in katillerinden hesap soracağız, gericilere, çocuk katillerine karşı sokakta olmaya devam edeceğiz ” diyerek eylemi sonlandırdılar.

Maltepe:
Maltepe’de, 11 Mart’ta, her cuma düzenlenen “#DirenişeSesVer” eyleminde de Berkin Elvan anıldı, devam eden direnişlere ses verilirken, dayanışma çağrısı yapıldı. Kaldıraç okurları ve AKA-DER üyeleri, “Sessizliğin Savaşı Besler, Direnişe Ses Ver” pankartı ile yürüdü. Eyleme ESP ve HDP’de destek verdi. “Susma, Sinme, Direnişe Ses Ver”, “Hepimiz Berkin’iz Boyun Eğmeyeceğiz” sloganlarının atıldığı eyleme çevredekiler de destek verdi.
Beşçeşmeler meydanına yapılan yürüyüşün ardından konuşmalarda devletin katletmeye devam ettiği, ancak bunun karşısında direnişin sürdüğü vurgulandı. “Hepimiz Berkin’iz Öldürmekle Bitmeyiz”, “Susmayacağız, Boyun Eğmeyeceğiz”, “Katil Devlet Hesap Verecek” sloganları ile eylem sona erdi.

Sarıgazi:
Katledilişinin 2. Yılında Berkin Elvan Kavgamızda Yaşıyor!
Gezi Direnişi’nde katil polislerin attığı gaz kapsülü ile vurulan ve 269 gün yoğun bakımda kalan yoldaşımız Berkin Elvan için Sarıgazi AKA-DER Gençlik Komisyonu olarak boykot çağrısı yaparak Sarıgazi’deki okulları dolaştık. Berkin’in katilleri, katil polisler, bütün okulların önüne yığınak yapmalarına rağmen bizlerin, yani Berkin’in yoldaşlarının Berkin’i anmasını engelleyemediler. Berkin Elvan anmamızı gerçekleştirdik.

AKA-DER Gençlik Komisyonu
11.03.2016’da Berkin Elvan’ın 2’nci ölüm yıldönümü 11.03.2016’da Çekmeköy Toki Lisesi’nde andık . Çekmeköy Toki Lisesi’nde 15-20 kişilik bir kitlemiz vardı. Bu kitle ile yola çıktık. Okul içinde sayımız 2 katına çıktı , derslere girmedik. 30 Dakikalık öğle arasında yapılacaktı. Bu anma yapılırken okul dışında bayağı bir polis vardı. 2 akrep ve 1 toma gelmişti. Teneffüs saati yaklaştığında anma için bütün kitle bahçeye indi. Bütün kitle slogan attık: “ Berkin’in kalbi Liselerde atıyor “ diye ve arkasında Berkin’in resmi olan kağıtlarla kuşlama yapıldı arkasından bir slogan daha “ Katil Polis Liselerden Defol “. Bunun arkasından polisler okulun içine girdi , herkesi aldılar. İlk önce gözaltı olacaktı, öğretmenlerimiz izin vermedi polislere. Tam o sırada ortağım polisler tarafında darp edildi , onu gördük ve hemen oradan uzaklaştırdık ortağımızı. Kameralar vardı , herkesi videoya çekiyorlardı. Kameraya sırtımızı döndük polis aldığı kişilerin kimliklerini aldı, işleme geçtiler ama götürmelerine izin vermedik direndik orada. 2 gün sonra savcı karşısına çıktılar ortaklarımız, karar vermişlerdi serbest bıraktılar. Ama okulumuzu bırakmadılar okulda artık 2-3 tane sivil polis vardı , okulun dışında akrepler vardı , rahat değildik okulda. Ne olursa olsun Berkin için mücadeleye devam edeceğiz “ Bekin Elvan Ölümsüzdür “ …

TOKİ Lisesi’nden Özgür Liseliler

Mezarı başında anma:
Berkin; mezarı başında ve vurulduğu Okmeydanı’nda da anıldı. Anmaya Elvan’ın anne ve babası Gülsüm Elvan ile Sami Elvan’ın yanı sıra, Taksim Dayanışması bileşeni kurum ve siyasi örgütler, Gezi Şehitleri aileleri de katılırken, oğlunun mezarına sarılarak ağıtlar yakan anne Gülsüm Elvan, acının ne kadar taze olduğunun en somut sesi oldu.
Berkin Elvan ve Gezi direnişinde ölümsüzleşenler için saygı duruşu ile başlayan anmada Taksim Dayanışması ve aileler adına Mücella Yapıcı konuştu. Yapıcı, “11 Mart tarihinden bu yana hiçbir polis yargı önüne çıkarılmış değil.Tıpkı adalet peşindeki binlerce katledilen canlarımız gibi” sözleriyle tepki gösterdi. 2 yılın ardından Elvan’ı katleden polisin kimliğinin belli olduğunu hatırlatan Yapıcı, ancak polisin halen yargı önünde hesap vermediğini söyledi. Hukuki sürecin “oldu bittiye” getirilmeye çalışıldığının altını çizen Yapıcı, şunları aktardı: “Berkinimiz için aradığımız adaletin aynı zamanda milyonların talebi olduğunu biliyoruz. Bunun sorumluluğuyla sürecin peşini bırakmayacağız.” diye konuştu.
Yapıcı’nın ardından konuşan baba Sami Elvan, ölüm emrini verenler yargılanmadıkça bir polisin yargılanmasının bir anlam ifade etmeyeceğini hatırlatarak “Buradan bir kez daha söylüyorum oğlumun katili Cumhurbaşkanı Erdoğan’dır” dedi. Berkin’in ekmek almak için çıktığını anlatan Sami Elvan “Kanlı gömleğiyle geri döndü. Acaba Cumhurbaşkanı bizim acımızı anlıyor mu? Benim yaram hiç iyileşmiyor. Benim çocuğumun mezarına milyonlar geliyor. Ama onun mezarına tükürülecek” diye konuştu.
Gezi şehitlerinden Ali İsmail Korkmaz’ın annesi Emel Korkmaz ise, “O bir umuttu, canımız yanıyor. 3 yıla yakındır adalet arıyoruz” diyerek acılarda ortaklaşan ailelerin mücadelesinin de ortak olduğu vurgusu yaptı.
Berkin’in mezarının başına ekmek ve kırmızı karanfiller bırakılmasının ardından anma sona erdi.
Okmeydanı:
Berkin Elvan Okmeydanı’nda da vurulduğu yerde anıldı. Berkin’in vurulmasının da 1000. günü olan günde bunu simgeleyerek, 1000 ekmek dağıtıldı.
Halkın Hukuk Bürosu avukatları da açlık grevlerine son verdiklerini açıkladıkları anma etkinliğinde konuşan Avukat Oya Aslan, Cumhuriyet Savcılığı ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün soruşturmayı bilinçli bir şekilde yavaşlattığını belirterek, sicil numarası belirli bir polisin dosya kapsamında ifade verdiğini ancak getirilen gizlilik kararı nedeniyle kimliğini açıklayamadıklarını söyledi. Aslan, savcılık ve emniyete, “Soruşturmanın önünü kapamayın. Emniyet bilgileri paylaşsın, savcı da davayı açsın” diyerek seslendi.
Elvan’ın vurulduğu yere karanfiller bırakan grup adına konuşan Halkın Hukuk Bürosu avukatlarından Özgür Yılmaz, açlık grevlerini bitirdiklerini duyurdu. 100 gündür dönüşümlü şekilde eylemlerini sürdürdüklerini söyleyen Yılmaz, “Türkiye’de maalesef avukatlar, adalet istemek için açlık grevi yapmak zorunda kalıyor” dedi. Yılmaz’ın ardından konuşan avukatlardan Oya Aslan da, Elvan’ın soruşturma dosyasına ilişkin bilgi verdi.

Bursa
Bursa’da Berkin Elvan için bildiri dağıtırken faşist saldırıya uğrayan Liseli Genç Umutçular köprüye, “Umut, yürek, isyan ölmedi Berkin Elvan” yazılı pankart astı.

Ankara
AKA-DER, EHP ve Kaldıraç, 11 Mart günü Güvenpark’ta Berkin Elvan anması gerçekleştirdi. Anma için Güvenpark’a giderken Konur Sokak’ta AKA-DER üyeleri ve Kaldıraç okurlarını durdurmaya çalışan sivil polisler, durduramayınca Güvenpark’a kadar kitlenin peşinden gelerek, anmanın yapılacağı yerde eylemcileri halktan soyutlamak için eylemcilerin etrafını çevreledi. Anma eylemi Güvenpark’ta başladı ve sonrasında Ethem Sarısülük’ün vurulduğu yere gidilerek, sloganlar atıldı. Basın açıklaması gerçekleştirilirken polisin ablukası devam etti. Anma eylemi aşağıdaki basın açıklaması okunduktan sonra sloganlarla sonlandırıldı.
AKA-DER Mamak Şube
269 gün direndi Berkin ölüme
15 yaşında 16 kilo kaldı kardeşimiz
sıraları değil sokakları doldurdu Berkin…
ölümsüzlüğe uğurladık Berkin’imizi..
Katledilişinin 2. yıl dönümünde Tuzluçayır Mahallesi’nde umudun çocuğu Berkin Elvan anıldı. 10 Günlük Berkin ELVAN anması çalışmalarımız sonucu 11 Mart sabahı 160 kırlangıç asmış olduk. Mahallemizin tümüne yaydığımız Berkin ELVAN anma çalışmalarımızı 12 Mart akşamı Berkin’imizi katlettiklerini unutmadığımızı ve unutmayacağımızı göstermek için anma yürüyüşü gerçekleştirerek sonlandırdık.
AKA-DER Dikmen Şube
Berkin Elvan Dikmen’de de unutulmadı. AKA-DER Dikmen Şube, Dikmen’de pazar yerinde polis tarafından katledilen Berkin Elvan için “Berkin Elvan ölümsüzdür” yazan ozalit asıp, stant açarak bildiri dagitti .
AKA-DER Batıkent
Adı Berkin, Bizler onu “Umudun kara gözlü çocuğu”diye biliriz.
Batıkent Gimsa önünde 10 Mart Perşembe günü, Berkin Elvan’ın katledilişinin 2. yılında standımızı açtık. Batıkent halkı ile röportaj yapıp ve bildirimizi dağıttık.