Polonya’da kadınların direnişi kazandı: Kürtaj yasağında devletten geri adım

Kürtajın tamamen yasaklanmasını öngören yasa tasarısını değerlendiren Polonya Parlamentosu’ndaki Adalet ve İnsan Hakları Komitesi, ülke genelinde düzenlenen, 6 milyona yakın kadının katıldığı protestoların ardından milletvekillerine tasarıya destek vermemeleri çağrısında bulunmuştu.

Hastalık ve tecavüz de dahil olmak üzere herhangi bir istisnai durumda bile kürtaj hakkını ortadan kaldıran yasa tasarısına karşı milyonlarca kadının katıldığı eylemler gerçekleştirilmişti. Yasa tasarısına karşı çıkan kadınlar ülke genelinde sendikaların da desteğiyle genel greve giderken, Varşova’da düzenlenen eyleme katılan yaklaşık 30 bin protestocu tamamen siyah giyinmiş ve karar aleyhine pankartlar açarak “Misyonerleri değil doktorları istiyoruz” sloganları atmıştı.

Polonya Başbakan Yardımcısı Jaroslaw Gowin, devlet radyosu Radio Koszalin’e yaptığı açıklamada, ülkede kürtajın tamamen yasaklanmasını öngören ve parlamentoya gönderilen yasa tasarısının uygulanmayacağını açıkladı ve kadınların ülke çapında yaptığı protesto ve grevin hükümeti “yeniden düşündürdüğünü” belirtti. Liberal Parti Milletvekili ve eski Başbakan Ewa Kopacz da “Protesto için sokaklara çıkan kadınlardan korktukları için geri çekildiler” şeklinde yorumda bulundu.

Gowin, kürtaj yasasının ve istisnaların mevcut şeklinde devam edeceğini belirterek, “Polonya’da kürtajın tamamen yasaklanacağından endişe duyanları temin ederim ki bu olmayacak. Kadın, tecavüz mağduruysa ya da sağlığı tehlike altındaysa kürtaj olabilecek” dedi.

Kaynak: İşçi Gazetesi, 6 Ekim 2016