Reza Zarrab ABD’de tutuklandı

İran asıllı iş adamı, Miami’de İran yaptırımlarını ihlal ederek ederek ABD’yi dolandırmak, bankacılık sahtekârlığı ve karapara aklama suçlamalarından tutuklandı.
AKP hükümeti ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la yakın ilişkileri bulunan Zarrab ve iki İranlı daha hakkında Manhattan’da bu suçlamalarla dava açılmıştı.
29 yaşındaki Kamelya Cemşidi ve 65 yaşındaki Hüseyin Necafzadeadlı şahıslar da Zarrab’la birlikte tutuklandı.
Savcılık her üç zanlı için ABD’yi dolandırmaktan beş yıl, ABD’nin İran yaptırımlarını ihlal etmekten 20 yıl, bankacılık sahtekârlığından 30 yıl ve karapara aklamaktan 20 yıl olmak üzere toplam 75’er yıl hapis istedi.
SAVCI: YILLARCA DÜNYA GENELİNDE KARAPARA AKLADILAR
Hürriyet’ten Tolga Tanış’ın haberine göre Savcı Preet Bharara, Zarrab’ın işlediği iddia edilen suçların sıralandığı 21 sayfalık iddianamenin açıklanmasının ardından davayla ilgili yaptığı açıklamada “Bu sanıklar, yıllarca İran ve İranlı şirketlere yönelik yaptırımları ihlal ettiler ve dünya genelinde karapara akladılar” dedi.
FBI: İRAN’A KARŞI ABD’NİN YAPTIRIMLARINI İHLAL ETTİLER
FBI Direktör Yardımcısı Rodriguez ise “2010’dan 2015’e kadar yaklaşık beş yıl boyunca zanlılar İranlı kuruluşlar adına finansal faaliyetler yürüterek İran’a karşı ABD ve uluslararası ekonomik yaptırımları ihlal ettiler” dedi.
AKP’DEN ZARRAB YASASI: “REZA ZARRAB’A KORUMA KALKANI”
Reza Zarrab’ın ABD’de tutuklanmasının hemen ardından AK Parti’den Zarrab’la bağını gizleme hamlesi geldiği iddia edildi. Meclis’e gelen ‘Kişisel Verilerin Korunması’ yasa tasarısı metnine AK Parti’nin önerisiyle “Kişisel verilerin yurtdışına aktarılması bazı durumlarda ülkemizin veya ilgili kişilerin menfaatlerine ciddi zarar verebilmektedir. Bu durumun engellenmesi amacıyla, Dışişleri Bakanlığı ya da ilgili kamu kurum veya kuruluşlarının bu hususta görüşü alınarak, Kurulun izin vermesinden sonra, verilerin yurtdışına aktarılması amaçlanmaktadır” ifadeleri eklendi.
CHP İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, AK Parti’nin TBMM’ye gece yarısı getirdiği önerge ile yapılan değişikliğin “Rıza Sarraf’a koruma kalkanı” olduğunu söyledi.
Evrensel, Sputniknews