Rusya Suriye’de kalıcı donanma üssü kuruyor

ABD’nin Suriye Ordusu’na havadan saldırı, uçuşa yasak bölge gibi hamleleri gündeme getirdiği, Suriye gündemli BM Güvenlik Konseyi toplantısında karşılıklı vetolar ile ABD-Rusya geriliminin yükseldiği günlerde Rusya Savunma Bakanlığı açıklaması, Rusya’nın geri adım atmayacağını gösteriyor.

Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Nikolay Pankov, parlamentonun üst kanadı Federasyon Konseyi’nde konuştu. Pankov, “Suriye topraklarındaki Tartus’ta kalıcı bir askeri donanma üssümüz bulunacak. İlgili belgeler hazırlandı. Bu belgelerin bakanlıklar düzeyinde onaylanmasının ardından sizlerden de bu anlaşmayı onaylamanızı isteyeceğiz” dedi.

Pankov’un bu açıklaması, Rusya’nın Tartus’taki askeri tesisine S-300 füze savunma sistemleri konuşlandırılmasından bir hafta sonra geldi. Rusya’nın Tartus’ta 1977’den bu yana donanma için bir bakım ve destek tesisi bulunuyor. Bu tesis aynı zamanda Rusya’nın Akdeniz’deki tek destek üssü. Tartus tesisinde yalnızca sivil personel bulunduruluyor.

TC F16’larının Suriye’de bir Su-24 tipi Rus savaş uçağını düşürmesi ardından Hmeymim Üssü’ne de S-400 bataryaları yerleştirilmişti.

Kaynak: direnişteyiz, 10 Ekim 2016