‘Senin bayramın kutlu olmasın Lc Waikiki’ dedi işten atıldı

     29 Eylül’de iş yerinin önünde basın açıklaması yapan Sak, İleri Haber’e açıklamalarda bulundu. LC WAIKIKI Deposu’nda çalışma şartlarının çok kötü olduğunu söyleyen Deniz Sak, şöyle konuştu:
“LC WAIKIKI merkez depoda saha elemanı olarak çalışmaktaydım. 28 Eylül’de yani haftalık izin günümde acele beni evden çağırarak işime son verildiği söylendi. Sebep ise 6 aylık pirim sisteminin kurban bayramından önce depoda verileceği söylentisi yayıldı. Bayrama 1 ay kala bunu yaklaşık 6 bölümde yöneticiler ve takım liderleri söyledi. Depoda çalışan toplam 4 bin civarında işçiye yayıldı. İşçiler buna inandı, daha fazla çalışmaya başladı ama yalan söylediler.”
‘Senin bayramın kutlu olmasın Lc Waıkıkı’
“Pirimler yatmadı ve işçiler umduğunu bulamadı. LC WAIKIKI bayram günü kendi facebook hesabından işçilerin bayramını kutlamıştı. Yazının altına yorum yaptım. ‘Pirimlerimizi yatırmadınız senin bayramın kutlu olmasın LC WAIKIKI’ diye ve bunu koskoca kurumsal şirket suç olarak gördü. Şirketi rencide etmiş olmuşum.
Ama asıl amaç sendika üyesi olmam ve işyerinde sendika çalışması yürütmek aktif şekilde.
Şirket zaten son zamanlarda baskıyı artırmış, antre-depo olan iş kolumuzu değiştirmiş, mağazacılık sektörüne sokmuştu. O da yetmiyor gibi işçinin pazar tatilini aldı. Esnek çalışma olan 4’lü vardiya sistemini getirdi. LCWAIKIKI deposunda çalışma şartları çok kötü durumda. Birçok insan bel ve boyun fıtığıdır. Bölümlerde havalandırma yoktur. Dinlenme alanları yeterli değildir.”
‘Açlık grevine girmeyi göze aldım’
“Ben ve içeride yüzlerce arkadaşım ÖZ BÜRO İŞ sendikasına üyeyiz. Bundan sonra ise, eğer ki diyalog yolu açılmazsa, LC WAIKIKI sendikayla görüşmeyi kabul etmez ise, iş yeri komitemizin almış olduğu karar kamuoyu yaratmak, gerekirse boykot kampanyası başlatmak, hatta daha da fazlası olarak benim işyeri önünde açlık grevine dahi girmeyi göz önüne alıyorum. Çünkü LC WAIKIKI’de sömürü ve baskı her geçen gün daha fazla artıyor.
‘İşveren: servetim 7 sülaleme yeter siz düşünün’
İşveren çıkıp işçiye diyor ki ‘eğer 4’lü vardiyayı kabul etmezseniz kapıya kilit vururum. Benim servetim 7 sülaleme yeter siz düşünün.’ Bu resmen tehdittir. Bugün sadece kapının önünde uyarı için ufak bir açıklama gerçekleştirdik. Açıklamaya ÖZ BÜRO İŞ Şube Başkanı, HAK-İŞ Marmara Bölge Sorumlusu ve HAK-İŞ’e bağlı şube başkanları katıldı. Bu ilkti. Eğer ki görüşme olmazsa daha kitlesel, tüm emekten yana, işçiden yana sendikalara ve kurumlara ve basına çağrı yaparak LCWAIKIKI’yi teşhir edeceğiz. Bize rızkı veren Allah’tır ve mülke doymayan LC WAIKIKI şirketidir.”

Kaynak: İleri haber / İşçi Gazetesi – 30 Eylül 2016