Sivasın ışığı sönmeyecek! 2 Temmuz etkinlikleri

AKA-DER Ankara’da 4 mahallede 2 Temmuz anması gerçekleştirdi
AKA-DER, 2 Temmuz 1993’de Sivas Madımak Oteli’nde diri diri yakılan 35 can için Ankara’da Tuzluçayır, Batıkent, Dikmen ve Seyranbağları’nda anma etkinlikleri düzenledi.
AKA-DER Mamak Şube 3 ayrı yerde anma gerçekleştirdi. İlkini 21 Haziranda Demokrasi Parkı’nda gerçekleştirdi. Yaklaşık 300 kişinin katıldığı 2 Temmuz anma etkinliğinde Mehmet Kundak, Ezgi Kundak, Ersan Yozgat, Uygar Doğan sahne aldı. Demokratik Alevi Dernekleri Semah Topluluğu da semahları ile katılım sağladı. Anma sonrası bütün halk semaha durdu. İkinci anmayı 23 Haziran’da Yaşlılar Parkı’nda gerçekleştirdi. Erdal Beyazgül, Yavuz Canpolat ve AKA-DER Hasret Semah Topluluğu’nun katılımıyla gerçekleştirilen anmaya yaklaşık 300 kişi katıldı.
26 Haziran Tekmezar Hacı Bektaş-i Veli Parkı’nda Pınar Aydınlar, Malik İnci ve AKA-DER Hasret Semah Topluluğu’nun katılımıyla gerçekleşen anmaya yaklaşık 500 kişi katıldı.
26 Haziran’da AKA-DER Dikmen Şube, Aşık Mahsuni Şerif Parkı’nda Pınar Aydınlar, Ali Eren Çınar ve Pir Sultan Abdal Ankara Şube Semah Topluluğu’nun katılımıyla anma gerçekleştirdi. Anmaya yaklaşık 500 kişi katıldı.
26 Haziran’da Seyran Özgürlük Parkı’nda Ali Eren Çınar, Hüseyin Cabat, Mahsuni Erkoç, Ahmet Tuncer ve Divriği Kültür Derneği Beş Bacılar Semah Ekibi’nin katılımı ile anma gerçekleştirildi. Anmaya yaklaşık 300 kişi katıldı.
26 Haziran’da AKA-DER Batıkent Şube Batıkent Meydan’da Uygar Erdoğan, Sedar Koçer Çelebi ve AKA-DER Müzik Topluluğu’nun katılımıyla anma gerçekleştirdi. Anmaya yaklaşık 300 katıldı.

Sivas katliamının 23. yıldönümünde Ankara Kolej Meydanı’nda miting yapıldı
Sivas katliamının 23. yıldönümünde Ankara Kolej Meydanı’nda miting yapıldı. Mitinge birçok kurum, parti, demokratik kitle örgütleri katıldı. Kaldıraç, AKA-DER, Devrimci Parti, Halkevleri Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi önünde toplanarak buradan Kolej Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. Sloganlarla Kolej Meydanı’na gelen kitlenin ardından miting saygı duruşuyla başladı. Sivas’ta katledilen 35 canın isimleri okundu. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Bülent Kaya ve Madımak’ta hayatını kaybeden Gülsüm Karababa’nın ablası Nilgün Karababa konuşma yaptı. Anma mitingi semah gösterimi ve Alevi deyişlerinin ardından sona erdi.
İzmir’de 2 Temmuz anması
Alevi Bektaşi Federasyonu’nun çağrısıyla 2 Temmuz Katliamı’nda yaşamını yitirenleri anmak üzere ÖSYM önünden Türkan Saylan Kültür Merkezi’ne yürüyüş düzenlendi.
“Sivas’ın Işığı Sönmeyecek ‘unutmadımaklımda’ ” pankartının açıldığı eylemde, sık sık “Sivas’ ın Işığı Sönmeyecek”, “Sivas’ı Unutma Unutturma” sloganları atıldı. Yürüyüşün ardından Türkan Saylan Kültür Merkezi önündeki anma programı Sivas’ta yaşamını yitirenler anısına saygı duruşuyla başladı. Sonrasında yapılan bağlama dinletisinin ardından basın açıklamasına geçildi. Basın açıklamasında Alevilerin yaşadığı baskıların, zulmün 23 yılda değişmediği ve bugün uygulanan politikalarla da bu baskı ve zulmün devam ettiğine değinildi. Yapılan katliamların hesabını sormak için meydanların boş bırakılmaması gerektiği çağrısı yapıldı. Basın açıklamasının ardından anma sloganlarla sona erdi.
“Yananları da yakanları da unutmadık”

Zeytinburnu Demokrasi Platformu olarak 24-25-26 Haziran günlerinde AKA-DER Zeytinburnu Şubede, PSAKD Zeytinburnu Şubede ve HDP Zeytinburnu İlçe Örgütünde gerçekleştirilecek olan 2 Temmuz Sivas Katliamı anma programının ilk etkinliğini 24 Haziran Cuma akşamı “Hızır Paşa geleneği sürüyor, Direniş de sürecek!” şiarıyla gerçekleştirdik.
Zeytinburnu Demokrasi Platformu üyelerinden AKA-DER, PSAKD ve HDP temsilcilerinin yaptığı konuşmalarda, devletin Dersim’den Sivas’a, Sivas’tan Suruç ve Ankara’ya katliamcı geleneğinin değişmediği vurgulanırken; bu katliam politikaları karşısında dayanışmayı büyütme ve direnişi örgütleme çağrısı yapıldı. Etkinliğimiz, sinevizyon gösterimi ve Pir Sultan türküleriyle devam etti. Ardından gerçekleştirdiğimiz forumda, 2 Temmuz’da Sivas’ta gerçekleştirilecek mitinge katılımı nasıl güçlendirebileceğimizi tartıştık.
Zeytinburnu Demokrasi Platformunun 2 Temmuz Sivas Katliamını anma etkinlikleri; 25 Haziran Cumartesi günü PSAKD eski Genel Başkanı Kemal Bülbül’ün katılımıyla HDP Zeytinburnu İlçe Örgütünde, “Madımak Katliamının 23. Yılında, yananları da yakanları da unutmadık!” şiarıyla düzenlenen panel ile devam etti.
2 Temmuz anma etkinlikleri; 26 Haziran Pazar günü PSAKD Zeytinburnu Şubesinde gerçekleştirilen Sivas Katliamı anmasıyla sonlandırıldı. Halk Ozanı Davut Sulari’nin torunu ve Sivas Şehitlerinden Edibe Sulari’nin yeğeni Öznur Sulari’nin ve BEKSAV Deyiş Topluluğunun katılımıyla gerçekleşen anmada, diğer etkinliklerde olduğu gibi PSAKD, HDP ve AKA-DER temsilcileri de söz alarak 2 Temmuz’da Sivas’ta gerçekleştirilecek mitinge katılım vurgusu yaparak birlikte mücadeleyi yükseltme çağrısı yaptı.
Zeytinburnu Demokrasi Platformunun 2 Temmuz Anma Etkinlikleri kapsamında yaptığı çağrıyla, 1 Temmuz Cuma akşamı PSAKD Zeytinburnu Şube önünden kalkan araçlarla Sivas’a yola çıkıldı.
Pir Sultan Abdal’ın yaşamını anlatan ‘Seyr-i Pir Sultan’ tiyatro oyunu, 2 Temmuz etkinlikleri kapsamında Ankara’da izleyiciyle buluştu
Pir Sultan Abdal’ın varlığına siyaset felsefesi üzerinden yaklaşan oyun, Anadolu Kültür Ve Araştırma Derneği’nin (AKA-DER) ‘23. Yılında, 2 Temmuz Sivas Katliamı anma etkinlikleri’ kapsamında, 29 Haziranda Ankara Sanat Tiyatrosu’nda sahnelendi. Seyr-i Sahne kumpanyası tarafından oynanan ve Barış Yıldırım’ın yazdığı, Eylül Kuzgunbay’ın yönettiği oyun büyük ilgi gördü. Maraş, Sivas, Çorum ve Malatya illerinde, Alevilerin yoğun olduğu yerlere yapılması planlanan ve cihatçı çetelerin yerleştirileceği konteyner kentlere karşı, üzerinde ‘Madımak’ı Unutma! Yeni Katliamlara Geçit Vermeyeceğiz!’ yazılı pankartın asıldığı fuaye alanında ayrıca Suruç, Ankara Garı ve Gezi Direnişi’nde katledilenlerin fotoğrafları da yer aldı.