Soma davasında Alp Gürkan’a yargılama yolu açıldı

Manisa’nın Soma ilçesinde 300’den fazla maden işçisinin hayatını kaybettiği ülke tarihinin en büyük işçi katliamı davasında, şirketin patronu Alp Gürkan ve 2 şirket yöneticisi hakkında verilen takipsizlik kararı, ‘yeni delil ortaya çıktığı’ gerekçesiyle Sulh Ceza Hâkimliği tarafından kaldırıldı. Bu gelişme üzerine Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. patronu Alp Gürkan hakkında iddianame hazırlanabileceği ifade edildi.
Alp Gürkan 9 Kasım’da, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na yazılı olarak sunduğu ifadesinde, daha önce hakkında hem savcılığın, hem de itiraz üzerine dosyayı inceleyen mahkemenin takipsizlik kararı verdiğini hatırlattı.

 ‘Patron benim ama…’
Katliamın ardından maden ocağı sahasında yaptığı basın toplantısında, “Görevimden çekilmem, patron olmadığım anlamına gelmez” sözlerine de ifadesinde açıklık getiren Alp Gürkan kendisini şöyle savundu; “Kazanın meydana geldiği maden ocağını işleten Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. isimli şirketin en büyük ortağı durumundayım. Bu durumda hukuki anlamda şirketin patronu sayılırım. Şirketin patronu olduğum için de şirketin Yönetim Kurulu Başkanını ve diğer üyelerini hukuken değiştirebilme yetkisine sahip bir kimseyim. Bu durumda ‘şirketin patronu benim, şirkette yetkilerim var’ demem gayet doğaldır. Ancak bu şekilde yaptığım beyan hiçbir şekilde hukuki ve cezai sorumluluk sahibi olduğum şeklinde yorumlanamaz” dedi.

Bilirkişi raporunda suçlandı

Katliamla ilgili geçen Şubat ayında hazırlanan bilirkişi raporu Ağustos ayında açıklandı. Raporda Alp Gürkan ve haklarında dava açılmayan yöneticiler de suçlanıyor. Bilirkişi raporundaki suçlamaları göz önünde bulunduran savcılık, yeni delil ortaya çıktığından hareketle soruşturma için Akhisar Sulh Ceza Hâkimliğine talimat verdi.
Sulh Ceza Hâkimliği, Alp Gürkan ile Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu üyesi Haluk Sevinç ve Genel Müdür Yardımcısı Hayri Kebapçılar’ın bilirkişi raporunda ‘olayın meydana gelmesinde kusur ve ihmallerinin bulunduğu’ gerekçesiyle daha önce verilen takipsizlik kararını kaldırdı.
Bu gelişme üzerine, 3 kişi hakkında iddianame hazırlanıp yargılanabilecekleri ifade edildi.

İşçi Gazetesi / 30 Eylül 2016