Soma’da işten atılan madenciler yüksek gerilim hattına çıktı

İzmir Kınık’ta bulunan Maden İşçileri Dayanışma ve Mücadele Derneği’ne 21 Şubat Pazar sabah saat 10.00’da çok sayıda sivil polis tarafından basılıp işçiler gözaltına alınmıştı.
Direnen İmbat Maden işçileri 22 Şubat’ta (64.gün) bir kez daha İmbat Maden Müdüriyeti önünde eylem yaptılar. Saat 17.30’da işçiler pankart açarak eyleme başladılar. İşçilerin sloganlar atmaya başlaması üzerine kısa sürede jandarma işçilere saldırdı. Saldırıda Volkan Çetin, İlhan Kaya isimli işçiler gözaltına alınırken Öncü Çetin, Serkan Arslan yüksek gerilim hattına çıkarak işe geri alınmadan inmeyeceklerini söyledi. İşçiler yaptıkları açıklamada; “64 gündür direniyoruz, çadırımızı yıktınız, imbat önüne almadınız, her defasında işe geri alınma talebimize karşı saldırarak gözaltına aldınız. Yetmedi derneğimizi bastınız yine gözaltına aldınız. Kınık’a savaş çıkmışçasına polis yığdınız, maden önüne, yoluna jandarma doldurdunuz. İşçiye başka seçenek bırakmadınız. Tek talep işe geri alınmak. Arkadaşlarımızın başına gelecek her şeyden İmbat Madencilik sorumludur. Direne Direne Kazanacağız!”
İşçilerden Öncü Çetin, arkadaşı Serkan Aslan ve kendisinin 12 yıllık madenci olduğunu kaydederek, “İkimizin de 3’er çocuğu var. Ev için krediye girmiştik. Verdikleri tazminat krediye bile yetmedi. Biz bu şirkete bedel verdik. İşimizi geri istiyoruz. Yetkililer buraya gelsin, sorunlarımızı görsünler” dedi.
Direnen işçiler; Milletvekili Özgür Özel ve İmbat Madencilik Müdürü Gökalp Büyükyıldız’ın verdiği sözler üzerine Yüksek gerilim direğinden indiler. Verilen sözlerin takipçisi olacaklarını ve işe girene kadar mücadeleye devam edeceklerini belirttiler.
22 Şubat 2016