Suriye halkları emperyalist saldırıya direniyor

Suriye ordusu, Türkiye Sınırındaki Stratejik Kasabayı IŞİD’den Aldı
Suriye ordusu, Rus savaş uçaklarının hava desteğiyle Türkiye sınırında bulunan ve stratejik öneme sahip olan Lazkiye kentinin kuzeydoğusundaki Navara kasabasını cihatçıların elinden aldı. Ordu, Halep doğusunda ise Tel Maksur kasabasını IŞİD’den kurtardı.
Birçok bölgede Rusya savaş uçaklarının hava desteğiyle başarı elde eden Suriye ordusu, Halep kentinin doğusunda yer alan ve stratejik Kuveyris Hava alanına yakın olan Tel Maksur kasabasını da IŞİD’den geri aldı. Tel Maksur kasabasının alınmasıyla IŞİD’in elindeki El Bab kentinin alınması için önemli bir yol açılmış oldu.

Suriye Ordusu, El Nusra Liderini Öldürdü
El Kaide’ye bağlı Nusra Cephesi liderlerinden birinin, Suriye ordusunun operasyonlarında öldürüldüğü bildirildi.
Adı açıklanmayan El Nusra liderinin Suriye’nin kuzeyinde Halep’e 12 kilometre uzaklıktaki Anadan kasabasında düzenlenen hava saldırısı sonucu öldüğü bildirildi.
Öte yandan Halep’te bazı silahlı grupların taraf değiştirerek Suriye ordusuna destek verme kararı aldığı bildirildi. El Mayadin televizyonunun haberine göre, Halep’teki militan gruplar hükümet saflarında teröristlerle savaşmaya hazır olduklarını açıkladı.
Suriye Ordusu: Cihatçıların Türkiye ile Son İkmal Yolunu Kestik
Suriye ordusu, Halep’in kuzeyinde cihatçıların kontrolündeki iki Şii köyünde kuşatmayı kırdığını ve cihatçı güçleri Türkiye sınırına bağlayan son ikmal yolunu kestiğini duyurdu.
Suriye ordusuna bağlı birlikler yaklaşık 3 yıldır cihatçıların kontrolünde olan Nubul ve Zehra’ya girdi.
Askeri bir kaynak, “Öncü birlikler, Nubul ve ve Zehra kasabalarındaki kuşatmayı kırdılar. Teröristler bu kasabaları terk etti, ancak dış mahallelere yönelik havan topu ve geliştirilmiş roketlerle yapılan saldırıları sürdürüyorlar” dedi.
İki kasabanın geri alınmasıyla Halep’te Suriye ordusunun ilerleyişinin hızlanacağı belirtiliyor.

Menag Askeri Hava Üssü YPG Kontrolüne Geçti
Halep’in kuzeyinde, Azez’in güneyinde yer alan stratejik öneme sahip Menag Askeri Hava Üssü, YPG’nin denetimine girdi.
Havalimanı, yaşanan şiddetli çatışmaların sonucunda 11 Şubat günü, sabah erken saatlerde YPG ve Ceyş El Suwar güçlerinin eline geçti. YPG hava üssünün yanı sıra Menag’daki kasabaların da kontrolünü ele geçirdi.
Menag Havaalanı 2013 yılında yaklaşık 1 yıl süren kuşatma ve çatışmaların ardından Nusra Cephesi’nin eline geçmişti.
Menag, Halep’ten Türkiye sınırına uzanan ana yol üzerinde bulunduğu için stratejik öneme sahip bir havaalanı olarak kabul ediliyor. Menag, ayrıca Rus hava desteğiyle ilerleyen Suriye ordusunun yaklaştığı Tel Rıfat kasabası ile Azez arasındaki bağlantıyı da sağlayan bir nokta olması sebebiyle de öneme sahip.
Ceyş El Suwar, Halep’i Askeri Bölge İlan Etti
Ceyş El Suwar Askeri Meclisi Halep ve Halep’in kuzey kırsalını askeri bölge olarak ilan etti, bölge halkının çıkarlarını korumak için güçlerinin tedbir alacağını belirtti.
Ceyş El Suwar (Devrimciler Ordusu) Askeri Meclisi yazılı bir açıklama yayımlayarak, Bostan Paşa mahallesine konuşlanan güçlerinin bir yandan Baas rejim güçleri, bir yandan da AKP/Erdoğan destekli El Kaide güdümlü çetelerin saldırılarına maruz kaldığını açıkladı. Askeri Meclis, Halep ve Halep’in kuzey kırsalını askeri bölge olarak ilan ettiğini duyurdu.
Açıklamada, Baas rejim güçlerine karşı Bostan Paşa mahallesine konuşlanan Ceyş El Suwar savaşçılarının, ‘varlıklarını bir pabuca satan onur yoksunu El-Simûm El-Sewdai Taburu çeteleri tarafından kirli bir saldırıya maruz kaldıklarına’ yer verildi.
Suriye Ordusu, Halep’te IŞİD Bayrağını İndirdi
Suriye ordusu Halep termik enerji santralinden IŞİD bayrağını indirerek yeniden Suriye bayrağını taktı.
Halep termik enerji santralini yeniden ele geçiren Suriye ordusu, santraldeki IŞİD bayrağını indirerek Suriye bayrağını yeniden taktı.
Santralin ele geçirilmesiyle bölgeye elektrik sağlanmasının kolaylaşacağı belirtiliyor.
Ancak Halep’te çatışmaların yoğun olarak sürdüğü, Suriye Demokratik Güçleri ve Suriye ordusunun elindeki noktalara IŞİD, El Kaide ve ÖSO tarafından yoğun saldırılar gerçekleştirildiği bildiriliyor.
Kaynak: direnisteyiz3.org