Suriye Ordusu’ndan sert açıklama: Türk Ordusu’nun Suriye işgaline karşı koyacağız

Erdoğan rejimin cihatçıları barındırıp, eğitip, gelişmiş silahlarla donatıp, finanse edip, ardına kadar açtığı sınırları üzerinden Suriye halkının üzerine saldığına vurgu yapan genel komutanlık; yüzden fazla ülkeden gelip Türkiye’de toplanan ve ardından Suriye’ye giren “radikal teröristlerin” yüksek sayısına dikkat çekti.

Suriye Ordusu ve müttefiklerinin başta Halep olmak üzere Suriye genelinde çetelere karşı başarılar elde ettiğine vurgu yapan genel komutanlık; bu başarıların Erdoğan’ın Suriye ve bölgeye ilişkin “Turani hayalleri ve planlarını” çökerttiğini vurguladı.

Genel Komutanlık, Suriye Ordusu’nun başarılarına karşılık Erdoğan rejiminin Halep kırsalında bir dizi köy ve beldeye düşmanca saldırılarını tırmandırdığını, savaş uçakları, kara güçleri ve desteklediği örgütler aracılığı ile Halep kırsalının kuzeyinde masum sivillere karşı insanlık dışı katliamlarda bulunduğunun altını çizdi.

Erdoğan rejiminin bu düşmanca yeni hamlesinin savaşı tırmandırma yönünde oldukça tehlikeli bir nitelik taşıdığını ifade eden Genel Komutanlık; BM misakı ve uluslararası kararlar kapsamında Suriye’nin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne çirkef bir ihlal teşkil ettiğini kaydetti.

Hangi gerekçe altında olursa olsun, Türk Ordusu’nun Suriye topraklarında bulunmasının kesinlikle kabul edilemez olduğunun altını çizen Genel Komutanlık; Suriye’nin, bu işgalci güçlere karşı uygun gördüğü tüm vesilelerle karşı koyacağını vurguladı.

Genel Komutanlık bülteninde, bu ihlal ve saldırının bölge istikrarı ve güvenliğine karşı teşkil ettiği tehlikenin tüm sorumluluğunun Türkiye yönetimine ait olduğunu vurguladı.

Kaynak: direnişteyiz, 22 Ekim 2016