TC’nin Azez’e saldırısına işgal koalisyonu ve direniş cephesinden yanıtlar ABD’den Türkiye’ye ‘Çağrı’: Top Atışlarına Bir An Önce Son Verin

ABD ortak düşman olarak ilan ettiği IŞİD’i ve taşeron devleti TC’yi kullanarak bölgede kontrolünü ve işgalini sürdürmeye çalışıyor. Azez’e yönelik TC saldırısına yönelik ‘tepki’ açıklaması da bu minvalde ele alınmalı.
TSK’nın Halep kentinin kuzeyinde yer alan Kürtlerin kontrolündeki bölgeleri bombalaması üzerine, TC Başbakanı Ahmet Davutoğlu da ABD Bşk. Yrd. Joe Biden ile görüştüğünü ve Türkiye’nin Kürt hedeflerini vurduğunu ilettiğini söylemişti.
ABD Dışişleri Bakanı John Kirby, gelişmelerle ilgili şöyle konuştu: “Halep’te yaşananlardan dolayı endişeliyiz. Gerilimin düşmesi için elimizden geleni yapıyoruz. İki tarafa da ortak düşmanlarına odaklanmaları konusunda telkinlerde bulunuyoruz.”

AB’den Türkiye’ye “Suriye’ye Yönelik Bombardımanı Durdurun” Çağrısı
Türkiye’nin saldırısına ABD ve Fransa’dan sonra Avrupa Birliği’nden de ‘tepki’ geldi. AB, Kürt güçlerine yönelik olarak bombardımanın sonlandırılmasına yönelik sözde bir çağrı yaptı.
Avrupa Birliği (AB) Güvenlik ve Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Türkiye’ye çağrıda bulunarak, Suriye’de Kürt güçlerine yönelik bombardımanın durdurulmasını talep etti.
AB Dönem Başkanı Hollanda’nın Dışişleri Bakanı Bert Koenders de “Şiddetin durdurulması için bir plan yaptık ve sanıyorum herkes buna riayet etmek zorunda” diye konuştu.

PYD: Kobanê ve Efrîn Kantonları Birleşecek
PYD Meclis Üyesi Mehmud Beşar, “AKP/Erdoğan devleti, çetelerle ortaklaşa yürüttüğü ticaret ve siyasi çıkar projelerinin kesileceğini ve bağlantısının kopacağını anladığı için bu saldırıları gerçekleştiriyor. AKP/Erdoğan devleti ne yaparsa yapsın Efrîn ve Kobanê kantonlarının birleşmesinin önüne geçemeyecektir” dedi.
‘Saldırılar egemenlerden bağımsız değil’
Arabistan ve Türk uçaklarının önümüzdeki süreçte Suriye semalarında uçuş yapması ve koalisyonun söz konusu uçuşlara izni konusunda konuşan Ehmed, şunları kaydetti: “Olabilir tabi. Ezaz ve çevresinde gerçekleştirdikleri saldırılarda, birçok insan yaşamını yitirdi. Birçok insan saldırılar nedeniyle köylerinden göç etmek zorunda kaldı. Bu gerçekleştirdikleri saldırılar bağlı oldukları güçlerin izni olmadan yapabilecekleri saldırılar değildir. Demokratik Suriye Güçleri (QSD) güçlerinin denetim altına aldığı askeri havaalanı uzunca bir süredir çete gruplarının işgali altındaydı. Bölge çete gruplarının elindeyken herkes sessizdi. Bölge QSD güçleri tarafından özgürleştirilince yoğun saldırılar düzenlenmeye başladı. Uluslararası koalisyona bağlı kimi ülkeler sözlü olarak tepki gösterdi, ancak bu hiçbir anlam ifade etmez. Bunun pratiğini görmek istiyoruz. Rus savaş uçağı güvenlik tehdidi iddiasıyla Türk devleti tarafından düşürüldü. Türk devletinin Rus savaş uçağını düşürmesini haklı bulanlar Suriye halklarının ve Rojava’nın güvenliğini tehdit edenler karşısında aynı tutumu takınacak mı? Uluslararası toplumu Suriye halklarını ve Rojava’nın güvenliğini tehdit eden saldırılar karşısında tutum almaya çağırıyoruz.”
Rusya : Türkiye Suriye’de Sivilleri Vuruyor
Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, TC’nin Suriye sınırında sivilleri hedef aldığını belirtti.
Konaşenkov düzenlediği basın toplantısında, Türk askerlerinin Suriye’de sivillerin yaşadığı yerleşim bölgelerine ateş açtığına dair ‘çürütülmesi mümkün olmayan’ kanıtlara sahip olduklarını açıkladı. Konaşenkov, Türk askerlerin Suriye’deki yerleşim bölgelerine ateş açmasıyla ilgili NATO, Pentagon ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nden açıklama beklediklerini de sözlerine ekledi.
Rusya: “Türkiye’nin Suriye’yi Vurması Terörizme Destektir”
Türkiye’nin Azez’e yönelik saldırılarına ilişkin resmi internet sayfasında bir açıklama yayınlayan Rusya Dışişleri Bakanlığı açıklamada “Türkiye’nin Suriye topraklarını vurmasını terörizmi destek olarak algılıyoruz” dedi.
Türkiye’nin Suriye topraklarını vurmasını terörizmi destek ve BM Güvenlik Konseyi kurallarının ihlali olduğunu belirten Rusya Dışişleri Bakanlığı, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
“Moskova, Türk hükümetinin komşu devlete karşı saldırgan tavırları yüzünden ciddi anlamda endişe duyuyor. Bunda uluslararası desteği ve Türkiye’nin Viyana, New York ve Münih’te Uluslararası Suriye Destek Grubu üyesi olarak yükümlülüklerini ve BM Güvenlik Konseyi’nin ilgili maddelerini ihlal ettiğini görüyoruz.”
Kaynak: Sputniknews.com, direnisteyiz3.org