‘Türk Akımı Projesi’ imzalandı

Dünya Enerji Kongresi’ne yönelik bir hamle olarak değerlendirilen Akkuyu Nükleer Santrali yapımının onaylanmasının ardından, taraflar Türk Akımı projesini de imzaladı. 23. Dünya Enerji Kongresi’ne katılan Rusya Başbakanı Putin, Türk Akımı’yla birlikte Türkiye’de doğalgaz fiyatlarında indirime gidileceğini kaydetti. Gazprom CEO’su Aleksey Miller ise, Putin’in dünkü açıklamaların ardından Türk Akımı’nın hayata geçirilmesiyle ilişkili olarak indirimin “doğalgazın Türk pazarına sevkiyat miktarıyla ilişkili” olacağını kaydetti.

Erdoğan ise açıklamasında, Akkuyu Nükleer Santrali’nin bundan sonraki süreçte hızlandırılacağını ifade ederek, “Zaman kaybının önümüzdeki süreçte telafi edileceği inancındayım” şeklinde konuştu. Akkuyu Projesi’nin hisselerinin Rusya devletinin nükleer enerji şirketi Rosatom’un elinde olduğu ve şimdiye dek Rusya tarafından 3 milyar dolar yatırım yapıldığı kaydediliyor. Akkuyu Nükleer Santrali’nin sadece inşasının değil, işletme ve kontrolünün de Rosatom’da olacağı kaydediliyor.

Gazprom CEO’su olan Miller ise, Türk Akımı doğalgaz projesine ilişkin yaptığı açıklamada, birinci hat aracılığıyla gazın Türkiye’ye ulaştırılacağı, ikinci hat aracılığıyla da gazın Türkiye üzerinden Avrupa ülkelerine ulaştırılacağını kaydetti. İki hattan oluşan boru hattının her birinin ise 15.75 milyar metreküp kapasiteli olduğu ifade ediliyor. Hükümetler arası anlaşmanın bitiş tarihi olarak ise Aralık 2019’a işaret edildi.

ABD yetkilileri ise, proje nedeniyle Avrupa ülkelerinin Rus enerjisine fazlasıyla bağımlı hale geleceği endişelerini yalanladı ve yüz yıla yakındır Avrupa’nın petrol ve son dönemde doğalgaz konusunda Rusya’ya bağlı olduğunu ve bunun yeni bir şey olmadığını kaydetti.

Rusya ile Türk hükümeti arasında gerçekleşen görüşmelerde, ticareti ilişkiler ve Suriye’de sağlanamayan ateşkesin ve çatışma ortamının siyasi düzleme taşınması konularının da görüşüldüğü kaydediliyor.

Kaynak: direnişteyiz, 11 Ekim 2016