Türkiye Petrolleri işçileri Batman’da iki saat iş bıraktı

Batman Bölge Müdürlüğü giriş kapısında bir araya gelen işçiler, ellerinde dövizlerle sloganlar atarak bölge müdürlük binasına yürüdü. İşçiler, Bölge Müdürlüğü önünde bir basın açıklaması yaptı. Petrol-İş Sendikası Batman Şube Başkanı Şehmuz Kaygusuz, Türkiye Petrolleri’nde uygulanan yanlış politikalar ve istihdama yönelik tasarrufların, çalışma barışını tehdit ettiğini söyledi.
İşçilerin artık dayanamaz hale geldiğini ifade eden Kaygusuz, “Biz işçilerin sabır eşiği artık aşılmıştır. Bugüne kadar takındığımız sağduyulu tavır ve yaşadığımız sorunlarla ilgili yaptığımız uyarılar kurum yönetimi tarafından dikkate alınmamıştır. Türkiye Petrolleri yönetimini, bu tavrını değiştirmesi ve sorunların çözümü noktasında adım atması için son kez uyarıyoruz” dedi.

Yaşanılan krizin faturasının işçiye çıkarılmak istendiğini, hizmet alımı yoluyla taşeron çalışmanın yaygınlaştırıldığını ifade eden Kaygusuz, “oysa Türkiye Petrolleri’nin kamusal niteliği, özel bir şirketten farklı davranmasını gerektirmektedir… Kamuda istihdamın güvenceli, kadrolu ve sürekli olması ilkesinden vazgeçilemez…” diye konuştu.
Basın açıklamasının ardından 2 saat iş bırakma eylemi gerçekleştiren işçiler daha sonra dağıldı.
23 Şubat 2016