Üniversitelerde Cerattepe direniş günlüğü

Ankara Üniversitesi
Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü’nde rektörlüğün talimatıyla yeni bir uygulama başlatıldı. Kapılarda sürekli polis bekletilmesi, güvenlik sayısının artırılarak kimlik kontrolü yapılmasına yönelik uygulamaya tepki gösteren çok sayıda öğrenci gözaltına alındı.
Bizler üniversitemizi savunarak Cebeci Özgürlük Buluşmasında bir araya geldik. Yüzlerce öğrencinin bir araya geldiği eylemde, yürüyüşün ardından basın açıklaması gerçekleştirildi. Basın açıklaması sonrası serbest kürsü kurularak Cerattepe direnişi ve Kürt illerindeki katliama ilişkin birçok konuya değinildi. Cerattepe direnişinin selamlandığı etkinlik horonlarla sona erdi.
ODTÜ
Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde biz öğrenciler Artvin direnişini selamlamak ve “Altınsız olur, Artvinsiz olmaz” demek için bir araya geldik. Hazırlık Binası önünde “Cengiz’e #direnArtvin” yazılı pankart ile Fizik Bölümü’ne yüründü. Horonun ardından sloganlar eşliğinde Devrim Stadı’na yürüyerek “ODTÜ isyandır, Artvin’e selamdır” diyerek Artvin direşini selamladık.
Eskişehir Anadolu Üniversitesi
Eskişehir Anadolu Üniversitesi Edebiyat Fakültesinde 24 Şubat tarihinde saat 14.00 de Cerattepe’de yapılan doğa katliamını protesto etmek için toplandık. Edebiyat Fakültesi önünde horonlar tepildi. “Cerattepe halkı yalnız değildir”, “Diren Artvin, Anadolu seninle” sloganlarıyla rektörlük binası önüne yüründü. Basın açıklamasının ardından eylem sona erdi.
İstanbul Üniversitesi
25 Şubat Perşembe günü saat 13.00’da, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi havuzlu bahçede direnen Karadeniz halklarının Cerattepe zaferini kutlamak için bir araya gelerek etkinlik gerçekleştirildi. Etkinlik horonlarla son buldu.
Yıldız Teknik Üniversitesi
25 Şubat Perşembe günü biz üniversite öğrencileri YTÜ Davutpaşa Kampüsünde toplanarak Cerattepe Direnişini selamladık. Etkinlik horonlarla sona erdi.
Trakya Üniversitesi
Edirne’de Rengahenk Tiyatro ve Sokakta Sanat Var Hareketinin yeni bir girişimi olan Edirne Sanat Evi “Sanat ile Başka Bir Dünya Mümkün” diyerek kuruldu. Henüz açılışı gerçekleşmeyen Sanat Evi, gerçekleştirdiği şiir etkinliğinin ardından sokakta “Kıymet Teyze’nin kızanlarından Havva Ana’nın uşaklarına selam olsun!” diyerek Cerattepe direnişini selamladı.
İTÜ
19 Şubat tarihinde İTÜ Maçka Hazırlık binası önünde bulunan yeşil alanın yıkılıp ağaçların kesilerek yerine kafe yapılmasına karşı üniversiteliler nöbete başladı. İş makinalarını alandan çıkartan üniversiteliler yaşam savunucularını dayanışmaya çağırdı.
Yaşam alanını savunan biz üniversite öğrencileri çadırlar kurarak direniş nöbetine başladık.
Direnişte forumlar gerçekleştirilerek, İTÜ öğrencileri ve mahalle halkı hep birlikte park alanında yapılan inşaata karşı sözünü söyledi. Maçka’da nöbet sürerken park alanının arkasında bulunan ilkokuldaki öğrenciler direnişe destek olarak Artvin halkına da selam gönderdi. Üniversite öğrencileri yaşam alanlarını güzelleştirmek için hazırladıkları tohum bombalarını park alanına ekti. İTÜ direnişinde sürekli olarak dövizlerle, horonlarla Cerattepe direnişi selamlandı.