Üniversitelerden eylemler

İstanbul Üniversitesi öğrencileri tecavüz yasasına karşı yürüdü

Amfi konuşmaları ve bildiri dağıtımları ile örgütlenen süreç sonucunda 22.11.2016 Salı günü saat 14.00’da havuzlu bahçede toplanan kadınlar ve LGBTİ’ler ana kapıya yürüdü.

Yapılan açıklamada “Bugün üniversitelerde tacizci akademisyenler görevlerine devam ediyorken, tacizi protesto eden kadın öğrenciler soruşturma ve uzaklaştırmalarla karşı karşıya kalıyor. Devletin geleneği olan taciz ve tecavüz AKP’nin artan muhafazakâr politikalarıyla beraber üniversitelerde de sürüyor.” denildi.

Tacizi, tecavüzü aklayanların nefret suçlarının önünü açtığı vurgulanırken “Biz kadınlar ve LGBTİ+ler biliyoruz ki; erkek devlet yasalarıyla, yasaklarıyla kadının ve LGBTİ+ bireylerin karşısında durmaya devam edecek… Biz kadınların cevabı, bugün olduğu gibi, kadın dayanışmasıyla, kadınların örgütlü mücadelesiyle direnmek olacaktır. Kampüslerde, sokaklarda, bulunduğumuz her alanda mücadeleyi yükseltmeye devam edeceğiz.” denildi.

Koç Üniversitesi öğrencileri tecavüz yasasını ses çıkararak protesto etti

22.11.2016 Salı günü yemekhanede ajitasyonlarla ses çıkaran öğrenciler gündemdeki tecavüz yasasını ve devletin kadına bakışını teşhir etti. Ardından okulun çeşitli yerlerine konuyla ilgili resimler asıldı.

Yıldız Teknik’te ses çıkarma eylemi

22.11.2016 Salı günü kampüsün çeşitli yerlerinde kadınlar tecavüz yasasını ses çıkararak protesto etti.

İstanbul Üniversitesi öğrencileri Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin direnişini selamladı

17.11.2016 günü İstanbul Üniversitesinde OHAL’e ve KHK’lere karşı ses çıkarma eylemi yapılıp baskılara, hukuksuzluklara ve kayyum rektörlüğe karşı direnen Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine selam gönderildi. Gençlik teslim olamayacak geleceğine sahip çıkacak dendi.

Kaldıraç’tan Öğrenciler şiirleriyle Cumhuriyet gazetesi önündeydi

Tutuklamalara, baskılara karşı direnen Cumhuriyet Gazetesi’ne 8 Kasım’da Kaldıraç’tan Öğrenciler dayanışma ziyaretindi bulundu. Alanda şiirler okunurken dayanışmanın  büyütülmesi çağrısı yapıldı.

İstanbul Üniversitesi’nde akademisyenlerin ihraç edilmesi protesto edildi

OHAL KHK’sı ile akademisyenlerin hukuksuzca ihraç edilmesi 1 Kasım’da protesto edildi. Amfi konuşmaları yapan İstanbul Üniversitesi öğrencileri herkesi hocalarıyla dayanışmayı büyütmeye çağırdı.

İzmir’de gençlik örgütlerinin düzenlediği YÖK protestosuna polis saldırdı

6 Kasım Pazar günü YÖK’ü protesto etmek için saat 15.00’da Karşıyaka İZBAN önünde toplanan gençlik örgütlerinin eylemine polis saldırdı.

Valiliğin bir hafta boyunca basın açıklaması, toplantı, gösteri ve yürüyüş eylemlerine getirmiş olduğu yasağı öne süren polisin tehditlerine karşı öğrenciler kararlı tutumundan geri adım atmadı.

Saat 15.15’de öğrencilerin pankart açıp slogan atmaya başladığı sırada çevik kuvvet ve sivil polislerin sert saldırısı sonucu 12 kişi darp edilerek, yerde sürüklenerek ve zor kullanılarak gözaltına alındı. Gözaltılar aynı günün gecesi  serbest bırakıldı.