Wikipedia’dan Türkiye iç savaş haritası

Yaygın sanal ansiklopedi Wikipedia, “iç savaşın” yaşandığı ülkelere Türkiye’yi de ekledi. Dünya üzerinde “iç savaşın” yaşandığı bölgeleri harita üzerinden gösteren Wikipedia, savaşın seyrine ilişkin anlık bilgi paylaşıyor. Savaşan tarafların, ekonomik, siyasi, askeri gücüne ilişkin bilgilerin verildiği haritada, aynı zaman da ihtilafın tarihi, arka planına ilişkin de kronoloji veriliyor.
Daha önce Mısır, Libya, Yemen, Irak, Suriye, Tunus gibi ülkelerin “iç savaş” haritalarını yayınlayan Wikipedia, son olarak Türkiye’de Kürtlere karşı süren devlet saldırılarını da “iç savaş” kategorisinde değerlendirerek harita yayınlamaya başladı.
Özyönetim Alanları Sıcak Savaş Bölgeleri
Her gücün ayrı bir renkle gösterildiği haritada, Kürt güçlerinin eylemleri ve açıklamaları sarı renkle verilmeye başlandı. Özyönetimin ilan edildiği Varto, Sur, Hizan, Hakkari, Edremit, Silvan, Dargeçit, Derik, Nusaybin, Cizre, Silopi, Şırnak, İdil, Yüksekova, Doğubayazıt gibi il ve ilçeler sıcak savaş bölgeleri olarak işaretlendi.
Gazi ve Gülsuyu’da Haritada
Haritada aynı zamanda İstanbul’un Sultangazi ilçesinin Gazi Mahallesi ve Maltepe ilçesinin Gülsuyu Mahallesi de sıcak çatışma bölgeleri olarak işaretlendi. Yaşanan gelişmeleri, fotoğraf, video ve kısa bir bilgilendirme ile geçildiği harita
“http://turkey.liveuamap.com/” adresi ile yayın yapıyor.
Direnisteyiz3.org