Yasakları yıkmak: Newroz

Kocaeli ve Ankara üniversitesinde olduğu gibi, üniversitelerde genellikle polis saldırıları ve engelleri hakimdi. Saldırıların görece az olduğu durumlarda ise devletin bomba haberleriyle korkutma ve medya yoluyla lekeleme kampanyaları dikkat çekti. Polis saldırılarının yaşandığı yerlerde ise halk saldırılara direnişle karşılık verdi.

İstanbul
İstanbul’da Newroz yasağına rağmen halk, Bakırköy Halk Pazarı’na gitmek üzere yola çıktı. Halk, polis kuşatmasıyla karşılaşırken, yerellerin neredeyse tümünde ve neredeyse her HDP binasında Newroz’u kutlamak isteyen kitlelerin araçlarına el kondu, kitleye tazyikli su, biber gazı ve plastik mermilerle saldırıldı.
E-5’deki Yenisahra üst geçidine “Newroz ateşi Saray’ı yakacak” yazılı pankart asan ESP ve SGDF üyelerine saldıran polis 4 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanların isimleri şöyle: ESP üyeleri Ahmet Ayva, Volkan Doğan, SDGF üyeleri Yılmaz Uzunoğlu ve Mert Yıldız.
Halkın direniş ruhuyla Newroz’a katılacak olmasından çekinen devlet güçleri, HDP’nin neredeyse tüm ilçe binalarını kuşatma altına alıp gözaltılara başladı. HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, HDP’li vekiller Filiz Kerestecioğlu, Pervin Buldan ve eski HDP Milletvekili Levent Tüzel’in bulunduğu HDP Bahçelievler İl Örgütü binasının bulunduğu sokağa giriş-çıkışlar kapatılırken, sarı basın kartı olmayan gazeteciler de sokağa alınmadı.
HDP Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ ve DBP Eşbaşkanı Kamuran Yüksek, gazetecilerin HDP Bahçelievler ilçe binasına alınmaması üzerine, binanın bulunduğu sokağın başında açıklama yaptı.
Bakırköy’e yola çıkan binlerce kişinin engellendiğine dikkat çeken Yüksekdağ, “Alan yasaklamaları ile Newroz yasaklanamaz. Yasaklar bizi engelleyemez” diye konuştu.
“Bütün halkımızı Newroz’un özüne uygun bir biçimde kutlamaya davet ediyoruz” diyerek polis ablukasını ve Newroz yasağını protesto eden Yüksekdağ, DBP Eşbaşkanı Yüksek ve milletvekilleri ile birlikte Bakırköy’e gitti.
Beyoğlu Hacıahmet Meydanı’nda Newroz’u kutlamak amacıyla bir araya gelen kadınlara polis biber gazı ve tayzikli suyla saldırdı. Saldırının ardından ara sokaklarda Newroz ateşini tekrar yakıldı.
Avcılar’dan Newroz alanına gitmeye çalışan halkın araçlarına polis el koyunca, halk metrobüslere binerek, Bakırköy’e doğru yola çıktı. Bakırköy’e ulaşan kitle, İncirli’de polisin saldırısına maruz kaldı.
Zeytinburnu’nda mahallelerden toplanarak Çırpıcı Park’ta bir araya gelen halk, AKP’nin yasağına karşı parkta “Her yer Newroz, her yer direniş”, “Biji berxwadana Surê” sloganları atarak direniş halayına durdu. Ancak, halkın Newroz kutlamasına tahammül edemeyen polis, gaz bombaları ve tazyikli sularla saldırdı.
1 Mayıs mahallesinde ise, Şükrü Saraç Parkında toplanan kitle, newroz ateşi yaktı. Halaylar çekildi. Yaklaşık yirmi dakika sonra polis, kitleye saldırdı. Kitle ara sokaklara giderek newroz ateşini sokaklarda yaktı.
Çatışmalar akşam saatlerine kadar sürdü. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, 120 kişinin gözaltına alındığını bildirdi.

Her yer Newroz her yer serhildan!
20.03.2016 tarihinde derneğimizin önünde toplanıp Sarıgazi HDP önüne gittik. Newroz alanina gitmek için hareket eden araçlarımız polis tarafında engellenip bağlandı. Daha sonra Newroz’u olduğumuz alanlarda kutlamaya karar verdik. Her yer Newroz alanı…
Kitle, Demokrasi Caddesi’nde toplanmaya başladı. Polis ikaz etmeden kitleye plastik mermilerle saldırdı. Polisin orantısız saldırısına kitle karşılık verdi ve polis gözaltı yapmaya başladı. Zaten hedefi gözaltı yapmaktı, bulduğunu alıyordu. Ben de 11  kişilik polis grubu tarafından işkenceyle ters kelepçeli gözaltına alındım. Alındıktan sonra Sarıgazi Kaymakamlığı’nın bodrum katına götürülüp işkenceye maruz kaldım. Ne kadar polis varsa hepsi bana saldırdı. Bunun dışında ajanlaştırmak istediler; “Devletin yanında ol, seni maşa olarak kullanıyorlar” dediler. Yaklaşımları sert ve ahlaksızca idi .
“Sizin başkanınız Selahattin Demirtaş 2000 TL’lik kravat takıyor, sizin sokakta ölüp ölmediğiniz umurlarında değil.” dediler.  Ben de kendilerine sordum; “Sadece onu söylüyorsunuz, diğerlerini söylemiyorsunuz. Onlar, tepedekiler hırsızlığın en büyüğünü yapıyorlar.” dedim. Bana çok yüklendiler. Bir şey alamayacaklarını anlayınca beni Sancaktepe Emniyet Müdürlüğü’ne götürdüler. Orada 4 kişiydik, yoldaşlardan birisi kadındı. Ona yüz kızartıcı küfürler ettiler. Ertesi gün savcılığa sevk edildik; 3 kişi serbest bırakıldı, kalan diğer kişi başka bir davası yüzünden bırakılmadı.
Baskılar Bizi Yıldıramaz
Her Yer Newroz Her Yer Serhildan
Sarıgazi’den Kaldıraç Okuru

İzmir
İzmir’de de HDP İzmir İl Örgütü binası önünde kutlanacak Newroz kutlaması öncesi parti binasının etrafı polis bariyerleri ile kuşatıldı.
Kutlamanın yapılacağı alana çıkan tüm yollar, polisler tarafından trafiğe kapatıldı.
İzmir Narlıdere Atatürk Mahallesi Meydanı’nda Halkların Demokratik Partisi(HDP), Yeni Demokrat Gençlik(YDG) ve Partizan’ın ortak düzenlediği Newroz etkinliğine polis saldırarak 3 kişiyi gözaltına aldı.
Yapılmak istenen Newroz etkinliği öncesi polis, alanı ablukaya alarak etkinliğin yapılmasına izin vermeyeceğini belirtti. Bunun üzerine alanda toplanan kitle polisin kurmak istediği baskıya aldırmadan sembolik olarak ateş yaktı. Yakılan sembolik ateşe tahammül edemeyen polis, ateşin derhal söndürülmesi için kitleye uyarı yaptı. Ardından polis kitleye saldırdı. 3 kişi gözaltına alındı. Polisin saldırısı sonrası gerçekleşen gözaltılarla birlikte etkinlik alanı çevik kuvvet ile dolduruldu. Newroz etkinlik alanının çevik ile dolmasının ardından kitle alanı terk etti.
Ayrıca Newroz kutlamalarından bir gün önce devlet tarafından yapılan operasyonlarda Anadolu Ajansı’nın haberine göre, “molotof kokteylli eylem yaptıkları” iddiasıyla değil, “molotof kokteylli eylem yapacakları şüphesiyle” 19 kişi gözaltına alındı. Operasyonda gözaltına alınmak istenen 10 kişinin de adreslerinde bulunamadıkları söyleniyor.
Gözaltına alınanlar arasında HDP’nin Buca ve Konak ilçe başkanlarıyla, ilçe teşkilatı yöneticileri de bulunuyor.

Amed
Aylardır sürdürülen saldırılara, yapılan katliamlara ve en son “bomba patlayacak” dedikodularıyla katılımın engellenmek istendiği Diyarbakır Newroz’u yüzbinlerin katılımıyla kutlandı.
Newroz’a akan yüzbinlerce insan, Kürt ulusal marşı “Ey Raqip” eşliğinde saygı duruşuyla başladı. Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Gültan Kışanak, Kürtlerin özgürlük kararı verdiğini ve bunda ısrar ettiğini belirterek, “Biz hazırız, Türkiye de özgürlüğe ve birlikte yaşamaya hazır olsun” dedi.
Diyarbakır’da sabah saatlerinde halk evlerinden çıkarak Newroz alanının yolunu tuttu. Hemen her köşe başında engellenen, geri çevrilen araçları durdurulan Diyarbakırlılar her şeye rağmen alana ulaşmaya başladı. “Bomba araması” yapıldığı gerekçesiyle kitlenin alana girişi saat 09.30’a kadar engellendi.
Alana girmek için yaklaşık 5 kilometre karelik alanın etrafını dolaşarak alana girmenin yollarını arayan Diyarbakırlılar arama noktalarının açılmasının ardından alana akmaya başladı. Bütün tehditlere ve saldırılara inat ailece Newroz alanın yolunu tutan Diyarbakırlılar böylece yaratılan korku duvarlarını da aştı. Diyarbakırlıların, korku duvarlarını yıkarak alanı doldurması ve yüzbinlerce kişi ile alanda yerini almasıyla birlikte alandaki Newroz ateşi de yakıldı. Yakılan Newroz ateşi ile bütün saldırılara rağmen kanları ile özgürleştirilmiş alanların terk edilmeyeceğinin mesajı verildi.
Newroz programı böylelikle başladı. Kurmancî, Soranî ve Kirmançkî, Kürdistan’ın dört bir tarafı selamlandı. Ardından Kürdistan  marşı olan “Ey Raqip Marşı” okunarak program başladı. Marş çalındığında yüzbinlerce insan saygı duruşunda bulundu. Sahnede yapılan anonslarda Newroz’un özerklik ve özyönetim Newroz’u olduğu ifade edildi.
Tertip Komitesi adına Hafize İpek açılış konuşmasını yaptı. Kürtlerin özgürlük istediğini belirten İpek, “Bugün Kürtler bedenlerinde kan dolaştığı müddetçe mücadele edecek” diye konuştu. İpek, Newroz’da emeği geçen herkese teşekkür ederek, gelenleri selamladı.
Ardından sahneye Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanları Fırat Anlı ve Gültan Kışanak çıktı. Alandakileri Kürtçe selamlayan Anlı, katılımcıları gösterdikleri direnişten dolayı kutladı. Anlı, “Bugün ‘Amed’te korku var, Amed Newroz’u kutlamayacak, alanlara çıkmayacak’ dediler. Ama bütün bunları tanımadınız, binlerce kez eviniz şen olsun. Yüzbinlerce insan bir kez daha Newroz alanını doldurdu. Kobanê’ye, Şırnak’a, Hewler’e, Mahabad’a sıcak selam göndereceğiz” diye konuştu. Newroz’un başlangıç olduğunu, özgürlük koktuğunu ve özgürlük birlik günü olduğunu belirten Anlı, “Biz biliyoruz her karanlıktan sonrası aydınlıktır, inşallah özgürlüktür” dedi. Kürtlerin bir kez daha kendi tarihlerini yazdıklarını dile getiren Anlı, “Şehitlerimizi anıyoruz. İnşallah ülkemizin bir parçası el ele tutacak ve özgürlüğü sağlayacak. Biz halkımıza güveniyoruz. Newroz kutlu olsun” diyerek sözlerini tamamladı.
Gültan Kışanak da, direniş merkezlerine selam göndererek başladığı konuşmasında, “Selam olsun Amed zindanlarında 3 kibrit çöpüyle zulme karşı direnişe duran Mazlum Doğan’a, selam olsun 90’lı yıllarda bedenini Newroz ateşi yapan Zekiye Alkan’a” dedi. Newroz’un tarihine dikkat çeken ve “Zulüm ve karanlığın en katı olduğu dönemlerde zulme karşı yakılmış ateştir” diyen Kışanak, “Arkanızda bıraktığınız onlarca canınız var, yitirdikleriniz var. Onların her birini saygıyla selamlıyorum. Bu alana gelen bütün analarımızın ellerinden öpüyorum. Umudumuz büyüktür, umudumuz özgürlüktür. Bunu mutlaka gelecekte kuracağız. Bize zulme boyun eğmek yakışmaz. Biz umudu ve barışı temsil ediyoruz. Biz Amediz Amed” şeklinde konuştu.
Kışanak, günün birlik olma günü olduğunu belirterek, Türkiye’ye “Bizim geleceğimiz birlikteliktedir, ırkçılığa karşı faşizme karşı el ele verirsek bu ülkeyi geleceğe taşırız. Biz hazırız, Amed hazır, Türkiye de geleceğe ve özgürlüğe hazır olsun” diye konuştu.
Kışanak, Öcalan’ın mesajlarının demokratik kurtuluş manifestosu olduğunun görüldüğünü belirterek, “Geleceği birlikte inşa etmek istiyoruz” dedi ve sözlerini özgürlük talebiyle sonlandırdı.
Tarihi Diyarbakır Newroz’unda açılış konuşmasının ardından konuşan HDK Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit yaptı. 2013 Newroz’unda aynı sahnede PKK önderi Abdullah Öcalan’ın halkların barışı için kaleme aldığı mektubunun okunduğunu hatırlatan Koçyiğit, “Barış ikliminden rahatsız oldular. Barış işlerine gelmedi. Barış onlara oy getirmiyordu. Bütün hırsızlıkları, arsızlıkları yolsuzlukları devam ettirmek için barıştan vazgeçip savaş kararını verdi. Bu savaş kararı Türkiye’de ve Kürdistan’da uygulanıyor. Bu coğrafyada 100 yıldır Kürtlere karşı baskı ve sindirme politikalarıyla karşı karşıya kaldı. Ama biz biliyoruz ki 90’larda köy yakmalar, asimile politikaları nasıl boşa çıktıysa bu gün de boşa çıkacaktır. Bu yaptıklarına karşı hiçbirimiz bu mücadeleden vazgeçmedik. Vazgeçmeyeceğiz” diye konuştu.
Kürt halkının direnmekten başka hiçbir seçeneğinin olmadığını vurgulayan Koçyiğit, “Ancak direnişle mücadele edersek, bu ülkeye barış gelecek. Aksi yıkılıştır, iç savaştır, teslim olmaktır. Asla bunlara teslim olmayacağız. Biz alanlara çıkıp, barışa sahip çıkarsak, ülkenin tek kurtuluşu olduğunu ortaya koyarsak işte en büyük cevabı onlara vereceğiz. Daha fazla omuz omuza duracağız. Daha fazla savaşa karşı mücadele edeceğiz” dedi.
Diyarbakır Newroz’u program bitiminde alandan ayrılan gençlerin ellerindeki flama ve pankartları bahane eden polis gençleri gözaltına almaya çalıştı. Newrozdan çıkan kitlenin tepki gösterdiği polis, Gaz bombaları ile kitleye saldırdı.

Ağrı
Ağrı’da polis engeline rağmen Belediye Açık Otoparkı’nda bir araya gelen on bine yakın kişi, Newroz’u kutladı. Kutlama, özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler için yapılan saygı duruşuyla başladı. HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ile Ağrı Belediye Eş Başkanı Sırrı Sakık’ın Newroz ateşini yakmasının ardından alanda bulunan kitlenin coşkusu doruğa çıktı.
Kutlamada konuşan Ağrı Belediye Eş Başkanı Sakık, Newroz’un zorbalığa karşı başkaldırının sembolü olduğunu söyleyerek, Newroz direnişlerinde yaşamını yitirenleri andı. Newroz yasaklarına da değinen Sakık, “Bugün yasaklamaya çalışanlar dönüp geçmişe baksınlar. Kavga ede ede Newroz’u nasıl özgürleştirdiğimiz görsünler” ifadelerin kullandı.
Sakık’ın ardından konuşan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ise, Kürt halkının zulme karşı asla boyun eğmediğini vurgulayarak, “O ablukalarda direnenlerin tek amacı vardı. Türkiye’nin dört yanına abluka kurulmasın diye direndiler. Türkiye’nin bütün kentlerine ölüm sessizliği salmak istiyorlar. Yaşayan halkımızı, yaşayan ölülere dönüştürmeye çalışıyorlar. Bu halk daha ölmedi. Yürüttüğünüz savaşa rağmen karşınızda dimdik ayakta. Bu toprakları yaşayan ölüler coğrafyasına dönüştürmeye çalışanlara izin vermeyeceğiz. Onların yaydığı korku ve şiddete teslim olmaktansa, onların karşısında dimdik ayakta durarak her şeyi göze almayı biliriz” dedi.

Kobané
Kobanê Kantonu’nda her yıl Miştenûr Tepesi’nde düzenlenen Newroz kutlaması “Özgür Rojava’dan Demokratik Federal Suriye’ye doğru” şiarıyla başladı. Sabah saatlerinde çocuk, genç, yaşlı ve kadınlar ulusak kıyafetleri ile tarihi direniş abidesi olan Miştenûr Tepesi’ne akın etti. Kadınların yoğunlukta olduğu kutlama büyük bir coşkuyla başladı. Halk arama noktalarından Asayiş görevlilerin araması sonucu alana girerken, Newroz güvenliği ise YPG ile asayiş güçleri tarafından sağlanılıyor.
Miştenûr Tepesi’ne yayılan Kobanêliler çalınan müzikler eşliğinde büyük bir coşkuyla “Cejna Rêber Apo pîroz be”, “Bijî Serok Apo”, “Bijî berxwedana bakur” sloganlarıyla halaya duruyor.
Cizîr
Cizîr Kantonu genelinde Newroz Bayramı kutlamaları için yurttaşların kutlama alanlarına doğru akışı coşkuyla başladı.
Dêrik, Girkê Legê, Tirbespiyê, Qamişlo, Amudê, Dirbêsiyê, Serêkaniyê, Til Temir ve Hesekê’de yapılacak olan kutlamalarda yurttaşlar geleneksel kıyafetleri ile alanları doldurmaya başladı. Ulusal kıyafetli yurttaşların alanlara doğru hareketliliği renkli görüntülere sahne oluyor.
Sendika.Org, DİHA, Direnişteyiz.Org,
Dayanisma.net, IMCtv.com.tr,
ozgurgelecek.org