Yemen’de 1000’ler Suudi saldırısının yıldönümünde meydanlarda

Suudi Arabistan ve müttefikleri 26 Mart 2016’da Husilerin devirdiği Başkan Abedrabbo Mansour Hadi’yi tekrar koltuğuna oturtmak için Yemen’i işgal etmişti.
BM raporlarına göre saldırıların başladığı günden bugüne en az yarısının sivillerin oluşturduğu 6300 insan Suudi kontrolündeki saldırılarda hayatını kaybetti.
Meydandaki yürüyüş Husilerle şu anda ittifak halinde olan, 1990-2012 arasında Yemen’in başkanlık koltuğunda oturan Ali Abdullah Salih’in partisi tarafından düzenlendi. Sana’nın kuzey kesiminde de Husi yönetimi tarafından büyük bir Suudi karşıtı protesto düzenlendi.
Cuma günü isyancıların lideri Abdulmalik el-Husi ulusal televizyonda Suudi saldırısının ilk yıldönümüyle alakalı bir konuşma yaptı. “”Bir yıl sonra taarruzun sonuçlarına bakıyoruz. Bunun Yemen halkına yardım ve hizmet etme amaçlı olduğu söylenmişti; ancak bu yardım canice öldürme ve soykırım şeklinde geldi.” diye konuşan Husi, fedakarlık yapmaya hazır olduklarını, eğer saldırı devam ederse buna karşı koymanın önemli olduğunu belirtti.
Kaynak: direnisteyiz3.org