Yolumuz Çayan’ların yoludur!

Ankara’da Karşıyaka Mezarlığı’nda anma gerçekleştirildi.
Deniz Gezmiş, Yusuf Arslan ve Hüseyin İnan hakkında verilen idam kararını durdurmak için gerçekleştirilen eylem sonucunda 30 Mart 1972’de devlet tarafından katledilen Çayanlar, Ankara’da çeşitli kurumların bir araya gelmesiyle Karşıyaka Mezarlığı’nda anıldı.
Ankara 68’liler Federasyonu, Devrimci 78’liler Federasyonu, Kaldıraç, Halkevleri, Devrimci Gençlik ve Devrimci Parti üyeleri Çayan’ın mezarı başında bir araya geldi. Kızıldere Şehitleri nezdinde tüm devrim şehitleri adına yapılan saygı duruşunun ardından kurum temsilcileri birer konuşma gerçekleştirdi. Anmada, “Mahir Çayan Ölümsüzdür, ON’lar yaşıyor, mücadele sürüyor, Kızıldere son değil savaş sürüyor, Devrim şehitleri Ölümsüzdür” sloganları atıldı. Kaldıraç adına yapılan konuşmada, doğu illerindeki abluka ve katliama; cihatçı çetelerle tırmandırılan savaşa değinildi; dünden bugüne devletin katliamcı yüzünün değişmediğine; mücadelenin sürdürüleceğine vurgu yapıldı. Kaldıraç’ın açıklaması, “Tüm bu katliama, yıkıma, yağmaya, yalana, sömürüye karşı çıkanlar her zaman olmuştur. Sınıflar arası savaşım sürdüğü müddetçe de her zaman olacaktır. Tarih devrimci direnişle, mücadelelerle doludur. Biz de her adımımızı tarihimizden öğrenerek atıyoruz. Bizler biliyoruz ki, bu kan denizinin ufkundan kızıl bir güneş doğacak. Bizler devrimci değerlerimize, önderlerimize, mücadelemize sahip çıkarak Devrim ve Sosyalizm için savaşmaya devam edeceğiz.” sözleriyle son buldu. Anmayı takiben Deniz Gezmiş, Yusuf Arslan ve Hüseyin İnan’ın mezarları da ziyaret edildi.
Ankara Üniversitesi’nde öğrenciler ON’ları andı.
“Yolumuz devrim yolunda düşenlerin yoludur; yolumuz Çayanların yoludur” şiarıyla, 30 Mart 1972 günü Kızıldere’de ölümsüzleşen devrimci önder Mahir Çayan’ın okulunda Siyasal Bilgiler Fakültesi ön bahçesinde Çayanlar anıldı. Bir araya gelen Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü öğrencileri, Mahir Çayan’ın şahsında tüm devrim şehitleri için saygı duruşunda bulundu. Anma, Dev-Genç marşını söyleyerek sonlandırıldı.
Tuzluçayır’da Çayan anmasına polis saldırısı
Tuzluçayır’da anma gerçekleştirmek isteyenlere polis saldırısı gerçekleşti. 17 kişi polis tarafından darp edilerek işkenceyle gözaltına alındı. Darp edilen Tuzluçayırlılar, sağlık kontrolü yaptırılmadan Demirlibahçe Karakolu’na götürüldü. Gözaltına alınanların tamamının AKA-DER üyesi olduğu bildirildi. Gözaltına alınanlar sağlık kontrolünün ardından serbest bırakıldı.
Mersin’deki yürüyüşe polis saldırısı
Mersin’deki Kızıldere anması için Forum AVM’den Barış Meydanı’na yürümek isteyenlere polis saldırısı gerçekleşti. Saldırı sırasında 14 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan Ayşegül Başar’ın polis saldırısı sırasında kolunda çatlak oluştuğu bildirildi. Gözaltına alınanların Halkevleri, ESP ve Devrimci Parti üyeleri olduğu bildirildi.
İzmir’deki anmaya polis ablukası
İzmir’de Kızıldere için çağrı yapan Dev-Güç, Dev-Lis, Özgür Lise, ESP, SGDF ve Kaldıraç’ın Kıbrıs Şehitleri Türkan Saylan önüne yapılan anma çağrısı polis ablukasıyla engellendi. Gözaltı araçları, çevik kuvvet ve TOMA’larla ablukaya alınan Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde yapılacak anmanın gerçekleştirileceği Türkan Saylan önü de, sivil polis, çevik kuvvet ve özel timler ile kapatıldı. Anma programı iptal edildi.
İstanbul AKA-DER şubelerde de anmalar gerçekleştirildi.
AKA-DER Sarıgazi şubede, “Onlar boyun eğmedi; bizler de boyun eğmeyeceğiz.” şiarıyla gerçekleştirilen anmada, “Onlar bu toprakların devrimcileriydiler. Onlar bugün dünyamızı yıkıntılar haline getiren, halkları katleden, topraklarından eden emperyalizme karşı savaştılar. Bizler de yoldaşları olarak bugün onları anıyoruz.” mesajı verildi.
AKA-DER Kadıköy Şube, sokak etkinlikleri ve dernekte anma gerçekleştirdi. Pankart çalışması yapıldı ve derneğin bulunduğu bölgeye, “Mahir’lerin Kararlılığıyla Baskıya, Zulme, Sömürüye Boyun Eğmedik, Eğmeyeceğiz” pankartı asıldı.
AKA-DER Maltepe şube ise “Teslim olmadılar; boyun eğmediler. Biz buraya dönmeye değil; ölmeye geldik dediler. Yolumuz onların yoludur; yolumuz devrim yolunda düşenlerin yoludur!” diyerek Maltepe sokaklarında ozalit çalışması gerçekleştirdi.

Eskişehir’de öğrenciler Mahirleri andı.
Eskişehir Anadolu Üniversitesi öğrencileri KYK önünde bir araya gelerek, Kızıldere’de yitirilenler için basın açıklaması gerçekleştirdi. Devletin baskı ve katliam politikalarına vurgu yapılarak, bunun karşısında “Mahir’leşeceğiz” vurgusu yapıldı.
Evrensel / direnisteyiz.org