Zengin çocuğu ve iktidar beslemesi olan öldürüyor, hapis yatmıyor

Üsküdar Kısıklı’da Musa Akan’ın ölümüyle sonuçlanan kazayla ilgili 15 yıla kadar hapsi istenen Cengiz Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz’in oğlu Ahmet Cengiz’in (32) kazada kusuru bulunmadığı gerekçesiyle beraatine karar verildi.

Anadolu Adalet Sarayı Cumhuriyet Savcılığınca hazırlanan iddianamede, 1 Temmuz 2015’de meydana gelen kazada motokurye Ayhan Mutlu’nun dikkatsizlik sonucu yolcu indirip bindiren minibüse çarptığı, Ahmet Cengiz’in de onu çok yakından takip ettiği ve hızını da ayarlamadığı için devrilen motosikletten düşen Musa Akan ve Ayhan Mutlu’ya çarptığı, kusurlu olduğu belirtildi. Cengiz için 2 – 15 yıl, Mutlu için 2 – 6 yıl hapis cezası istendi.

Savcılık, Ahmet Cengiz’i cipi ile motokuryeye fazla yakından ve hızlı gitmekle suçlasa da, mahkeme heyeti ölümlü kazada kusuru olmadığı gerekçesiyle ünlü işadamının oğlu için beraat verdi.

Cengiz’in beraatına karar veren mahkeme, Mutlu’yu 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırdı, bu cezayı da 15 bin 200 lira para cezasına çevirdi.

İlhan Çomak’a ise 22 yıl sonra yine müebbet

İstanbul Üniversitesi Coğrafya Bölümü’nde öğrenciyken “bölücülük” suçlaması ile 22 yıl önce tutuklanan, ancak hakkında kesinleşmiş bir hüküm olmamasına rağmen ömrünün yarısını cezaevinde geçiren şair İlhan Çomak’ın 2013 yılında yeniden yapılan yargılanmasının 5 Ekim’deki karar duruşmasında ise yine müebbet cezası verildi. Verilen karara baba İbrahim Çomak “Böyle adalet batsın” diyerek tepkisini gösterdi.

Adliye koridorları bir yanda zengin çocuklarını kollayan, sermayenin kölesi olmuş adalet sistemine, bir yandaysa bu çürümüş adalet anlayışı içinde ömrünün yarısını cezaevlerinde geçiren oğlunun acısını taşıyan İbrahim Çomak’ın feryatlarına tanıklık etti.

Kaynak: İşçi Gazetesi, direnişteyiz, 13 Ekim 2016